08 / 08 / 2022

Ömer Fatih Sayan'dan kripto para çağrısı!

Ömer Fatih Sayan'dan kripto para çağrısı!

Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Sayan, kripto paraların hacminin gün geçtikçe artmasının, bu paraya sahip olanların sayısında yükselişin ekonomiyi değiştirdiğini açıkladı...Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan, Ticaret Bakanlığı ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğinin (TOBB) himayesi tarafından düzenlenen "Türkiye Teknoloji Buluşmaları" etkinliği kapsamında yer alan "Dijitalleşme İle İlgili Regülasyonlar" başlıklı özel oturumda, teknolojideki gelişmeler sonucunda ortaya çıkan ve "Bitcoin" tabir edilen kripto para birimleri ile bunun altında yatan blok zincir teknolojisinin dünya ekonomisini değiştirdiğini anlattı. 

Ömer Fatih Sayan dan kripto para çağrısı!

Anadolu Ajansı'nda yer alan habere göre; dünya nüfusunun yüzde 1,3'ünün kripto para kullandığını anlatan Sayan, gerçekleşen çalışma sonucunda bu yılın ocak ayında kripto para kullanan sayısı yüzde 15 artış gösterdi. 

Geçtiğimiz birkaç haftadır kripto para fiyatlarındaki artışın bu paralara ilgiyi artırdığından bahseden Sayan, Ocak 2021 itibarıyla dünya genelinde işlem gören kripto para sayısının 4 bin 89'a ulaştığından bahsetti. 

Ömer Fatih Sayan dan kripto para çağrısı!

Kripto paralara düzenleme çağrısı

Sayan, kripto para sistemini düzenleyen ve uluslararası geçerliliği olan yasaların bulunmamasının pekçok sorunun oluşmasına neden olacağını söylerek, şu ifadeleri kullandı: "Kripto paraların hacminin her geçen gün yükselmesi ve kripto para sahibi olan insanların sayısındaki hızlı artış, ulusal ve uluslararası düzenleme yapma ihtiyacını da doğuruyor. Dünya genelinde kripto paralarla ilgili düzenleme çalışmaları devam ediyor olsa da hali hazırda tam anlamıyla gerek devletler gerekse de devletler arası işleyen kapsayıcı mevzuat bulunmuyor. Bazı ülkeler kripto paraları yasal olarak kabul ederken, bazılar da yasa dışı olarak kabul ediyor."

Kripto para alım satımına aracılık eden ve saklama görevinde bulunan ve "borsa", "aracı kurum" veya "platform" olarak bilinen kuruluşların bu görevlerini yapıp yapmadıklarıyla ilgili endişe içerisinde olduklarını söyleyen Sayan, para piyasalarını düzenleyen kurum ve kuruluşların düzenleme ihtiyacı olan alanlarda çalışmalarına devam ettiklerini söyledi.

Ömer Fatih Sayan dan kripto para çağrısı!

"2023'te 5G'yi aktif olarak kullanmayı planlıyoruz"

Bakan Yardımcısı Sayan 5G konusu hakkında konuşarak, "4,5G ihalesinde yüzde 40-45 oranında yerlilik istedik ve dedik ki, 5G'ye mümkün olan en yüksek yerlilik oranıyla geçen ilk ülkelerden biri olacağız. 4,5G yerlilik oranı yüzde 1'ler seviyesindeyken yüzde 23'e çıkarttık." açıklamasında bulundu. Sayan, 5G'ye geçişte telefonların uyumu, uygulamalar ve ticari istek konularında doğru zamanlamanın öneminden bahsederek, şunları söyledi: "2023'te 5G'yi aktif olarak kullanmayı planlıyoruz." 

Kripto paralarda en yaygın 5 dolandırıcılık yöntemi!

Doğru kripto para yatırımı nasıl yapılmalı?Sorumluluk Reddi Beyanı: Emlakkulisi.com’da yer alan haberler ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Emlakkulisi.com herhangi bir emtia veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez. Emlakkulisi.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Emlakkulisi.com'da yer alan haber ve makalelerin editörleri yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, haberlerdeki emtia, şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.