28 / 05 / 2022

TOKİ konutlarının dörtte biri emeklilere!

TOKİ konutlarının dörtte biri emeklilere!

TOKİ’nin 67 ilde satışa çıkardığı 50 bin ucuz sosyal konut için başvurular devam ediyor. Ucuz konutta şimdi sıra emeklilere geldi. TOKİ'nin 50 bin sosyal konut projesi kapsamında emekli vatandaşların başvuruları alınıyor.Toplu Konut İdaresi Başkanlığı'nın 67 şehirde satışa çıkardığı 50 bin ucuz sosyal konutlar için başvuru süreci devam ediyor. Normal başvurular için talep toplama süreci tamamlanırken, emekli emekli başvuruları alınmaya başlandı.

Türkiye Gazetesi'nde yer alan habere göre; evi olmayan kampanyadan yararlanmak isteyen emekliler, başvurularla ilgili detayları araştırmaya başladı. Emeklilerin birçok ilde  TOKİ  konutları ve başvuru süreci ile ilgili merak ettiği sorular ve cevapları şu şekilde:

1- BAŞVURU İÇİN GEREKLİ BELGELER NELER?

Emekliler başvurularını Halk Bankası'na nüfus cüzdanı ile birlikte şahsen yapacak. Vatandaşlar, Sosyal Güvenlik Kurumu'ndan alınan emekli kimlik belgesi veya emekli olduğunu gösteren 'belgeyi' başvuru formu ile birlikte teslim edecek.

2- BAŞVURU ÜCRETLERİ NE KADAR?

Başvuru ile birlikte 2+1 konut seçenler 500 lira, 3+1 konut tercih edenler ise bankaya bin lira yatıracak.

3- BAŞVURU ÜCRETİ GERİ ALINABİLECEK Mİ?

Kura sonucunda ev sahibi olamayanlar, başvuru ücretlerini aynı banka şubesinden geri alabilecek.

4- EMEKLİLERE KAÇ PROJEDE KONUT İNŞA EDİLECEK?

 TOKİ'nin emeklilere ev projeleri, kurumun resmi internet sitesi üzerinden yayımlandı. 55 farklı proje için başvuru yapılabilecek.

5- EMEKLİLERİN YAKINLARI BAŞVURABİLİR Mİ?

Vefat eden emeklilerin eşleri de emekli olmasalar dahi bu başvuruları gerçekleştirebilecek. Vefat eden emeklinin aylık maaşını alan dul kızları ise bu kapsamda bulunmayacak.

6- SON BAŞVURU TARİHİ NE ZAMAN?

Emekliler için başvurular 5 Nisan'a kadar alınacak.

7- HAK SAHİPLERİ NASIL BELİRLENECEK?

Emekliler inşa edilecek konut sayısının yüzde 25'i kadar kontenjana sahip olacak. Konut sayısından fazla başvuru olması halinde hak sahipleri kura ile belirlenecek. Başvuru sahipleri arasında TOKİ tarafından ilan edilecek tarihte 'Hak Sahibi Belirleme' kurası çekilecek.

8- KONUTLAR NE ZAMAN TESLİM EDİLECEK?

Hak sahipleri ile sözleşme imzalandıktan sonra konutlar 36 ay içinde teslim edilecek.

TOKİ 2019 kampanyasına il il başvuru sayısı!

Emeklilerin dul eşleri de TOKİ'ye başvurabilecek!

Borcu olan emekli TOKİ'ye başvuru yapabilir mi?

TOKİ emekli başvuruları başladı!