TOKİ gecekondu sorununu çözüyor

TOKİ gecekondu sorununu çözüyor

Hiperbol İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Azat Yeşil, Türkiye'de gecekondu sorununun TOKİ sayesinde çözüldüğünü söyleyerek, "Bu sayede suçun ve sorunlarında önüne geçilmiştir” dediHiperbol İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Azat Yeşil'e göre mevcut ihale yasası sektöre cevap vermiyor. Birim fiyatın en düşüğünün baz alındığı yasa nedeniyle ihaleler işi en iyi yapana değil fiyatı en düşük söyleyenlere veriliyor. Durum böyle oluncada kaliteli ürün yerine ucuz ve hatalı ürünler ortaya çıkıyor ve zararın bedelini devlet ödüyor. Azat Yeşil konuyu, “Yapılabilirlik oranına göre fiyatlar değişebilir. Birim fiyatın çok altında bir fiyata iş alınınca o iş yapılamaz. Buna da geçmiş dönemlerde çok şahit olduk. Mesela ihalelerde düşük fiyat veren kişi 1. sırada yer alır. Diğer kişiler ortalama fiyat vermiş olsa bile söz konusu ihale çeşitli dedikodulara maruz kalınmaması için o kişilere verilememektedir. Hatta birçok kamu kurum ve kuruluşlarında bürokratlar da ellerindeki yetkileri bu sebepten dolayı kullanamıyor.” sözleriyle özetliyor.  TOKİ  ise bu konuda biraz daha avantajlı. Çünkü TOKİ, ihalelerde yapılabilirlik oranlarını kendisi belirliyor.
Kamu ihalelerinde müteahhitlerin eskisi kadar büyük kazançlar elde edemediğini belirten Azat Yeşil, “Önceki yıllarda kamu kuruluşundan bir iş alan müteahhit yüksek kar edermiş. Şimdi ise bütün müteahhitler Avrupa standartlarında az karla, pratik zeka ve kişisel beceri ile kâr yapma peşinde koşuyor. TOKİ ise bize ucuz fiyata ve az karla kaliteli iş yapmayı öğretti” diyor.


ÇOK HIZLI BÜYÜYORUZ


Gecekondu sorununada değinen Azat Yeşil, “Bu keşmekeşlik TOKİ sayesinde çözüme kavuşmaktadır. Gecekondu dönüşüm projeleri kapsamında şehir dışında akla hayale gelmeyecek yerlere birçok belediye ile anlaşma sağlayarak konut yapmak herkesin harcı değildir. Bu projeler şehirlerin daha yaşanabilir bir hale gelmesini sağlamaktadır. Bu yatırımlar aynı zamanda Türk halkına yapılan sosyal yatırımlardır. Çünkü şehir dışındaki varoşlarda belirli saatlerden sonra çeşitli suç olaylarına şahit oluyoruz. TOKİ şimdi burayı ıslah ediyor.”diyor. MEHMET SAFA CANAT / İSTANBUL