TOKİ, Erzurum'u olimpiyatlar için yeniden inşa ediyor!

TOKİ, Erzurum'u olimpiyatlar için yeniden inşa ediyor!

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) 2011 Dünya Üniversiteler Kış Oyunları’nın düzenleneceği Erzurum’u yeniden inşa ediyor58 ülkeden gelecek sporcularla birlikte 9 bin kişinin konaklayacağı Erzurum’da gecekondular ve salaş yapılar TOKİ-Belediye işbirliğiyle ortadan kaldırıldı.

Türkiye’nin tanıtımına büyük katkılar sağlaması beklenen organizasyona destek veren TOKİ, kentsel dönüşüm kapsamına aldığı 7 gecekondu mahallesinde yıkımlar ve enkaz kaldırma çalışmalarını tamamladı. Yıkımı gerçekleştirilen bölgelerde  TOKİ  tarafından modern binalar yapılacak.

Daha önce Kuzey  Ankara  Girişi Kentsel Dönüşüm Projesi’yle gecekondu bölgesini modern bir yaşam alanına dönüştüren TOKİ, benzer bir çalışmayı Erzurum’da da hayata geçirdi. Avustralya’dan Malezya’ya, Meksika’dan Brezilya’ya, Kanada’dan Kore’ye kadar dünyanın 58 ülkesinden gelecek üniversiteli genç sporcuları, 2011 Dünya Üniversiteler Kış Oyunları çerçevesinde 11 gün boyunca ağırlayacak olan Erzurum, TOKİ’nin kentsel dönüşüm çalışmalarıyla yeni bir çehreye kavuşacak.

Erzurum Büyükşehir Belediyesi tarafından Yakutiye-Hasanı Basri, Rabia Hatun, Gaziler, Aziziye-Ilıca ve Dadaşkent, Aşkale Mal Meydanı ve İmar İskan Blokları’nda başlatılan yıkımların ardından bölgeye TOKİ konutları yapılacak.

Yıkım işlemleri tamamlanan Yakutiye-Hasanı Basri bölgesinde 168 konutun yapımını başlatacak olan TOKİ, Rabia Hatun bölgesinde yıkım ve enkaz kaldırma işlemlerinin tamamlanmasını bekliyor.

TOKİ, Aziziye-Ilıca’da yıkım ve enkaz kaldırma çalışmaları tamamlanmasının ardından, bölgeye yapılacak 320 konutun ihalesini gerçekleştirdi. Büyükşehir Belediyesi, Dadaşkent’te başlatılan kentsel dönüşüm çalışmaları çerçevesinde yıkım ve enkaz kaldırma çalışmasını sürdürürken, Aşkale’de ise projelendirme aşamasına gelindi.

Ahırlar ve hayvan satış alanlarının bulunduğu Mal Meydanı’nda yıkım ve enkaz kaldırma çalışmaları devam ederken, Gaziler’de hak sahipleri ile uzlaşmaya esas muvafakat görüşmeleri tamamlandı.
AA

Konuyla ilgili basında yer alan diğer haberler

Erzurum olimpiyata TOKİ’yle hazırlanıyor

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ), 2011 Dünya Üniversiteler Kış Oyunları’nın düzenleneceği Erzurum’u yeniden inşa ediyor.

58 ülkeden gelecek sporcularla birlikte 9 bin kişinin konaklayacağı Erzurum’da gecekondular ve salaş yapılar TOKİ-Belediye işbirliğiyle ortadan kaldırıldı. Türkiye’nin tanıtımına büyük katkılar sağlaması beklenen organizasyona destek veren TOKİ, kentsel dönüşüm kapsamına aldığı 7 gecekondu mahallesinde yıkımlar ve enkaz kaldırma çalışmalarını tamamladı. Yıkımı gerçekleştirilen bölgelerde TOKİ tarafından modern binalar yapılacak. Daha önce Kuzey Ankara Girişi Kentsel Dönüşüm Projesi’yle gecekondu bölgesini modern bir yaşam alanına dönüştüren TOKİ, benzer bir çalışmayı Erzurum’da da hayata geçirdi.

58 ÜLKEDEN GELECEKLER

Avustralya’dan Malezya’ya, Meksika’dan Brezilya’ya, Kanada’dan Kore’ye kadar dünyanın 58 ülkesinden gelecek üniversiteli genç sporcuları, 2011 Dünya Üniversiteler Kış Oyunları çerçevesinde 11 gün boyunca ağırlayacak olan Erzurum, TOKİ’nin kentsel dönüşüm çalışmalarıyla yeni bir çehreye kavuşacak. Erzurum Büyükşehir Belediyesi tarafından başlatılan yıkımların ardından bölgeye TOKİ konutları yapılacak.
Star