07 / 10 / 2022

TOKİ, dünyaya proje ve deneyim pazarlıyor!

TOKİ, dünyaya proje ve deneyim pazarlıyor!

TOKİ Başkanı Erdoğan Bayraktar, artık dünyaya proje ve deneyim pazarladıklarını belirttiBayındırlık ve İskan Bakanı Mustafa Demir'in resmi davetlisi olarak Türkiye'de bulunan Cezayir Konut ve Şehircilik Bakanı Nureddin Musa, Toplu Konut İdaresini (TOKİ) ziyaret ederek, Başkan Erdoğan Bayraktar ile görüştü.

Bakan Musa, Cezayir'de uygulanacak 1 milyon konut yapımını öngören projenin,  TOKİ  ile görüşmeler sonuçlanıncaya kadar durdurulduğunu bildirirken, TOKİ Başkanı Bayraktar, "artık dünyaya proje ve deneyim pazarladıklarını" belirtti.

TOKİ'den yapılan açıklamaya göre, Türkiye'de 11 Mayıs'tan beri resmi temaslarda bulunan Cezayir Konut ve Şehircilik Bakanı Nureddin Musa, Bayındırlık ve İskan Bakanı Mustafa Demir ile dün imzalanan "iki ülkenin konut, şehircilik ve inşaat alanlarında işbirliğinin teşvikine yönelik mutabakat zaptının" ardından, TOKİ Başkanı Erdoğan Bayraktar'ı ziyaret ederek, çalışmalar hakkında bilgi aldı.

Görüşmede, Cezayir'de artan konut ihtiyacına dikkati çeken Bakan Musa, 5 yılda 1 milyon konut yapımı için harekete geçtiklerini açıklarken, ancak hazırlanan programda bazı yetersizlikler olduğunu fark ettiklerini, bu konuda TOKİ ile işbirliğine, tecrübe paylaşımına ihtiyaç duyduklarını belirtti. Musa, TOKİ ile yapılan görüşmeler sonuçlanıncaya kadar söz konusu programı durdurduklarını açıkladı.

İşbirliğinde vakit kaybetmek istemediklerini kaydeden Bakan Musa, TOKİ Başkanı Erdoğan'ın, "Bazı ülkelerde yaşanan depremden sonra TOKİ'nin bu ülkelere konut yapımında destek verdiğini" hatırlatması üzerine, "Cezayir'de konut yapmak için depremi beklemeyin" şeklinde espri yaptı.

-"TOKİ, TÜRK MİMAR, MÜHENDİS VE İŞÇİSİNİN EMEĞİ"
TOKİ Başkanı Erdoğan Bayraktar ise TOKİ'nin dünya çapında işlere giriştiğini ve yüzünün akıyla bunları tamamladığını belirterek, özellikle deprem sonrası Pakistan ve Endonezya'da yapılan konutları buna örnek olarak gösterdi.

Bayraktar, bir grup TOKİ uzmanının Cezayir'e gönderilmesini önererek, ortak ekibin çalışmasının sonucuna göre ortak projeler geliştirilebileceğini kaydetti.

Türkiye'de yapılan toplu konut projelerini incelemek için son zamanlarda çok sayıda ülkeden heyet geldiğini anlatan Bayraktar, konut sektöründe alınan mesafenin, dünya çapında ilgi çekmesinden gurur duyduklarını ifade etti.

"TOKİ modelinin yüzde 100 yerli bir proje" olduğuna işaret eden Bayraktar, açıklamaya göre, konuşmasında şu bilgiyi verdi:
"Konut yapılacak arsanın tespitinden uygulamanın bitimine kadar geçen tüm aşamada Türk mimar, mühendis ve işçisinin emeği var. Anlaşılan o ki ülke olarak toplu konut alanında ortaya koyduğumuz başarılar sınırları aştı ve dünyanın ilgisini çekmeye başladık. Bizi ziyarete gelen yabancı heyetlerin TOKİ'yi yakından takip ettiklerini ve konu hakkında geniş çalışmalar yaptıklarını görüyoruz. Memnuniyetle belirtmek isterim ki; Türkiye artık konut sektöründe proje ve deneyim ihraç edecek duruma gelmiştir."

Konut çalışmalarından dolayı başta Birleşmiş Milletler olmak üzere pek çok ulusal ve uluslararası kuruluştan ödül aldıklarını hatırlatan Bayraktar, bütün bunların da elde ettikleri başarının "tesadüfi" olmadığının bir kanıtı olduğunu sözlerine ekledi.

Açıklamada, TOKİ'yi daha önce IMF, İtalya, Fransız, ABD ve Suriye heyetlerinin de ziyaret ederek çalışmalar hakkında bilgi aldığı hatırlatıldı.

Suriye, TOKİ ile konut üretimi konusunda işbirliği yapmak istediği teklifini iletmişti.

Bayındırlık ve İskan Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Hami Yıldırım ve bakanlık yetkililerinin de eşlik ettiği Cezayirli heyet, Ankara-Gölbaşı Konutları ile Kuzey  Ankara  Kentsel Yenileme Bölgesi'ni gezerek, TOKİ'nin yaptırdığı konutları inceledi.
AA
Geri Dön