11 / 08 / 2022

Doğru kripto para yatırımı nasıl yapılmalı?

Doğru kripto para yatırımı nasıl yapılmalı?

Posta Gazetesi köşe yazarı Furkan Lüleci bugünkü köşesinde kripto para piyasasında yaşananları kaleme aldı.Posta Gazetesi köşe yazarı Furkan Lüleci bugünkü köşesinde kripto para piyasasında yaşananları kaleme aldı.

İşte Furkan Lüleci'nin 'Doğru dijital yatırımın yolu, kapsamlı online monitoring’ten geçiyor' başlıklı yazısı...

Bu vatandaşların kolay yoldan para kazanma hırsına ne demeli?

Thodex CEO’su Faruk Fatih Özer’in 2 milyar dolarla yurt dışına kaçması gündemde bomba etkisi yarattı. Özer'e parasını kaptıran binlerce vatandaş çırpınıyor. Bu çırpınmalar akıllara, bu insanların hiç mi düşünmediği sorusunu getiriyor. 

Kripto paranın merkeziyetsiz bir yapı olarak piyasada bulunduğu gerçeği bir kenara atıldığında, sürdürülebilirlik süresi belirli olmayan bir yapıya on binlerce, yüz binlerce hatta milyonlarca TL para transfer etmeyi hangi akıl alır?

Doğru kripto para yatırımı nasıl yapılmalı?

Kim sizi Thodex’in hiçbir zaman kepenk kapatmayacağına kesin olarak ikna etti de bu kadar varlık bu sisteme emanet edildi? Bu konuda bilinçli davrananlar, küresel yapılara bile herhangi bir dijital yatırım gerçekleştirmeden önce kapsamlı şekilde araştırma yapıyor. Fakat bizim insanımız malum, bir yatırıp üç kaznınca gözü başka bir şey görmüyot. Görmeyince de Tosunlar, Thodex’ler, VeBitcoinler'in sonu gelmez...

Eğer bilinmeyen bir coine yatırımda bulunmak isteniyorsa, yatırımın yapılacağı coin ile ilgili kapsamlı bir online monitoring (izleme) yapılması gerekli:

-Ne kadar zamandır yatırıma açık?

-Hangi şirket veya kim tarafından kuruldu?

-Ne kadarlık bir kripto para hacmi bulunuyor?

-Son 3, 6, 12, ve 18 ayda içindeki grafiklerinde nasıl bir gelişimi var?

-Twitter’da ve forum sitelerinde paylaşılan görüşler nasıl?

Bu şekilde kapsamlı bir araştırma bir araştırma gerçekleştirilmeden yapılan yatırım, uzay boşluğuna yatırım yapmak kadar riskli ve öngörülemez şekilde oto kontrolsüz bir yatırım olacak.

Doğru kripto para yatırımı nasıl yapılmalı?

Hiçbir fikir bulunmadan yatırım yapmak için kripto para almak isteyen vatandaşlar için de şu tavsiyeler bulunuyor:

-Yatırım her zaman riskli bir araçtır. Kripto para yatırımı en az diğer yatırımlar kadar risk barındırır, bu akıldan çıkarılmamalı.

-Yatırım yapılacak aracı kurumların geçmişleri mutlaka araştırılmalı.

-Şirketin geçmişinden, kurucusuna kadar detaylı şekilde dijital varlıkları araştırılmalı. 

-Profesyonel olarak uzun yıllar kripto para yatırımcılığında bulunmadığı halde verilen yatırım tavsiyelerine kanmayın.

-Sadece yatırım yapma amacınız bulunuyorsa, en düşük seviyedeyken alın ve uzun bir süre varlığını aklınızdan çıkarın.

Kripto paralar daha çok insanı mağdur edecek!

Kripto para piyasasında batıklar nasıl önlenebilir?Sorumluluk Reddi Beyanı: Emlakkulisi.com’da yer alan haberler ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Emlakkulisi.com herhangi bir emtia veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez. Emlakkulisi.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Emlakkulisi.com'da yer alan haber ve makalelerin editörleri yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, haberlerdeki emtia, şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.