05 / 12 / 2022

TOKİ 30 ilde 41 millet bahçesi yapıyor!

TOKİ 30 ilde 41 millet bahçesi yapıyor!

TOKİ Başkanı Ömer Bulut, 30 ilde 7 milyon 350 bin metrekarelik alanda yapılması planlanan 41 millet bahçesinin yapım çalışmalarına devam ettiklerini söyledi.Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın koordinasyonunda 81 ilin her birine en az bir millet bahçesi yapılması kapsamında çalışmaların devam edildiğini söyleyen  TOKİ  Başkanı Ömer Bulut, TOKİ'nin 30 ilde 41 millet bahçesi uygulaması hayata geçireceğini söyledi.

Vatan Gazetesi'nde yer alan habere göre, "Daha Çok Yeşil" anlayışı kapsamında inşa edilen millet bahçelerinin, şehirlere yeni bir değer katacağını söyleyen TOKİ Başkanı Bulut, ''Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğanın talimatlarıyla ülkemizin tüm şehirlerinde hayata geçecek millet bahçeleri projelerimizle gelecek nesillerimizin daha yeşil ortamlarda yaşamasına imkân sağlayacağız'' diye konuştu.
 
Hizmete açılacak millet bahçeleriyle yürüyüş, koşu ve bisiklet yolları, spor alanları, amfi, oyun alanları, otopark alanları, bitkisel peyzaj alanları ve millet kıraathanelerinin bulunacağını söyleyen Bulut, ''Millet bahçeleri, vatandaşlarımızın bir araya geleceği nitelikli sosyal alanlar olup huzur içinde vakit geçirebileceği yeni yaşam merkezleri olacak'' açıklamasında bulundu.
 
Millet bahçeleriyle beraber millet kıraathanelerinin de projelendirildiğini söyleyen Bulut, ''Özellikle gençlerimizin verimli vakit geçirebileceği, ders çalışıp kitap okuyabileceği, internetten ve ikramlardan ücretsiz yararlanabilecekleri, fikir alışverişinde bulunarak sosyalleşebilecekleri ortamın sunulacağı millet kıraathaneleri 24 saat hizmet verecek'' dedi.

ŞUBAT AYINDA 8 MİLLET BAHÇESİ İHALE EDİLECEK

Hükümetin ilk 100 günlük icraat programında, TOKİ tarafından yapılan Kayaşehir Millet Bahçesi'nin ilk etabın faaliyete başladığını söyleyen Bulut, şunları söyledi: ''İdare olarak toplam 7 milyon 350 bin metrekarelik alanda 41 millet bahçesi yapıyoruz.  Ocak ayında İstanbul Pendik, Batman ve Elazığ olmak üzere 3 millet bahçesinin ihalesi yaptık.  Şubat ayında ise Sakarya, İstanbul Kayaşehir 2. 3. ve 4. etaplar, Samsun,  Ankara  İmrahor Vadisi 1. Etap, Bursa, Eskişehir, Mersin ve Sivas olmak üzere 8 millet bahçesinin ihalesini gerçekleştireceğiz.''
 
Diyarbakır Dicle Vadisi'nde inşa edişem millet bahçesinin inşaat faaliyetlerinin hızlandığını anlatan Bulut, 10 millet bahçesi projesinin tamamlanma aşamasına geldiğini ve 17sinin de arazi çalışmalarının sürdüğünü kaydetti.
 
Vatandaşların beklentisi doğrultusunda şehirlerde sadece binaların değil, sosyal donatı alanlarının, yeşil alanların ve mahalle kültürünün canlandırılması hedefi doğrultusunda insan odaklı bir bakış açısı getirdiklerini kaydeden Bulut, şu ifadeleri kullandı:
 
''Şehre dair gelen bu yeni bakış açışıyla planlama ve tasarım süreçlerinde tarihi ve kültürel mirasını gözeten, yöresel ve yatay mimariyi esas alan projeler inşa ediyoruz.  Şehirlerimizde, kent kimliği ve merkezi niteliklerle güçlü bağları olan, halkımızın beklentilerine yanıt veren, güçlü fiziki, sosyal altyapısı bulunan yeni yerleşim alanları kuruyoruz.''
Geri Dön