TOKİ, Emlak Konut 'u halka açıp yoksullara ev yapacak!

TOKİ, Emlak Konut 'u halka açıp yoksullara ev yapacak! TOKİ, Emlak Konut 'u halka açıp yoksullara ev yapacak!

En büyük iştiraki Emlak Konut"u halka açacak olan TOKİ, gayrimenkul yatırım ortaklıkları arasında zirveye oynamayı planlarken, Başkan Erdoğan Bayraktar, 100 lira taksitle yeni konutlar için de müjde verdiHiç kimse kayrılmadı

TOKİ Başkanı Erdoğan Bayraktar, TBMM KİT Komisyonu"da görüşmelere katıldı. Burada kurum faaliyetleri hakkında açıklamalar yapan Bayraktar, ihalelerin yandaş müteahhitlere verildiği yönündeki eleştiriler üzerine, œTOKİ"nin ihalelerinde bir Allah"ın kulu, 1 milim bile yayrılmadı. İşlerimizde yanlışımız çoktur ama kasta izan yoktur dedi. 7.5 yılda toplam tutarı 35 milyar lira olan 3 bin ihale gerçekleştirdiklerini, 22 milyar lira hak ediş ödemesinde bulunduklarını ama hiç kimseye iltimas yapılmadığını söyledi.

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ), en büyük iştiraki olan Emlak Konut (GYO), halka arzıyla sermaye piyasasında da lider olmaya hazırlanıyor. Son 7 yılda sağladığı büyüme rekoruyla başarısını dünya ölçeğine taşıdığı belirtilen TOKİ"nin Ayazağa ihalesinde elde ettiği başarıyı, halka arz işlemlerinde de tekrarlamak üzere harekete geçtiği belirtildi. 850 milyon lira gelir hedeflenen Ayağaza ihalesinde 1 milyar 251 milyon lira değere ulaşıldığını hatırlatan  TOKİ  Başkanı Erdoğan Bayraktar, œBu sonuç, TOKİ ve Emlak Konut GYO"ya duyulan güvenin en büyük göstergesi. şžu andaki portföyümüzle zaten dünyada çok iyi bir noktada bulunuyoruz. Gayrimenkul yatırım ortaklıkları arasında çok daha iyi yere geleceğiz. Hedefimiz dünyanın ilk 10 ismi arasında yer almak. İlk 5 arasında da yer alabiliriz dedi.

YATIRIMLARIN ÖNÜ AçILACAK

Hedefi 500 bin konut olan TOKİ"nin, bugün itibariyle 450 bin konutu geçtiğini olduğunu belirten Bayraktar, Emlak Konut GYO"nun yüzde 25"inin halka arzından elde edilecek gelirin, yeni toplu konut yatırımları ile yeni arsa projelerinde kullanılacağını açıkladı. Konut Edindirme Yardımı (KEY) ödemeleri nedeniyle arzuladıkları yatırım projelerinin bir kısmını ertelemelerine rağmen rekor başarılar elde ettiklerini hatırlatan Bayraktar, şöyle devam etti: œTOKİ"nin en büyük iştiraki olan Emlak Konut 2003-2010 yılları arasında 3 kat değer kazanarak net aktif değerini 5.58 milyar liraya yükseltti. Hedefimiz, halka arz sonrası gayrimenkul yatırım ortaklıkları arasında dünyada ilk 10"a girmek diye konuştu.

Ucuz konut Anadolu yakasına taşınıyor

Erdoğan Bayraktar, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan"ın talimatıyla dar gelirli vatandaşlara yönelik Kayabaşı"nda başlattıkları ekonomik konut projelerini Anadolu yakasına da taşımaya hazırlandıklarını müjdeledi. Tuzla"da hayata geçirilecek proje kapsamında ayda 100 liradan başlayan ödeme seçenekleriyle önemli bir alternatif oluşturacaklarını belirten Bayraktar, ilk etapta, 674 ve bin 683 konut olmak üzere iki kısım halinde inşa edilecek 2 bin 357 konut içinde dar gelirli vatandaşlara yönelik 45 metrekare büyüklüğünde evlerin de yer alacağını söyledi. Bayraktar, projeyi şöyle anlattı: œBu evlere 180 ay vade ve 100 TL"den başlayan taksitlerle sahip olunabilecek. Tuzla 1. Etap projesinin 674 konutluk birinci kısım inşaat ihalesi 12 E k i mde. Tuzla 1. etap projesinde başvurular ise ekim sonundan itibaren alınmaya başlanacak. Emlak GYO Tuzla Aydınlı"daki arsası üzerine de aynı kapsamda 2. Etapta 3 bin-3 bin 500 konutluk yeni bir proje üzerine çalışıyoruz. Esenyurt"ta 1 milyon 100 bin metrekare, Zekeriyaköy"de sosyal konut projeleri için de arsa geliştireceğiz.
Türkiye