'Terör anıtı' HSBC binası yeniden satışta

'Terör anıtı' HSBC binası yeniden satışta

2003 yılındaki saldırıda hasar gören eski HSBC binası, 60 milyon YTL muhammen bedelle 12 Aralık'ta ikinci kez satışa çıkarılacak.. 

Terör saldırısı nedeniyle "terör anıtı" olarak adlandırılan eski HSBC binası yeniden görücüye çıkıyor. Tasarruf Mevduat ve Sigorta Fonu (TMSF), Demirbank'ın Fon'a devri nedeniyle el konulan binayı 12 Aralık'ta açık artırma yöntemiyle satışa çıkaracak. Saat 14.00'deki ihalede, kapalı teklif ve açık artırma yöntemiyle bina yeni sahibini bulacak. Binanın muhammen bedeli önceki ihaleye göre ikiye katlandı ve 60 milyon YTL oldu. Demirbank'ın eski sahibi Halit Cıngıllıoğlu ile TMSF arasındaki hukuk savaşı sürüyor. Fon tarafından geçen yıl satışa çıkarılan ancak mahkeme tarafından durdurulan binanın satışına ilişkin yasal engel, Fon'un yaptığı itiraz ile kalkmıştı. Bina geçen yıl 32 milyon YTL muhammen bedelle satışa çıkarılmıştı. Toplam 2 bin 198 metrekare arsa üzerine inşa edilen bina 8'i yer altında olmak üzere toplam 21 kata sahip bulunuyor. Özellikle turizm firmaları ve bankaların satışa ilgi duyduğu öğrenildi.

TERÖRÜN İZLERİ SİLİNDİ
Terör saldırısında hasar gören eski HSBC Binası'ndan tahribatın izi 5 yıl sonra silinebildi. Binanın 3 bin 350 metrekarelik dış yüzeyi, Tasarrufu Mevduatı Sigorta Fonu'nun (TMSF) işverenliğinde Çuhadaroğlu firması tarafından eski haline getirildi. Geçmişte Demirbank'ın olan bina 2000'de BDDK'nın bu bankaya el koymasıyla TMSF'ye devredilmişti. 2001'de HSBC'ye satılan bankanın genel müdürlük binası da saldırılar sonrasında taşınmıştı.