Tevfik Göksu: Binası iskansız diye ölsünler mi

Tevfik Göksu: Binası iskansız diye ölsünler mi

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaşın imara aykırı binalara geçici iskan verilmesi kararına Esenler Belediye Başkanı M. Tevfik Göksudan destek geldi. Başkan Binaları ruhsatsız diye insanları ölüme terkedemeyiz dedi...İstanbul'da 1 milyon 600 bin yapının yüzde 70inin imara aykırı olduğunu belirten Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, iskanı olmayan binalara geçici kullanım belgesi vermek için hazırlık yaptıklarını açıklamıştı. Bunun bir af olmadığını da belirten Kadir Topbaş, deprem riskine karşı yapısını güçlendirmek isteyenlere belediyelerin ruhsat vermediğine de dikkat çekmişti.

Meclise teklif gidecek

Hükümete ve TBMMye yasa teklifi sunacağını belirten Topbaş, yasanın ancak seçimden sonra Meclisten çıkabileceğini belirtti. Star İstanbul, açıklamaların üzerine Bağcılar, Ümraniye, Kağıthane ve Esenelere yüzünü çevirdi.

Kentin en çok göç alan ilçelerinden Esenlerin Belediye Başkanı M. Tevfik Göksu, bu projeye tam destek verdi. Başkan Göksu Esenlerde yüzde 90 civarında iskan yok. Böyle bir şey olduğu takdirde bu önümüzü çok açar ve bizi çok rahatlatır. Özellikle deprem güçlendirmeyle ilgili ruhsat verme şansına sahip oluruz. Şu anda biz ruhsat veremiyoruz. Ruhsat veremediğimiz için insanlar binasını güçlendiremiyorlar. Deprem İstanbulun bir gerçeği, binaları ruhsatsız diye insanları ölüme terkedemeyiz. Niye güçlendirme ruhsatı veremiyoruz Çünkü bina kaçak. Bu nedenle binayı resmi bir işleme tabi tutamıyoruz. Bina yerinde ama resmi olarak yok. Bu konu desteklenmesi gereken bir şey dedi. Bunun çok sınırlı bir şekilde verilmesi gerektiğini belirten Göksu şöyle konuştu: Sayın Başkanımız söylemiş olduğu ve zaman zamanda aramızda konuşmuş olduğumuz bu konuyu yüzde yüz destekliyorum. İmar affı söz konusu değil.

İmar bonosuyla yenilenme

Tam tersine kentin önünü açacak bir şey. Yasal düzenleme yapılırsa üç şeyin önü açılır. Geçici iskanla ilgili yasal düzenleme, İBB Başkanımızın kullandığı imar bonosuyla deprem yenilenmesi ve belli bir alanda belli bir metraj toplandıktan ve hakimler kabul edip diğer bölümünü hızlı kamulaştırma vererek kentsel dönüşüm.
Star İstanbul