TOKİ taksitlerine, yüzde 3.96 artış yapıldı

TOKİ taksitlerine, yüzde 3.96 artış yapıldı TOKİ taksitlerine, yüzde 3.96 artış yapıldı

Toplu Konut İdaresi'nin (TOKİ) sattığı konutlar ve kullandırdığı kredilerde, borç bakiyeleri ve taksitlerine bu yılın ocak - haziran dönemi için yüzde 3.96 artış uygulanacak.TOKİ'den verilen bilgiye göre, kooperatifler, kooperatif birlikleri, sosyal yardımlaşma kurumları, belediyeler ve yapımcılara kullandırılan krediler ile idarece inşa ettirilen ve altı aylık memur maaş artış oranına bağlı olarak satışa sunulan yeni projelerin geri ödemelerine esas borç bakiyeleri ve taksit bedelleri, bir önceki altı aylık dönemdeki memur maaş artış oranı olan yüzde 3.96 ile güncellenecek.
İdare, doğrudan yaptığı sosyal konut satışlarında ve kullandırdığı kredilerde, bir önceki 6 aylık memur maaş artış oranını esas alarak, borç bakiyeleri ve taksitlerini, ocak ve temmuz aylarında olmak üzere yılda iki kez artırıyor.
TOKİ tarafından inşa ettirilen ve satışa sunulan eski projeler ile Emlak Bankası'ndan idareye intikal eden projelerin geri ödemelerine esas borç bakiyeleri ve taksit bedellerine ise hiç artış yapılmayacak.
Bu tür satışlarda memur maaş artış oranı, TÜFE ve ÜFE oranları arasından en düşük olanı dikkate alınarak güncelleniyor. Geçen yılın son 6 aylık döneminde ÜFE'deki artış 0'ın altında kaldığı için, idarece satılan arsaların bakiye borç ve taksit tutarlarına artış yapılmadı.
Uygulamalara esas alınan oranların, yorumlara sebebiyet vermemek amacıyla,  TOKİ  tarafından hesaplanmadığı, Maliye Bakanlığı (Bütçe ve Mali Kontrol Genel Müdürlüğü) ve Türkiye İstatistik Kurumu'ndan yazılı olarak temin edilen bilgilerde hiçbir değişiklik yapılmaksızın, aynı şekilde kullanıldığı belirtildi.

Hurriyetemlak.com