Tek katlı evde mantolama mecburiyeti var mı?

Tek katlı evde mantolama mecburiyeti var mı?Posta Gazetesi Ekonomi sayfası köşe yazarı Tamer Heper, bugün ki köşe yazısında tek katlı ev yapan okuyucusunun sorusunu cevaplandırdı. Ev yaparken neler göz önünde bulundurulmalıdır bugünki köşe yazısında;


Kendimize tek katlı ev yapıyoruz. Mantolama yapma mecburiyeti var mı? • E.A. 


Bir bina yaparken nelerin gerekeceğini söylemem mümkün değil. Zira ev yaparken biliyorsunuz önce imar durumu alınır, sonra buna uygun bir proje çizilir ve belediyede tasdik edilir. Dolayısı ile bina bu tasdikli projeye göre yapılır. Tasdikli projede izolasyonla ilgili bilgiler de vardır. Bunun adı mutlaka mantolama olur mu? Doğrusu teknik bir konu olduğu için size "Şu işlemin adı mantolamadır, şunun adı izolasyondur" diyemem, bildiğim kadarı ile mantolama izolasyonun bir türüdür. Dolayısı ile benim size önerim, elinizdeki tasdikli projeye uygun inşaatınızı yapmanızdır.


Ancak uygulamadan bildiğim bir husus var ki binanın dış etkilere karşı korunması, içinde oturanlar için çok önemlidir. Mantolama sadece soğuğa karşı koruma görev görmüyor yazm sıcağa karşı da koruma görevi görüyor. Bu nedenle de içinde oturanlara önemli bir tasarruf sağlıyor. Bu yolla da mantolama maliyeti kısa zamanda karşılanıyor. 


Yeter ki izolasyon teknik kurallara uygun yapılsın. Zira eski binaların mantolanmasmda pek çok bina sahibi, teknik kurallara uygun yapılmayan montolama yüzünden mağdur oldu. Dış cephe kaplamaları bir müddet sonra dökülmeye başladı. Elbette yapılacak her işlem tekniğini uygun yapılmalıdır ve siz de binanızı projesine ve tekniğine uygun yapmak durumundasınız. 

Posta