27 / 05 / 2022

TOKİ o illerde kurasız ucuza ev satıyor!

TOKİ o illerde kurasız ucuza ev satıyor!

TOKİ tarafından yeni fırsatlar duyuruluyor. Açık satış yöntemi ile satışa çıkarılan evleri almak isteyenler TOKİ'ye başvuru yapabiliyor.Dar gelirli vatandaşları ev sahibi yapmayı planlanan Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) uygun fiyatlara satışa sunuluyor.. Açık satış yöntemi ile satışa sunulan evleri satın almak isteyenler TOKİ'ye başvuruda bulunuuyor. Haziran ve Eylül ayına kadar çeşitli illerde satışlar sürüyor. Satış işlemleriyle reklam, tanıtım, pazarlama ve satış organizasyonu hizmetleri Emlak Yönetim Hizmetleri ve Ticaret A.Ş. tarafından yerine getirilecek. Bu kapsamda, tekliflerin İdareye iletilmesi aşamasında alıcı adaylarının, Emlak Yönetim Hizmetleri ve Ticaret A.Ş.'nin KDV Hariç satış bedeli üzerinden alınan yüzde 2 (yüzde iki) + KDV (yüzde 2 komisyon bedelinin yüzde 18'i) oranındaki komisyon bedelini yatırması gerekiyor.

BAŞVURU SIRASINDA NELER GEREKECEK?

Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşı olan ve 18 yaşını doldurmuş olan gerçek kişiler ile Türkiye Cumhuriyeti kanunlarına uygun kurulmuş tüzel kişilikler başvuruda bulunabilecek. 

- Fotoğraflı nüfus cüzdanı,

- Vatandaşlık kimlik ve Vergi sicil numaraları,

- Yetkili Banka Şubelerine Nakit olarak;

muhammen bedeli 99.999.- TL ye kadar olanlar için 5.000.-(Beşbin) TL,

muhammen bedeli 100.000 - 349.999.- TL'ye kadar olanlar için 10.000.-(Onbin) TL,

muhammen bedeli 350.000 – 999.999.- TL'ye kadar olanlar için 50.000.-(Ellibin) TL,

muhammen bedeli 1.000.000.- TL ve üstünde olanlar için 100.000.-(Yüzbin) TL katılım teminatı ödemek zorundadırlar.

- Başvuruların vekaleten yapılması durumunda, satışlarla ilgili tüm belgeleri düzenleme, imzalama, beyan ve taahhütlerde bulunma yetkisini içeren vekaletname,
- Başvuru bir tüzel kişilik adına yapılacak ise, Şirketin yetki belgesi ve yetkili kişinin vekalet ile imza sirküleri.
(Alıcılar başvuru sırasında "Açık Artırma Satış Şartnamesi"ni imzalayacaklardır.)

ÖDEME KOŞULLARI

Taşınmazların vade seçenekleri ek tabloda yer alıyor. Ek tabloda yer alan ve hemen teslimli olarak satışa sunulan projelerde; taşınmazlar mevcut durumu ile satışa sunulmuş olup, alıcılar taşınmazı görmüş, beğenmiş ve kabul etmiş sayılacak. TOKİ bu taşınmazlarda herhangi bir tadilat ve onarım gerçekleştirecek.

Muhammen bedeller bütün projeler için KDV hariç olarak belirlenen, vadeli işyeri satışları ile Kuzey Kent 341 Konut Projesinde bulunan villa ve İstanbul Bakırköy Yalı Ataköy Projesindeki konutlar Gayrimenkul Satış Sözleşmesinde yer alan satış bedeli ve teslim tarihine kadar düzenlenen dönem artışları toplamı üzerinden hesaplanan tutar esas alınarak 3065 sayılı yasa kapsamında geçerli KDV oranı üzerinden hesaplanan Katma Değer Vergisi tutarı, taşınmazın tesliminden sonraki vadelere yayılıp alınıyor, ayrıca vade sonuna kadar altı aylık artış dönemlerinin başında borç bakiyesine uygulanan artış tutarı üzerinden hesaplanan KDV tutarı kalan vadelere yayılarak, peşin işyeri satışları ile konutların satışlarında ise projenin teslimi aşamasında peşin olarak alınacak. 

Gayrimenkul Satış Sözleşmesi imzalama aşamasında sözleşme hakkında (tek nüsha) damga vergisi, ihale karar pulu ile vb. giderler alıcı tarafından ödenecek. Vadeli İşyeri/konut satışlarında taksit borç bakiyesi, vade süresince her altı ayda bir (Ocak ve Temmuz), teslim ve artış oranı bilgilerini içeren tabloda bulunan artış oranları uygulanıp hesaplanıyor ve alıcı tarafından ödeniyor. İlk taksit ödeme tarihi sözleşme imzalama tarihini takip eden bir sonraki ay olup, söz konusu satışlar ile ilgili ilk artış uygulaması Ocak 2021 tarihinde realize edilecek.

Vadeli satışlarda belirlenen peşinat oranları asgari oranlar olarak, dileyen alıcılar kredilendirilen borç bakiyelerini düşürebilmek için satış tarihinde ek peşinat ödemesi hakkına sahip.

Satış işlemleri için reklam, tanıtım, pazarlama ve satış organizasyonu hizmetleri Emlak Yönetim Hizmetleri ve Ticaret A.Ş. tarafından yapılacak. Bu kapsamda, tekliflerin İdareye iletilmesi aşamasında alıcı adaylarının, Emlak Yönetim Hizmetleri ve Ticaret A.Ş.'nin KDV Hariç satış bedeli üzerinden alınan yüzde 2 (yüzdeiki) + KDV (yüzde 2 komisyon bedelinin yüzde 18'i) oranındaki komisyon bedelini yatırması gerekiyor.

Ayrıca, sözleşmeden doğan Banka Komisyonu alıcıya aittir.

İL İL SATIŞA SUNULAN DAİRELER

Uygun fiyatlara satılan evler şu şekilde:

 1. Kırıkkale - 610 daire
 2. Bolu - 43 daire
 3. Kırşehir - 3 daire
 4. Kütahya - 10 daire
 5. Çankırı - 73 daire
 6. Malatya - 7 daire
 7. Niğde - 5 daire
 8. Bitlis - 1 daire
 9. Hatay - 70 daire
 10. Kars - 9 daire
 11. Samsun - 147 daire
 12. Ankara - 629 daire
 13. Şanlıurfa - 12 daire
 14. Balıkesir - 3 daire
 15. Antalya - 208 daire
 16. Yozgat - 4 daire
 17. Sinop - 4 daire

TOKİ'den İstanbul'a 686 yeni konut geliyor!

TOKİ'den 5 bin 497 ucuz konut geliyor!