Tekfen İnşaat'tan Socar'a proje karşılığı hisse satışı

Tekfen İnşaat'tan Socar'a proje karşılığı hisse satışı


Tekfen Holding, hisselerinin bir bölümünü Azerbaycan devlet petrol şirketi Socar'a satacak.


Tekfen Holding'ten dün İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'na (İMKB) gönderilen açıklamada, yönetim kurulu toplantısında, Holding'in yüzde 99,99 oranında pay ile sahibi olduğu Tekfen İnşaat hisselerinin bir bölümünün, Azerbaycan'da AZFEN şirketinde de ortak olduğu Socar'a satılması konusunda görüşmelere başlanmasına karar verildiği bildirildi. Açıklamaya göre, hisse satışı Azerbaycan, Türkiye ve diğer ülkelerde Azerbaycan devlet petrol şirketi Socar tarafından yapılması planlanan yatırımların Tekfen İnşaat ve Tesisat kanalıyla gerçekleştirilmesi şartına bağlı olacak. Açıklamada, görüşmeleri yürütmek üzere Grup Şirketler Başkanlığı'nın yetkilendirildiği bildirildi.

Rafineriden pay almak istiyor

Tekfen, Socar'ın ortakları arasında yer aldığı Bakü-Tiflis-Ceyhan Petrol Boru Hattı'nın inşaatını da gerçekleştirmişti. Socar Türkiye'deki ortağı Turcas ile birlikte Ceyhan'da rafineri kurmak için Enerji Piyasası Denetleme Kurulu'ndan (EPDK) izin almıştı.Tekfen Holding'den Kasım 2007'de yapılan açıklamada da Ceyhan'da kurulacak bir rafineride yüzde 10 pay sahibi olunmasının planlandığı belirtilmişti. Yılda 10 milyon ton kapasiteli yeni bir rafineri yatırımının 4 milyar dolar dolayında olacağı tahmin ediliyor.

Tekfen Holding CEO'su Erhan Öner, Ceyhan'da kurulacak bir petrol rafinerisinin inşaatında müteahhit olarak yer almak koşuluyla, yatırımcı ortak olmayı planladıklarını söylemişti. Öner, "Ceyhan'da rafineri yatırımı olacaksa, bunun için başvuru yapanlardan birisi de bizim Azerbaycan'daki ortağımız Socar; onlarla zaten AZFEN adlı ortak şirketimiz var. Bu rafineriyi yaparsak azınlık hisse sahibi de olabiliriz, ama enerji  santrali kurmak ya da dağıtım yapmak gibi bir projemiz yok. Nükleer enerji konusunda da sadece müteahhit olarak projede yer alabiliriz" açıklamasında bulunmuştu.

Referans