TOKİ Gaziantep Kuzey Şehir'in detayları netleşti!

TOKİ Gaziantep Kuzey Şehir'in detayları netleşti! TOKİ Gaziantep Kuzey Şehir'in detayları netleşti!

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı M. Ergün Turan, Gaziantep Kuzey Şehir Projesi kapsamında düzenlenen Arama Konferansı'nda projenin detaylarını açıkladı.


Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı M. Ergün Turan, Gaziantep Kuzey Şehir Projesi'nin tek bir proje olarak üstlendikleri ve üzerinde çalıştıkları en büyük projelerden biri olduğunu belirterek, “Türkiye ölçeğinde olduğu kadar Avrupa ölçeğinde de büyük bir projedir. Ülkemizin mimarlık ve mühendislik ve planlama dünyası açısından da birçok ilkleri barındırmaktadır.” dedi.

 

M. Ergün Turan, Gaziantep Kuzey Şehir Projesi kapsamında düzenlenen Arama Konferansı'nda yaptığı konuşmada, yaklaşık bir yıldır Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, TOKİ, üniversite ve kamu idarelerinin uzmanlarıyla 50 bin konutluk proje üzerinde çalıştıklarını söyledi.

 

Kapsamlı bir şehir projesi oluşturulması öncesinde bir analiz ve değerlendirme süreci başlattıklarını anlatan Turan, “Amacımız, birlikte ve ortak akılla iyiyi bulmaya çalışmak, Gaziantep’in önceliklerine, kültür yapısına, yaşam biçimine uygun konut ve mekânlar üretmektir.” dedi.

 

TOKİ olarak bu projeye büyük bir önem ve değer verdiklerini vurgulayan Turan, şöyle devam etti:

 

“Büyükşehir Belediyemizle birlikte projenin gerçekleşmesi için sorumluluk alacağız. Kuzey Şehir Projesi, tek bir proje olarak üstlendiğimiz ve üzerinde çalıştığımız en büyük projelerden biridir. Türkiye ölçeğinde olduğu kadar Avrupa ölçeğinde de büyük bir projedir. Yaklaşık 250-300 bin kişinin ikamet edeceği bir yaşam alanı oluşturulacaktır. Ülkemizin mimarlık ve mühendislik ve planlama dünyası açısından da birçok ilkleri barındırmaktadır. Türkiye’de 23 il nüfusunun 300 binin altında olduğunu hatırladığımızda, Kuzey Şehir Projesi'nin önemi ve büyüklüğü daha iyi anlaşılacaktır.”

 

Yatay mimaride ve mahalle konsepti

 

Projenin, tasarımdan planlamaya, projelendirmeden uygulamaya, çok boyutlu ele alındığını aktaran Turan, az katlı konutlar üretileceğini, yatay mimariye ağırlık verileceğini ve mahalle konseptini gözeten bir planlama anlayışı olacağını kaydetti. Proje de alt ve üst gelir gruplarının da yer alacağını dile getiren Turan, nicelikleri kadar, nitelikleri de artırılmış konutlar üretileceğini söyledi.

 

“Enerji verimliliği ve ekolojik hassasiyetler göz önüne alınacak”

 

Gaziantep Kuzey Şehir Projesi alanında araziler üretilip, farklı kesimlerin ve özel sektörün de projeye dahil olmasının sağlanacağını belirten Turan, “Enerji verimliliği ve ekolojik hassasiyetler göz önüne alınacaktır. Yaşlı, çocuk ve hanımlara yönelik alanların ve mekânların oluşmasına önem verilecektir. Projenin kent merkeziyle olan ilişkisi ve ulaşım konuları üzerinde hassasiyetle durulacak, şehirle ilişkisi iyi kurgulanacaktır. İnsan ve çevre odaklı bu projede farklı disiplinlerin görev alması elzemdir. Bunu hassasiyetle önemsiyoruz.” diye konuştu.


“Yerel doku ve motiflere önem veriyoruz”

 

Yerel doku ve motiflere önem verdiklerinin altını çizen Turan, kendi kendini geliştiren bir kent modeli oluşturulacağını vurgulayarak,  TOKİ  olarak bu projenin Gazianteplilerin ihtiyaçlarına ve taleplerine cevap verecek nitelikte olmasını arzuladıklarını ifade etti.

