Tekirdağ'da bütçe yetersizliği nedeniyle okullar onarılamıyor!

Tekirdağ'da bütçe yetersizliği nedeniyle okullar onarılamıyor! Tekirdağ'da bütçe yetersizliği nedeniyle okullar onarılamıyor!

Tekirdağ'da MEB İnşaat ve Emlak Dairesi Başkanlığı’nın 2019 yılı faaliyet raporuna göre birçok okulun 2019 yılında tamamlanması planlanan onarım ve tadilat işleri bütçe yetersizliği nedeniyle hayata geçirilemedi.Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) bütçesinden, “Tasarruf tedbirleri” gerekçesiyle yapılan 2 milyar TL’ye yakın kesinti de, eğitimdeki can alıcı sorunlarıdaha da büyüttü. MEB İnşaat ve Emlak Dairesi Başkanlığı tarafından açıklanan verilere göre çok sayıda okulun deprem tahkik ve güçlendirme çalışmaları, bütçe yetersizliği nedeniyle hayata geçirilemedi.

Diğer taraftan MEB yatırım bütçesine 2020 yılı için 5 milyar 830 milyon TL ayırdı. Diyanet’in bütçesi ise 11 milyar 520 milyon TL oldu. Başkanlığın 2019 yılı faaliyet raporunda bulun  “Zayıflıklar Tablosu” da Türkiye’de her geçen yıl daralan ekonominin eğitime etkisini ortaya koydu. Tabloda, “Bütçe imkanlarının kısıtlı olması ve tasarruf tedbirleri nedeni ile halihazırdaki bütçenin bir bölümünün iade edilmesi” zayıflık olarak kabul edildi.

ONARIM İŞLERİ YAPILAMIYOR

Raporda, ekonominin eğitim alanına etkisine yönelik çarpıcı değerlendirmelere de yer verildi. Bütçe imkanlarının kısıtlı olması nedeniyle okulların yalnızca bir bölümünde güçlendirme, onarım ve tadilat çalışmaları yapılabildiğini kaydeden başkanlık, “Bütçe imkanlarının iyileştirilmesini” istedi.

İHTİYAÇLARI KARŞILAMIYOR

Rapor kapsamında, okullarda tekli eğitime geçilmesi hedefi de ödenek yetersizliğine takıldı. MEB’in, “2023 Vizyonu” kapsamında okullarda tekli eğitime geçilmesinin öngörüldüğü kaydedilen raporda, “Bu noktada ihtiyaç duyulan arsaların temini için zorunlu hallerde kamulaştırma yoluna başvurulmaktadır, Ancak ayrılan bütçenin ihtiyacı karşılaması mümkün gözükmemektedir” ifadeleri kullanıldı.

BAŞKA BİRİMLER YAPIYOR

İnşaat ve Emlak Dairesi Başkanlığı, yatırımlara ait ihtiyaç ve bütçe planlamasının başka birimler kapsamında yapılıyor olmasını da zayıflıklar arasında sıraladı. Başkanlığın müdahil olmadığı sürece dair yapılan izlemenin, yetkisiz ve etkisiz olduğu belirtildi. Başkanlık, yatırım bütçesinin tek bir birimde belirlenmesi sonucunda bulundu. İmam hatip için 228 bin TL Raporda, inşaat projesi harcamaları ile büyük onarım harcamalarının detayları da paylaşıldı. Buna göre, 2019 yılında anaokulu inşaatı için 170 milyon TL, ilkokul inşaatı için 1,7 milyar TL, ortaokul inşaatı için 1,423 milyar TL, imam hatip ortaokulu için ise 228 milyon TL proje harcamasında bulunuldu. İmam hatip ortaokullarında 2019 yılı içinde yapılan büyük onarım harcamasının tutarının ise 2 milyon TL olduğu açıklandı.