TOKİ Batman Emekli Evleri'nin teslimleri 1 ay uzatıldı!

TOKİ Batman Emekli Evleri'nin teslimleri 1 ay uzatıldı! TOKİ Batman Emekli Evleri'nin teslimleri 1 ay uzatıldı!

Türkiye Emekliler Derneği Batman Şubesi tarafından emekliler için yapılan TOKİ evleri ile ilgili açıklama yapıldı.Türkiye Emekliler Derneği Batman Şube Başkanı Hüseyin Ekmen, dernek tarafından emekliler için yapılan  TOKİ  evleri ile ilgili basın mensuplarıyla bir araya gelerek açıklamada bulundu.


Darbe girişimi nedeniyle izinlerin durduğunu ve seyahatlerin yapılamadığını belirten Ekmen, bu nedenle de konut teslimatının yaklaşık bir ay uzadığını söyledi.


Emekli TOKİ’ler hakkında bilgi veren Ekmen, “Batman’da emekliler derneği olarak üyelerimize yönelik TOKİ evleri yaptırdık. Yaptığımız bu proje Türkiye geneli de Batman örnek gösterildi. Emekliler Derneği yönetimi olarak çok ağır bir iş yüklendik.  Çok zor günler geçirdik, zaman zaman saatlerce kapılarda bakan ve vekilleri bekledik. Yetkililerden şahsi hiçbir isteğimiz olmadı. Üyelerimize yönelik maliyeti ucuz ve sağlam TOKİ yaptık.” dedi.


Emekliler için yapılan TOKİ evleriyle ilgili son aşamaya gelindiğini söyleyen Ekmen, “Her ne kadar TOKİ’ler gecikmişse de yasal prosedürleri var. Müteahhitler 4 aylık yasa gereği verilebilir. Hava şartlarından dolayı aksayan çalışmaların bir ek müddet de verilebilir. Bizim gaye ve amacımız bir an evvel emekli TOKİ konutların bitmesiydi. Bunun için defalarca Ankara’ya gidip görüşmelerde bulundum. Sonuç itibarıyla son görüşmede 2’nci ve 3’ncü etap TOKİ’lerin bitmiş vaziyette, 20 gün içinde TOKİ konutları teslim edilecek. Konutların tesliminden sonra en önemli olan ve bir an evvel olması gereken elektrik ve su abonelerinin yapılmasıdır. Bunlar yapılmadan evlere taşınmak söz konusu değildir. İnşaattan sorumlu elektrik mühendisi bir firma ile eksiklikleri yapması konusunda anlaşma yapılmış. Eksiklikler tamamlandıktan sonra anahtarlar teslim edilecek. TOKİ’deki tüm konutlar 45 gün içinde teslim edilecek.” ifadelerini kullandı.


Askeri darbe girişiminin emekli TOKİ anahtar teslimini ertelediğini belirten Ekmen, açıklamasının devamında şunları kaydetti: “Darbe girişimi konut teslimatını en az bir ay uzattı. Çünkü izinler durdu hiç kimse seyahat yapamıyor. Normalde bayram tatili bitiminde Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı yetkilileri burada olması gerekiyordu. Kendileriyle yaptığımız görüşmede darbe girişiminden dolayı izinlerin durduğunu hiç kimsenin bir yere gidemeyeceğini söylediler. Hayat şartları normale döndüğü zaman TOKİ ile ilgili çalışmalar kaldığı yerden devam eder.”Batman Gap Gazetesi