Deniz Feneri Derneği'nden Suriyelilere 108 adet prefabrik ev!

Deniz Feneri Derneği'nden Suriyelilere 108 adet prefabrik ev! Deniz Feneri Derneği'nden Suriyelilere 108 adet prefabrik ev!

Deniz Feneri, Kilis'te Suriyeli sığınmacıların barındığı Toplama Merkezi'ndeki prefabrik sayısını 108'e çıkardı. Deniz Feneri Derneği sadece Suriye savaşının çaresiz insanları için değil, afet durumlarında da sokakta kalanlar için prefabrik evler kuruyor
Deniz Feneri, Kilis'te Suriyeli sığınmacıların barındığı Toplama Merkezi'ndeki prefabrik sayısını 108'e çıkardı. 

Deniz Feneri Derneği Genel Başkanı Avukat Mehmet Cengiz, Derneğin krizin başladığı ilk günden itibaren Suriye iç savaşının mağduru çaresiz halkın yaralarını sardığını belirterek, "Bu amaçla da yardımda sınır tanımıyor. Yaklaşık 4 yıl önce Kilis'te açılan ofisimizle Suriye içerisindeki ve Türkiye'de bulunan Suriyeli sığınmacıların yardımlarını organize ediyoruz. Derneğimiz 1.5 yıl önce Kilis'te Seva Barajı yanında 99 adet prefabrikten oluşan birToplama Merkezi kurdu. Ülkesini terk etmek zorunda kalan savaş mağdurları en çok Kilis Öncüpınar Sınır Kapısı'nı kullanıyor. Bu sebeple Toplama Merkezimizi Kilis'te kurduk. 

Savaştan canını kurtaran ailelerin ülkemize ilk girişlerinde Toplama Merkezi'nde kalıp, daha sonra Türkiye'de diğer yerlere nakil olabilmeleri amacıyla bu prefabrik konut çalışmasını sağladık. Son gelişmeler ile birlikte Halep'in kuşatılması sonrası ülkemize yeni bir göç dalgası bekleniyor. Bu sebeple Toplama Merkezi'ndeki konut sayılarımızı artırma gereği duyduk. Deniz Feneri Derneği sadece Suriye savaşının çaresiz insanları için değil, afet durumlarında da sokakta kalanlar için prefabrik evler kuruyor. 

Bildiğiniz gibi 2011 yılında Antalya'nın Serik ilçesine bağlı Gebiz beldesindeki Haskızılören köyünde sel felaketi meydana geldi. Bu doğal afet sonrası Deniz Feneri Derneği prefabrik evler kurarak köy halkına sığınacak bir ortam hazırlamıştı. Şimdi Antalya Serik Haskızılören köyündeki ihtiyaç dışı 9 prefabrik konutumuzu da Kilis'teki Toplama Merkezi'ne naklettik. BöylelikleToplama Merkezi'ndeki prefabrik konut sayımız 108 adete yükseldi. Ayrıca Toplama Merkezi'nde 30 tonluk bir su depomuz bulunmakta. Beraberinde gıda, giyim, sağlık, un, ekmek, battaniye, mama vb. yardımlarımız ise aralıksız olarak devam etmektedir. Tüm yardımların sağlanması için Deniz Feneri'ne inanan, maddeten ve manen güç veren tüm gönüllü ve bağışçılarımıza teşekkür ediyoruz. Savaşın bir an önce bitmesi için de duacıyız" dedi


Sabah