08 / 08 / 2022

Tekfen Holding, Florya Gayrimenkul'deki paylarını Folkart'a sattı!

Tekfen Holding, Florya Gayrimenkul'deki paylarını Folkart'a sattı!

Tekfen Holding, iştiraki Florya Gayrimenkul Yatırım İnşaat Turizm Sanayi ve Ticaret A.Ş. sermayesinde sahip olduğu yüzde 50 oranındaki payların tamamının toplam 25 milyon 250 bin ABD Doları/ yaklaşık 220 milyon TL bedelle satılması için 24 Haziran 2021'de anlaşma imzalandı. Tekfen Holding A.Ş., Kamuyu Aydınlatma Platformu'nda (KAP) finansal duran varlık satışı hakkında açıklama yaptı. 

Tekfen Holding, iştiraki Florya Gayrimenkul Yatırım İnşaat Turizm Sanayi ve Ticaret A.Ş. sermayesinde sahip olduğu yüzde 50 oranındaki payların tamamının toplam 25 milyon 250 bin ABD Doları/ yaklaşık 220 milyon TL bedelle satılması için 24 Haziran 2021'de anlaşma imzalandı. 

Rekabet Kurulu'nun satışı onaylamasının ardından işlem tamamlanacak. Anlaşmaya göre, iki tarafta ödemelerini peşin olarak yapıcak. Bu satış işlemi Tekfen Holding'in vergi öncesi karını yaklaşık 125 milyon TL tutarında etkileyecek.

Payları Folkart Yapı Sanayi Ticaret A.Ş.'nin satın aldığı belirtildi. Tekfen Holding ile Rönesans Holding'in, eşit ortağı oldukları Florya Gayrimenkul'deki yüzde 50’şer hisse paylarının satışı gerçekleştirmek amacıyla, Folkart ile anlaşma imzaladı.

Florya Gayrimenkul,  İzmir  ilinde önemli bir alanda yatırım gerçekleştirmek amacıyla kurulmuştu. Florya Gayrimenkul’ün mülkiyetinde, İzmir’in Konak İlçesi Yeni Kent Merkezi’nde, körfez manzaralı bir arsa yer alıyor. 

Tekfen Holding'in KAP açıklaması:
İştiraklerimizden Florya Gayrimenkul Yatırım İnşaat Turizm Sanayi ve Ticaret A.Ş. sermayesinde sahip olduğumuz %50 oranındaki payların tamamının toplam 25.250.000 ABD Doları/ yaklaşık 220 milyon TL bedelle satılmasına ilişkin anlaşma 24 Haziran 2021 tarihinde imzalanmış olup, Rekabet Kurulu'nun satışa ilişkin onayı sonrasında işlem tamamlanacaktır. Bu satış işleminin şirketimizin vergi öncesi karına yaklaşık 125 milyon TL tutarında etkisi olacaktır.