18 / 08 / 2022

Tekkeköy Devlet Hastanesi'nin inşaatı ne zaman tamamlanacak?

Tekkeköy Devlet Hastanesi'nin inşaatı ne zaman tamamlanacak?

Samsun'un Tekkeköy ilçesindeki devlet hastanesi inşaatının ne zaman tamamlanacağı meclis gündemine taşındı. CHP'li Hancıoğlu, konuyla ilgili soru önergesi hazırladı...CHP Samsun Milletvekili Neslihan Hancıoğlu, Samsun'un Tekkeköy ilçesindeki devlet hastanesi inşaatının ne zaman tamamlanacağına ilişkin soru önergesi hazırladı. Hancıoğlu, sorusunun Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından yanıtlandırılmasını istedi.

CHP'li Hancıoğlu, ''Aşağıdaki sorularımın Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca tarafından, Anayasa'nın 98'inci, TBMM İçtüzüğü'nün 99'uncu maddeleri gereğince yazılı olarak cevaplandırılmasını saygılarımla arz ederim'' diye konuştu.

Hancıoğlu, açıklamalarına şu şekilde devam etti: ''Küresel salgın süreci, ülkelerin sağlık altyapısının; özellikle kamusal nitelikli sağlık yatırımlarının ne kadar büyük bir öneme haiz olduğunu bir kez daha kanıtlamıştır. Ancak söz konusu süreçte ülkemizde, sağlık alanındaki kamusal yatırımlar konusunda planlama hataları yapıldığı ortadadır. Bunun en somut örneği, seçim bölgem Samsun'un Tekkeköy ilçesinde yapılması planlanan 250 yataklı devlet hastanesidir. Söz konusu hastanenin ihalesi 30.07.2018 tarihinde 126 milyon 900 bin TL bedel ile yapılmıştır. İhale konusu yapım işinin sözleşmesi ise 11.10.2018 tarihinde imzalanmıştır. Hastane inşaatının temeli 03.03.2019 tarihinde bizzat Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından atılmış ve o törende sayın Cumhurbaşkanı, inşaatı 600 gün içinde tamamlaması konusunda yükleniciden taahhüt almıştır. Söz konusu tarihin üzerinden 700 günden fazla süre geçmesine rağmen, hastane inşaatının temeli dahi atılmamış durumdadır.''

CHP Samsun Milletvekili Neslihan Hancıoğlu'nun soruları:
1. Samsun İli Tekkeköy ilçesi 250 Yataklı Devlet Hastanesi inşaatı, önergenin işleme alındığı tarih itibariyle hangi düzeydedir?

2. Hastane yapım işinin, inşaat henüz temel seviyesindeyken yapılmış olan mühendislik hataları nedeniyle akamete uğradığı ve yapım sürecinin bu nedenle geciktiği yönündeki iddialar doğru mudur? Doğru ise hastanenin hizmete girmesini geciktiren bu hatalar nelerdir ve sorumluları hakkında hangi işlemler yapılmıştır?

3. Samsun İli Tekkeköy ilçesi 250 Yataklı Devlet Hastanesi ne zaman tamamlanacaktır? Samsun İli Tekkeköy ilçesi 250 Yataklı Devlet Hastanesi inşaatının mevcut durumu göz önünde bulundurulduğunda inşaatın, ihale şartnamesinde şart koşulmuş olan 750 takvim günlük süre zarfında tamamlanabilmesi imkansız hale gelmiştir. İdarenin bu durumda tesis edeceği işlem ne olacaktır? 

Nuran Aydın/Emlakkulisi.com