Tersane İstanbul Projesi 2022'de tamamlanacak!

Tersane İstanbul Projesi 2022'de tamamlanacak!

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Tersane İstanbul Projesi'nin ilk etabının ilk etabının 2022'nin sonlarında tamamlanacağını dile getirdi.


Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Tersane İstanbul projesinde incelemelerde bulundu. Anadolu Ajansı'nda yer alan habere göre; inceleme sonrasında projeye ilişkin bilgi veren Bakan Karaismailoğlu, "Eski adıyla Taşkızak Tersanesi, yeni adıyla Tersane İstanbul tamamlandığında sinema salonları, müzeleri, sosyal alanlarıyla İstanbul için bir çekim merkezi olacak." değerlendirmesini yaptı.

Karaismailoğlu, projeyle en az 20 bin kişiye istihdam imkanı sağlanacağını vurgulayarak, "Yıllık 30 milyon ziyaretçi hedefiyle de İstanbul'un tarihine, kültürüne yakışacak bir eser ortaya çıkacak. Proje kapsamında 83 bin metrekare tescilli yapı restore edilerek kamunun kullanımına sunulacak." ifadelerini kullandı.

Tersane İstanbul Projesi 2022

2022'nin sonlarına doğru projenin ilk etabını tamamlamayı hedeflediklerini söyleyen Karaismailoğlu, panhane ve eski karakol binasının bu projenin dışında olduğunu, restorasyonu ve ihyası tamamlandığında eskisi gibi Deniz Kuvvetleri Saha Komutanlığının uhdesine bırakılacağını bildirdi.

"Yaklaşık 700 bin metre karelik bir alanı İstanbullulara kazandırmak için çalışıyoruz" 

Karaismailoğlu, İstanbul için Haliç’in çok önemli bir yer olduğunu belirterek, şunları söyledi:

"Dünyanın başkenti, göz bebeğimiz İstanbul'dayız. Bir tarafımızda Beyoğlu bir tarafımızda Fatih, sol tarafımızda Balat, arkamızda Süleymaniye, Ayasofya. Sağ tarafımızda Kulaksız Mezarlığı ve Kasımpaşa Hasköy Tüneli var, Haliç Köprüsü karşımızda. Burası eski adıyla Taşkızak Tersanesi, yeni adıyla Tersane İstanbul olma yolunda hummalı bir çalışma var. Yaklaşık 700 bin metre karelik bir alanı İstanbullulara kazandırmak için çalışıyoruz."

Tersane İstanbul Projesi 2022

Bakanlık olarak ülkenin her bir noktasında çok önemli ulaştırma projelerini hayata geçirdiklerini dile getiren Karaismailoğlu, bir taraftan da tarihi ve kültürel mirasa sahip çıktıklarını belirtti.

"23 tescilli eser var" 

Karaismailoğlu, 1800 metrelik kıyı şeridindeki yaya, bisiklet ve yürüme yollarıyla projenin hem Beyoğlu'na hem de çevresi Kasımpaşa'ya, Hasköy'e önemli katkı sağlayacağını belirterek, şunları söyledi:

"Tersane İstanbul Projesi, İstanbul'un marka değerini artıracak, değerine değer kazandıracak. Diğer projelerimizde olduğu gibi bunu da en güzel şekilde İstanbulluların hizmetine sunacağız. Burada 23 tescilli eser var. Bunları restore edip, İstanbullulara yaşam alanı kazandıracağız."

Haliç Dayanışması üyelerinden 'Tersane İstanbul' projesine ilişkin çağrı!