07 / 07 / 2022

Thodex mağdurları avukatı Kürşat Ergün'den uyarı!

Thodex mağdurları avukatı Kürşat Ergün'den uyarı!

400 bine yakın kişinin paralarının buhar olduğu kripto para borsası Thodex mağdurlarının avukatı Kürşat Ergün, söz konusu paraların Türkiye'de bulunmayabileceğini dile getirdi.Thodex mağdurlarının avukatı Bilişim Hukuku Derneği Başkanı Kürşat Ergün, Thodex’e yatırım yapan kişilerin mağduriyetlerini, şirketin CEO’sunun bulunması için yapılan arama çalışmaları hakkında değerlendirme yaptı.

Sputniknews'te yer alan habere göre; söz konusu paraların Türkiye içerisinde olmayabileceğini söyleyen Ergün, “Bizim de bilgimiz kamuoyuna açıklananlar kapsamında ve sınırında. Geçtiğimiz günlerde yapılan açıklamalara göre Türkiye’den emniyet biriminden iki ayrı görevli tim gönderilmiş. Kosova ve Arnavutluk üzerinde duruluyor. Dün itibariyle Arnavutluk’ta malum şahsın kaldığı eve bir baskın düzenlenmiş. Zannediyorum orada iki üç arkadaşı gözaltına alınmış ama kendisi kaçmayı başarmış. Çember daraldı diye düşünüyoruz. Özellikle Balkan ülkelerinde olması açısından bizim için çok avantajlı bir durum söz konusu. Çünkü Türk emniyeti ve istihbaratı bölgede aktif ve devletler arası suçluların iadesi ve teslimi konusunda işbirliği de var. Eli kulağında diyebiliriz. Önümüzdeki birkaç gün içerisinde yakalanacağına dair ciddi emareler var” dedi.

Thodex mağdurları avukatı Kürşat Ergün den uyarı!

‘350-400 milyon dolar civarında bir rakam ortaya çıkabilir’ 

Kaçırılan paralar hakkında henüz bir açıklama yapılmadığını söyleyen Ergün, rakamın 350-400 milyona ulaşabileceğini söylerek şu açıklamalarda bulundu: “Rakamla ilgili emniyet kaynaklarından bir açıklama gelmedi. Şu an hali hazırda tespit çalışmaları yürütülüyor ama haricen kaynaklardan bizim edindiğimiz bilgiye göre yaklaşık 350-400 milyon dolar civarında bir rakam ortaya çıkabilir. 2 milyar dolar yüksek bir rakam, işlem hacimlerine göre tayin edilmiş bir rakam ama işlem hacimleri çok değişkendir. Bin doları yüz defa işleme sokarsanız yüz bin dolar olarak çıkabilir” 

‘Mağduriyetlerin giderilmesi mümkün olabilir, giderilirse yargılamada hafifletici neden olarak kabul edilecek’ 

400 bine yakın mağdur olduğunu hatırlatan Ergün mağduriyetin ortadan kaldırılması için şu önerilerde bulundu: 

“400 bine yakın mağdur var, bunlardan bizim vekaletini üstlendiğimiz kişiler de var. Artık dijital kaynaklardan dijital iz sürülerek bu mağduriyetler giderilmeye çalışılacak veya mutlaka o şahsa ulaşılması lazım. Şahsa ulaşıldıktan sonra yargılama aşamasında mağdurların mağduriyetini gidermiş olması onun adına bir hafifletici neden kabul edilecek. Dolayısıyla yakalanma aşamasından sonra ‘Ben mağduriyetleri giderebilirim’ durumuna da gelebilir. Kimine göre görüş mağdurlar açısından ‘Su içsin’ şeklinde oluyor ama ben çok o noktada değilim. Mağduriyetlerin giderilmesi mümkün olabilir.”

 Thodex mağdurları avukatı Kürşat Ergün den uyarı!

“Paranın Türkiye’de olmama ihtimali yüksektir” 

Kripto paraların taşınmasının oldukça kolay olduğunu söyleyen Ergün “Kripto paraların en önemli özelliklerinden bir tanesi, dünyanın her yerinde çok rahatlıkla transfer edilebilir veya taşınabilir nitelikte olmasıdır. Soğuk para cüzdanı dediğimiz kripto para cüzdanları var. Bunlar borsalarda alım satım işlemi yaptıktan sonra cüzdanlara bu paranızı aktarabilirsiniz. Bu cüzdan bir flaş disk boyutundadır. Cebinize koyarsınız ve dünyanın her yerine çok rahatlıkla götürebilirsiniz. Bunlar işleme sokulduğu anda bununla ilgili dijital izler kalacaktır çünkü kripto varlıklar neticede kriptolu ve bunlar bilinen, tespit edilebilen ve takibi mümkün olan enstrümanlar dolayısıyla ulaşılabilmek bakımından bunu yapmak mümkün. Bu malum şahıs da bahsettiğimiz rakamları gittiği herhangi bir yere götürmüş olabilir. Paranın Türkiye’de olmama ihtimali yüksektir.” şeklinde konuştu.

“550-600 bin dolar kaybedenler var” 

Son olarak yaşanan mağduriyetleri anlatan Ergün, “Thodex olayından önce de kripto para ile ilgili mağduriyetler yaşanıyordu ve insanlar bize müracaat ediyorlardı. Aynı zamanda biz derneğiz, bu anlamda sosyal sorumluluğumuz da var. Bu Thodex olayından sonra inanılmaz bir artış oldu. İnsanlar aradılar, yardım istediler. Kimilerinin bahsettiği rakamlar inanılmaz, 550-600 bin dolar kaybedenler var. Evini arabasını satıp birde üstüne kredi çekip bu kripto para ortamına girenler var. Şu anda çok ciddi anlamda sıkıntı içerisindeler. Geçtiğimiz günlerde intihar vakaları da oldu. İş ciddi bir noktada, mağduriyetlerin giderilmesi çok önem taşıyor” açıklamasını yaptı. 

Ömer Fatih Sayan'dan kripto para çağrısı!Sorumluluk Reddi Beyanı: Emlakkulisi.com’da yer alan haberler ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Emlakkulisi.com herhangi bir emtia veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez. Emlakkulisi.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Emlakkulisi.com'da yer alan haber ve makalelerin editörleri yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, haberlerdeki emtia, şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.