06 / 10 / 2022

THK 43 taşınmazını satışa çıkardı!

THK 43 taşınmazını satışa çıkardı!

Türkiye genelinde Türk Hava Kurumu'na ait 43 taşınmaz için satış kararı alındı. Gayrimenkullerin satışı açık artırmayla yapılacak. Türkiye Hava Kurumu (THK)  Muğla, Bodrum,  İzmir  başta olmak üzere Türkiye genelindeki 43 taşınmazı için satış kararı aldı. Sözcü'den Başak Kaya'nın haberine göre; 18 Ağustos'ta açık artırmayla yapılacak satış içerisinde arsa, iş hanı, dükkan ve devremülkler de bulunuyor.

Satış kararına tepki gösteren  CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin, “Bu varlıkların milyonlarca liralık kira geliri var. Türkiye'nin dört bir yanı yanarken THK kayyumu kurumun mallarını satıyor” dedi ve şunları söyledi:

THK 43 taşınmazını satışa çıkardı!

“Atatürk'ün bizlere mirası bugün içi boşaltılarak özelleştirilmek isteniyor. THK'nın kayyum eliyle tasfiyesine son verilmeli, satış için yapılacak tüm ihaleler iptal edilmeli. Kurumun bütün mal varlıklarına göz dikmişler. Bakan Pakdemirli THK'nın uçaklarının eski ve kullanılamaz olduğunu söyledi ama bu uçaklar TEKNOFEST'te yangın söndürme tatbikatı yaptı. Saatte 200 km. hızla 5.5 ton suyu işaretlenen alana bıraktı. Yunanistan'da çıkan yangına müdahale için kullanılamaz dediği uçaklarla yardım göndermeyi teklif etti. Amaç belli birilerine para kazandırmak. THK'nın bakımı yapılmış uçuşa hazır 5 uçağı ihaleye sokulmuyor. En pahalı teklifi sunan firmaya veriliyor. Üç Rus uçağına günlük 1.3 milyon lira, 153 gün için toplam 203 milyon lira ödüyor. Ateş kuşlarını ise hangarda çürütüyorlar. THK itibarsızlaştırılmaya, mallarını da haraç mezat satmaya çalışıyorlar."

Türk Hava Kurumu'nun Türkiye genelinde 1.300 adet gayrimenkulü bulunuyor. Bunlar arasında en kıymetlisi Atatürk tarafından THK'ya bağışlanan ve “Tayyare Apartmanları'' olarak bilinen Laleli'deki otel Otelin bugünkü değeri, 500 milyon dolar. Otel eski başkan Osman Yıldırım döneminde Keskinoğlu Holding'e yıllık 3.25 milyon dolara kiraya verilmişti. 

Türk Hava Kurumu'ndan 44 adet satılık gayrimenkul!

 
Geri Dön