 

Ergün Turan, Kuzey Şehir Projesi'ni 2023 yılına kadar bitirmeyi planladıklarını kaydetti. Proje kapsamında, mevcut şehirle entegre olmuş, ticari, sosyal ve kültürel yapısıyla kendi içinde merkez nitelikleri barındıran, sıcak, samimi, insan ilişkilerinin ön planda olduğu bir şehir oluşturulacağını vurgulayan Turan, Kuzey Şehir Projesi'nin, yaptıkları projeler içerisinde en büyüklerinden biri olacağını belirtti.

 

Gaziantep'te 13 yıl içinde yaptıkları icraatlara ilişkin bilgi veren Turan, şunları kaydetti: “Toplam 17 bin 634 konut yapılmıştır. Bu konutlardan 7 bin 256’sı kentsel dönüşüm kapsamında yapılan konutlardır. 5 ayrı bölgede belediyelerimizle kentsel dönüşüm başlatılmıştır. 3 bölgede bitirilmiş, 2 bölgede çalışmalar devam etmektedir. Aydınlar Mahallesi'nde de hazırlık çalışması bildiğiniz gibi sürüyor. Şu anda yaklaşık 4 bin 303 konutun inşaatı devam etmektedir. Konutun dışında 21 okul, hastane, 3 sağlık ocağı, 14 cami, 10 ticaret merkezi ve çeşitli hizmet binaları inşa edilmiştir. Ayrıca bildiğiniz gibi UEFA standartlarında modern bir stat inşa ediyoruz. Yüzde 80’ler seviyesindedir. İnşallah kısa süre içinde de bitirilerek Gaziantepspor'un ve Gaziantepli sporseverlerin hizmetine sunulacaktır.”

 

“Dünyaya anlatacağımız önemli bir proje olacak”

 

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin de insanın en temel ihtiyaçlarının beslenme ve barınma olduğunu anımsattı. Halkın kendilerinden yaşanabilir, uygun fiyatlarda konutlar istediğini aktaran Şahin, “En kolay iş, ev yapmak. Hele bu teknolojiyle en güzelini yaparsınız ama en zoru arsa temini. Uygun arsanın uygun fiyatlarla temin edilmesi en büyük ihtiyaçtı. Bir takım ruhuyla, bir aile birliğiyle 5,5 milyon metrekare alan tesis edildi. Şimdi bir şehir kuruyoruz. Biz bir bina, apartman dairesi yapmıyoruz. Dünyaya anlatacağımız önemli bir proje olacak.” dedi.

 

TOKİ Haber 

 

 

Haber Star'da şöyle yer aldı;

 

TOKİ ile Gaziantep Büyükşehir Belediyesi ortaklığında yapılacak olan ‘Kuzey Şehir Projesi’ arama konferansları yapıldı. Toplam 8.5 milyon metrekare alan üzerine 50 bin konutun yapılacağı Kuzey Şehir Projesi için Gaziantep’in tüm yerel temsilcisi ve kanaat önderleri bir araya geldi. TOKİ yaptığı bu proje bittiğinde dünyaya anlatacağı en önemli projesi olacağını vurgulayan Gaziantep Büyük Şehir Belediye Başkanı Fatma Şahin “Bu proje, bu şehir için çok önemli” dedi. 

 

23 İLDEN KALABALIK

Konferansta konuşan TOKİ Başkanı Turan ise hayata geçirilecek projenin ülke genelindeki en büyük proje olduğunu vurgularken, proje ile yapılacak konutlarda 23 ilden daha fazla nüfusun barınacağını kaydetti. Turan “Biz TOKİ olarak bu projeye çok önem ve değer veriyoruz. Gaziantep Büyükşehir Belediyemiz ile birlikte gerçekleşmesi için sorumluluk alacağız. Kuzey şehir projesi tek bir proje olarak üstlendiğimiz ve üzerinde çalıştığımız en büyük projelerden bir tanesidir. Belki de en büyük projedir. Türkiye ölçeğinde olduğu kadar Avrupa ölçeğinde de büyük bir projedir. Yaklaşık 250-300 bin kişinin ikamet edeceği yeni bir yaşam alanı oluşturulacaktır. Burada ikamet edecek sayısı, 23 ilden daha fazla olacak” diye konuştu.  

