10 / 08 / 2022

Terme'de 20 yıllık siteleşme ve kat sorunu çözüldü!

Terme'de 20 yıllık siteleşme ve kat sorunu çözüldü!

Samsun Terme'de modern şehircilik için gereken adımlar hayata geçiriliyor. İlçede, yaklaşık 20 yıldır çözülmesi planlanan siteleşme ve kat sorunu çözüldü.Samsun Terme Belediye Başkanı Ali Kılıç, imar planında yapılan değişiklikle ilgili kararın Samsun Büyükşehir Belediye Meclisi'nce onaylanmasından sonra ilçenin gelişiminde önemli bir paya sahip nitelikli konut sorununun çözüldüğünü ifade etti.

ÖZENLİ İMAR ÇALIŞMASI

Başkan Kılıç'ın talimatı ile herkesin memnun olduğu bir planlanması amacıyla özenli bir çalışmalarda bulunuldu. İlçede faaliyette bulunan müteaahitler, inşaat mühendisleri ve sektör temsilcileriyle birçok istişare yapılıp hazırlanan imar değişikliği kapsamında, yapılaşmış bölgeler hariç, şehrin yeni konut genişleme alanlarında inşaat yoğunluğunu artırmadan, çocuk parkı, otopark, yeşil alan, güvenlik ihtiyaçlarını karşılayan nitelikli konutlar için yeni bir plan ortaya çıktı.

KİMLİKLİ BİR KENT 

Yapılan imar değişikliğiyle ilgili açıklamalarda bulunan Başkan Kılıç, "Ülke olarak zorlu bir süreçten geçtiğimiz bu dönemde Korona virüsüne karşı mücadelemizin yanında ilçemiz için elzem olan konulardaki çalışmalarımızı da aksatmıyoruz. Büyükşehir Belediye Meclisi'nden geçen kararla Terme'de modern şehircilik için gereken adımlar atıldı.Planlı, kurallı ve kimlikli bir kent oluşturmak için yapılan çalışmalarda, halkın lehine ve esnek bir plan yaklaşımı ile bölge sakinlerini memnun edecek bir imar planı hayata geçirmeye özen gösterdik. Terme'nin komşu ilçelerinde yıllar önce hayata geçirilen bir planlamayı yapmak bize nasip oldu.  Alınan kararla; imar planı üzerinde sınırları belirlenen alanda minimum bin metrekare büyüklüğündeki parsellerde, hiçbir şekilde toplam 7 katı ve mevcut inşaat alanını aşmamak koşulu ile meri kat adetinde inşaat yoğunluğu oluşturmadan +3 kat ilave edilebilir hale geldi. Ayrıca kat sayısı artışı gelen alanlarda otopark ihtiyacı kendi parseli içinde karşılanma zorunluluğu ve ayrık nizam yapılaşması yapılacak. Alınan kararla yapılaşmış bölgeler hariç ilçenin konut gelişme alanlarında, şehrin gelişiminde önemli bir paya sahip nitelikli konut sorunu artık çözüyoruz. 2,3,4,5 ve 6 kat yapılaşma izninli bölgelerde inşaat yoğunluğu artışı olmadan toplamda 7 katı geçmemek koşuluyla +3 kat ilave edilerek, nitelikli konut alanları için ilçemizin önü açıldı. Siteleşme hakkıyla ilçemizin gelişimine önemli bir katkı sağlandı. Artık Sosyal ve teknik altyapı ihtiyaçları karşılanmış, güvenlikli siteler inşaa edilebilecek." ifadelerini kullandı.