Tema Park için en yüksek teklif Makro İnşaat'tan

Tema Park için en yüksek teklif Makro İnşaat'tanTOKİ İstanbul Halkalı-Atakent'te yaptıracağı uluslararası eğlence ve doğa parkıihalesinde en yüksek teklifi, 147 milyon YTL idare payı tutarı ile Makro İnşaat verdi.


İlk turu 27 Kasım 2008 tarihinde yapılan uluslararası eğlence ve doğaparkı ihalesi için bugün de "sözlü ve yazılı tur" yapıldı. TOKİ'de düzenlenen ihalede önce firmaların 27 Kasım'da verdikleriteklifler üzerinden açık artırma ile sözlü tur yapıldı. Sözlü turda en yüksek teklifi; toplam satış geliri 400 milyon YTL, idare payı 86 milyon 500 bin YTL,artan toplam satış gelirinden idareye verilecek yüzde 20 oranı ile Artaş-Güner Ortak Girişim Grubu verdi. Bu turda Varyap Varlıbaşlar; toplam satışı geliri olarak 500 milyon YTL,idare payı tutarı 85 milyon YTL, satış gelirinden idareye verilecek oran yüzde2,5, Astay-Özyazıcı Ortak Girişim Grubu toplam satışı geliri 586 milyon YTL,idare payı tutarı tutarı 85 milyon YTL, satış gelirinden idareye verilecek oranıise yüzde 0 (sıfır) olarak teklif etti.Makro İnşaatın teklifi de toplam satış geliri 510 milyon YTL, idare payıtutarı 86 milyon YTL, idareye vereceği pay oranı ise yüzde 3 oldu.

YAZILI TUR

Açık artırmalı sözlü turun ardından ihaleye ara verilecek firmalardan yazılı teklifler alındı. Burada en yüksek teklifi, "toplam satış geliri 677 milyon YTL, idare payı 147 milyon YTL ve artan satış gelirinden vereceği yüzde7" oranı ile Makro İnşaat verdi.Yazılı turda diğer 3 firmanın teklifleri şu şekilde oldu:

-Varyap VarlıBaşlar: Toplam satış geliri 550 milyon YTL, idare payı 107milyon 250 bin YTL, artan toplam satış gelirinden İdareye verilecek oran yüzde 0(sıfır).
-Astay- Özyazıcı OGG: Toplam satış geliri 587 milyon YTL, idare payı 124milyon 550 bin YTL, artan toplam satış gelirinden İdareye verilecek oran yüzde 0(sıfır).
-Artaş-Güner OGG: Toplam satış geliri 500 milyon YTL, idare payı 91milyon 500 bin YTL, artan toplam satış gelirinden İdareye verilecek oran yüzde20.Yazılı tekliflerin alınmasının ardından ihale komisyonu Başkanı Çağatay Göktayoğlu, ihalenin teknik olarak tamamlandığını, ihale komisyonunundeğerlendirmesinin ardından sonucun açıklanacağını söyledi.
-MAKRO İNŞAAT TEMSİLCİSİ DERELİ-İhalede en yüksek teklifi veren Makro İnşaat Ticaret Limited ŞirketiYönetim Kurulu Üyesi Mahmut Dereli gazetecilere yaptığı açıklamada, bu ihale içinderslerini iyi çalıştıklarını, kamu menfaatlerini gözeterek hem devlete, hem deülkeye güzel bir eser kazandırmak için ciddi bir proje hazırladıklarını ifadeetti.Dereli, proje ile ilgili detayları ihalenin onaylanmasının ardındansözleşme aşamasında kamuoyu ile paylaşacaklarını bildirdi.Firma olarak üst yapı inşaatları ile toplu konutlar yaptıklarını,firmanın yurt dışında da inşaat işleri bulunduğunu belirten Dereli, "Bu ihaleye çıkıldığı andan itibaren bu alanda dünyadaki büyük firmalarla temaslarımız oldu,ciddi bir proje hazırladık" dedi