 

Star 

 

 

Haber Habertürk Gazetesi'nde şu şekilde yer aldı;

 

TOKİ tarafından Gaziantep’te kurulacak 50 bin konutluk Kuzey Şehir Projesi’nde yaklaşık 300 bin kişinin yaşayacağı hesaplanıyor. Bu rakam, Türkiye’deki 23 ilin nüfusundan daha fazla

 

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi’nin Gaziantep’te hayata geçireceği Kuzey Şehir Projesi, Türkiye’deki 23 ilden daha büyük olacak. Projeyle ilgili düzenlenen Arama Konferansı’nda konuşan TOKİ Başkanı Ergün Turan, yaklaşık 1 yıldır Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, üniversite ve kamu idareleri uzmanlarıyla Kuzey Şehir için çalıştıklarını söyledi. 50 bin konutluk projeye büyük önem verdiklerini vurgulayan Turan, “Kuzey Şehir Projesi, tek bir proje olarak üstlendiğimiz en büyük projelerden biri. Yalnız Türkiye değil Avrupa ölçeğinde de büyük bir proje. Yaklaşık 250-300 bin kişinin ikamet edeceği bir yaşam alanı oluşturulacak. Türkiye’de 23 il nüfusunun 300 binin altında olduğunu hatırladığımızda, bu projenin önemi ve büyüklüğü daha iyi anlaşılır” dedi. Projenin mimarlık, mühendislik ve planlama açısından da birçok ilki barındırdığına dikkat çeken Turan, yatay mimariye ağırlık verilerek mahalle konseptinin gözetileceğini belirtti.

 

ALT VE ÜST GELİR GRUBU OLACAK

Turan, alt ve üst gelir gruplarına yer verilecek projenin yapılacağı alanda araziler üretilip farklı kesimlerin ve özel sektörün de projeye dahil olmasının sağlanacağını ifade etti. TOKİ’nin Gaziantep’te UEFA standartlarında bir stadyum da inşa ettiğini hatırlatan Turan, kentte 13 yılda 17 bin 634 konut yapıldığını söyledi.

 

5.5 MİLYON METREKARE ALAN TESİS EDİLDİ

 

Arama Konferansı’na katılan Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin de halkın kendilerinden yaşanabilir, uygun fiyatlarda konutlar istediğini vurguladı. “En kolay iş, ev yapmak ama en zoru arsa temini” diyen Şahin, şöyle devam etti: “Uygun arsanın uygun fiyatlarla temin edilmesi en büyük ihtiyaçtı.

 

Bir takım ruhuyla, bir aile birliğiyle 5.5 milyon metrekare alan tesis edildi.

 

Şimdi bir şehir kuruyoruz. Biz bir bina, apartman dairesi yapmıyoruz. Gaziantep Kuzey Şehir Projesi dünyaya anlatacağımız önemli bir proje olacak.”

 

Habertürk

 

 

 

Haber Akşam Gazetesi'nde şu şekilde yer aldı...

 

 

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi'nin (TOKİ) Gaziantep'te hayata geçireceği Kuzey Şehir Projesi, Türkiye'deki 23 ilden daha büyük olacak. TOKÎ Başkanı M. Ergün Turan, 50 bin konutluk projeye büyük önem verdiklerini belirterek, "Yaklaşık 250-300 bin kişinin ikamet edeceği bir yaşam alanı oluşturulacak" dedi. Turan, yatay mimariye ağırlık verilerek mahalle konseptinin gözetileceğini belirtti. Gaziantep Biiyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin ise, "Bir takım ruhuyla 5.5 milyon metrekare alan tesis edildi. Şimdi bir şehir kuruyoruz" dedi. 

 

Stadyum da yaptı 

 

Turan, alt ve üst gelir gruplarına yer verilecek projenin yapılacağı alanda araziler üretilip farklı kesimlerin ve özel sektörün de projeye dahil olmasının sağlanacağını ifade etti.Turan, TOKİ'nin Gaziantep'te UEFA standartlarında bir stadyum da inşa ettiğini hatırlattı. 

 

 

Akşam

 

 

Haber Güneş Gazetesi'nde şu şekilde yer aldı;

 

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi'nin Gaziantep'te hayata geçireceği Kuzey Şehir Projesi, Türkiye'deki 23 ilden daha büyük olacak. Projeyle ilgili düzenlenen Arama Konferansı'nda konuşan TOKİ Başkanı Ergün Turan, yaklaşık 1 yıldır Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, üniversite ve kamu idareleri uzmanlarıyla Kuzey Şehir için çalıştıklarını söyledi. 50 bin konutluk projeye büyük önem verdiklerini vurgulayan Turan, "Kuzey Şehir Projesi, tek bir proje olarak üstlendiğimiz en büyük projelerden biri" dedi. 

 

Güneş