TOKİ Kayaşehir başvuruları yarın başlıyor!

TOKİ Kayaşehir başvuruları yarın başlıyor!

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı, İstanbul Kayaşehir konutlarına başvuruların yarın başlayacağını duyurdu. TOKİ, İstanbul Kayaşehir konutlarına başvuruların yarın başlayacağını duyurdu. TOKİ'den yapılan açıklamaya göre, İstanbul Kayaşehir’de yatay mimari ve mahalle konsepti ile orta gelirli vatandaşlar için satışa sunulan 605 yeni konut için başvurular yarın başlıyor.

Anadolu Ajansı'nda yer alan habere göre, açıklamada görüşmelerine yer verilen  TOKİ  Başkanı Ergün Turan, en düşük satış fiyatı 160 bin TL ve en düşük taksit tutarı 667 TL olan 605 konut için başvuruların yarın itibarıyla başlayacağını belirterek, konut sahibi olmak isteyen vatandaşların en geç 11 Nisan tarihine kadar başvurularını yapmaları gerektiğini söyledi.

Vatandaşların en temel gereksinimi olan barınma ihtiyacını karşılamak amacıyla ülkemizin dört bir yanında yeni yerleşim alanları kurup, onlarca konut projesinin hayata geçirdiklerini belirten Turan, "Amacımız hiç konut sahibi olmayan vatandaşlarımızı ev sahibi yapmaktır. Özellikle dar gelirli vatandaşlarımız kira öder gibi ev sahibi olabilmelerini istiyoruz." diye konuştu.

Konut sahibi olmak isteyen vatandaşların müracaatlarını 11 Nisan tarihine kadar ilgili kamu bankasına yapması gerektiği belirten Turan, "Başvuruların tamamlanmasından sonra 25 Nisan'da noter huzurunda yapacağımız kura çekimi ile konut sahibi olacak vatandaşlarımız belirlenecek." dedi.

- Başvuru şartları

Başvuru şartlarını tekrar hatırlatan Turan, başvuru sahibi vatandaşların öncelikle hiç konut sahibi olmaması gerektiğini belirterek, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmaları, İstanbul’da en geç 30 Nisan 2016 tarihinden itibaren kesintisiz ikamet ediyor olmaları ve 18 yaşından büyük olma şartlarının bulunduğu dile getirdi. Turan, bu şartları sağlayan vatandaşların başvuru yapma hakkına sahip olacağını ve 5 bin lira yatırarak kuraya katılabileceğini belirtti. Turan ayrıca, kura sonucunda konut sahibi olamayan vatandaşların başvuru bedellerinin 2 Mayıs tarihinden itibaren iade edileceklerini de sözlerine ekledi.

-Yatay mimari ve mahalle kültürü

İstanbul Kayaşehir’de satışa sunulan 605 konutun "mahalle konsepti" ile geliştirilmiş semt kültürünü barındırdığını belirten Turan, "Projemiz yatay mimari ile inşa edildi. Satışa sunduğumuz projede cadde konsepti var. Yaya öncelikli bir cadde burası. Projemizde de mahalle kültürü yaşayacak. Farklı gelir gruplarının aynı semtte buluşabildiği semt sakinlerinin, esnafın iç içe olduğu, 'mahalle kültürü' kavramında vücut bulan, dayanışmayla mutlu olacağımız sosyal yaşam alanı oluşacak." dedi.

Satılacak konutların satış işlemlerinin yüzde 25 peşinat bedeli-120 ay vade ve yüzde 40 peşinat bedeli ile 144 ay vade seçenekleri ile gerçekleştirileceğini söyleyen Turan, TOKİ’nin "www.toki.gov.tr" adresi ile Halkbank'ın İstanbul’daki tüm şubelerinden başvuru koşullarının ayrıntılı olarak temin edilebileceğini de sözlerine ekledi.