18 / 08 / 2022

Tekfen Holding'ten 2019'da 1.4 milyar lira net kar!

Tekfen Holding'ten 2019'da 1.4 milyar lira net kar!

Sektörde uzun yıllardır faaliyet gösteren Tekfen Holding 2019 yılı finanssal sonuçlarını açıladı. Tekfen Holding Yönetim Kurulu Başkanı Murat Gigin, "Grup olarak kurumsal yapılanma, dijital dönüşüm ve yatırım anlamında başarılı bir yılı geride bıraktık" dedi..Uluslararası müteahhitlik, tarımsal sanayi ve üretim, limancılık ile gayrimenkul geliştirme alanlarında faaliyet gösteren Tekfen Holding, 2019'da 1 milyar 415 milyon lira kar elde etti. Tekfen Holding Yönetim Kurulu Başkanı Murat Gigin, "Grup Şirketlerimiz, öncelikle bölgesel ayak izini artırdı ve global oyuncu olma hedefi doğrultusunda somut adımlar attı" dedi.

Anadolu Ajansı'nda yer alan habere göre; Tekfen Grubu'nun 2019 yılı finansal sonuçlarına ilişkin açıklamasında, 2019'da önceki yıla kıyasla grubun konsolide bazda cirosu yüzde 20 artarak 14 milyar 603 milyon lira, faiz, vergi, amortisman öncesi karı yüzde 28 yükselerek 1 milyar 921 milyon TL olduğu belirtildi.

Bu dönemde grubun net karı 1 milyar 415 milyon lira düzeyinde gerçekleşirken, aktif büyüklüğü 12 milyar 663 milyon liraya, özkaynakları 5 milyar 497 milyon liraya çıktı.

Tekfen Holding Yönetim Kurulu Başkanı Murat Gigin yaptığı açıklamada, grup olarak kurumsal yapılanma, dijital dönüşüm ve yatırım anlamında başarılı bir yılı geride bıraktıklarını dile getirdi.

Grup şirketlerinin öncelikle bölgesel ayak izini artırdığını ve global oyuncu olma hedefi doğrultusunda somut adımlar attığını ifade eden Gigin, "Özellikle müteahhitlik sektöründe tüm dünyada yaşanan darboğaza ve ertelenen büyük projelere rağmen iş miktarını artırmayı başardık." diye konuştu.

Gigin, Rusya pazarına 2019'da yeniden, iddialı bir boru hattı projesiyle girdiklerine belirterek, şunları dile getirdi:

"Çelik donanım ve yapı imalatı konusunda faaliyet gösteren şirketlerimizden Tekfen İmalat’ın İngiltere ve Fransa’da iki rafineri için aldığı siparişler, ulaşabileceğimiz pazarların sınırlarını ve bu alandaki yeterliliğimizin seviyesini göstermesi açısından memnuniyet verici. Tekfen Mühendislik olarak; dünyanın en uzun açıklıklı asma köprüsü olan Çanakkale 1915 Köprüsü’nün müşavirlik ve kontrollük hizmetlerini veriyor olmamız çok önemli. 2019 yılında Arjantin’den Hindistan’a uzanan geniş bir coğrafyada, 15 ülkeye toplam üretiminin yaklaşık yüzde 15’ini ihraç eden Toros Tarım, 2019 yılında ilk yurtdışı yatırımını gerçekleştirdi ve ürünlerini hem Avrupa pazarına hem de önemli bir tarım ülkesi olan Romanya’ya ulaştırmakta önemli bir rol üstlenecek olan Agriport şirketini satın aldı. Ürünlerini 31 farklı ülkeye meyve gönderen Tekfen Tarım ise, bayrağımızı dünyanın dört bir yanına başarıyla taşımakta ve her geçen gün portföyüne yeni ülkeler ekleyerek pazarını büyütmektedir”

Geçen yıl petrokimya şirketi SOCAR Polymer'in yüzde 10'unu satın aldıklarını aktaran Gigin, Tekfen olarak faaliyet gösterdikleri tüm alanlarda köklü değerlerine ve evrensel sürdürülebilirlik ilkelerine uygun çalışmaya devam edeceklerini belirtti.

Taahhüt grubundan 984 milyon lira net kar

Tekfen Holding Grup Şirketler Başkanı Cahit Oklap ise holdingin mali açıdan gösterdiği yüksek performanstan dolayı gurur duyduklarını ifade etti.

Grup iştiraklerinin mali performansları hakkında da bilgi veren Oklap, "Tekfen adını küresel bir marka haline getiren taahhüt grubumuz, 2019'da 10 milyar 539 milyon lira ciro ve 984 milyon lira net kar elde etti. Taahhüt Grubumuzun amiral gemisi olan Tekfen İnşaat'ın 2019 sonu itibarıyla elindeki aktif iş stoku (backlog) 1 milyar 715 milyon dolar seviyesinde olup, şirketimiz faaliyetlerini Azerbaycan, Gürcistan, Irak, Katar, Kazakistan, Suudi Arabistan, Rusya ve Türkiye’deki çok sayıda projede sürdürmektedir." diye konuştu.

Oklap, Tekfen Grubu'nun ikinci en büyük faaliyet alanını temsil eden tarımsal sanayi grubunun da 2019 yılını 3 milyar 983 milyon lira ciro ve 386 milyon lira net kar yaratarak tamamladığını belirtti.

Tekfen Holding 426.5 milyon TL kar dağıtacak!