TOKİ'den 562 TL'ye ucuz ev fırsatı!

TOKİ'den 562 TL'ye ucuz ev fırsatı!TOKİ tarafından satışa çıkarılan evlerin fiyatları aylık 562 TL'den başlıyor. TOKİ tarafından yapılan bilgilendirmeye göre 128 adet ev için yüzde 12 peşinat arz edilirken 180 ay vade ihtimalinin sunulacağı açıklandı.


Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ), ev sahibi olmak ve konut satın almak isteyen vatandaşlar için ilanlarını yayınlıyor. Takvim'de yer alan habere göre; vatandaşların http://www.toki.gov.tr/ internet sitesi üzerinden yayımlanan ilanlara ulaşarak, ilanın başvuru şartlarını incelemesinin ardından açıklanan peşinatı Halkbank ya da Ziraat Bankası'na yatırması gerekiyor.  TOKİ  tarafından açıklanan tarihlerde başvuru formu ve peşinat olarak yatırılan tutarın dekontu ile başvuruda bulunması gerekiyor.

 TOKİ

TOKİ ALT GELİR GRUBU DAR GELİRLİ AİLELER İÇİN SATILAN UCUZ KONUT PROJELERİ İÇİN BAŞVURU ŞARTLARI NELERDİR?

- Türk vatandaşı olmak,

- Başvuru yapılacak olan konut projesinin yer aldığı il ve ilçe sınırları içerisinde en az 1 yıldır ikamet etmek ve bu il nüfusuna kayıtlı olmak,

- Daha önce TOKİ'den konut almamak ya da TOKİ kredisi kullanmamış olmak,

- Konut başvurusu yapacak olan kişinin kendisine, eşine ya da bakmakla yükümlü olduğu velayeti altındaki çocuklara ait tapuda kayıtlı bağımsız herhangi bir taşınmaz kaydı bulunmaması,

- Başvuruda bulunacak olan kişinin en az 25 yaşında olması,

- Aylık toplam hane halkı geliri sınırının 2 bin 600 lirayı aşmaması (yani aynı ev içerisinde yaşayan kişilerin toplam gelirlerinin en fazla 2 bin 600 lira olması, İstanbul için bu sınır 3 bin 100 lira olarak uygulanmaktadır).

 TOKİ

TOKİ'DEN NASIL EV SAHİBİ OLUNUR, BAŞVURU NASIL YAPILIR?

TOKİ'den konut almayı düşünen vatandaşların http://www.toki.gov.tr/ internet sitesinde açıklanan ilanlara ulaşıp, ilanın başvuru şartlarını incelemesinin ardından açıklanan peşinatı Halkbank ya da Ziraat Bankası'na yatırması gerekiyor. TOKİ tarafından açıklanan tarihler arasında başvuru formu ve peşinat olarak yatırılan tutarın dekontu ile başvuru yapılması gerekiyor.

TOKİ BAŞVURU SIRASINDA NELER GEREKECEK?

TOKİ bünyesinde ev ve iş yeri almak isteyenlerin T.C. vatandaşı ve 18 yaşını doldurması gerekiyor. Kurasız ev çekilişine Türkiye Cumhuriyeti kanunlarına uygun kurulmuş tüzel kişilikler başvuruda bulunabilecek.

TOKİ'den kurasız ev çekilişi için; vergi sicil numarası, T.C. kimlik numarası ve fotoğraflı nüfus kayıt örneği gerekiyor.

 TOKİ

TOKİ KURA ÇEKİLİŞİ

"Hak Sahibi Belirleme Kurası" noter huzurunda; Banka ve İdare yetkilileri denetiminde düzenlenecek. İşte TOKİ tarafından yapılacak açıklama:

''1) Şehit Aileleri, Harp ve Vazife Malulleri ile Dul ve Yetimleri konut sayısının yüzde 10'u kadar kontenjan ayrılacak ve gerek görüldüğü takdirde kura ile hak sahipleri belirlenecektir. Kura sonucu bu kategoriden hak sahibi olamayan başvuru sahipleri diğer alıcılar kategorisindeki başvuru sahipleri ile birlikte kuraya tabi tutulacak.

2) "En Az yüzde 40 Engelli Vatandaşlara" konut sayısının %5'i kadar kontenjan ayrılacak ve gerek görüldüğü takdirde kura ile hak sahipleri belirlenecektir. Kura sonucu bu kategoriden hak sahibi olamayan başvuru sahipleri diğer alıcılar kategorisindeki başvuru sahipleri ile birlikte kuraya tabi tutulacak.

3) Diğer Konut Alıcı Adayları için İdaremizin genel uygulamalarında olduğu üzere başvuru sayısına göre gerektiği takdirde kura ile hak sahipleri belirlenecek.

Kura çekiliş yeri ve programı daha sonra açıklanacak.

Kurada, asil ve yedek olarak hak sahibi olamayanlar başvuru bedellerini, kura çekiliş tarihinden itibaren 2 (iki) iş günü sonrasında T.C. Ziraat Bankası A.Ş. yetkili Şube'lerinden geri alabilecek.

Projenin bağımsız bölüm listesi ve konut fiyatları belirlendikten sonra İdare'ce belirlenecek tarihte "Konut Belirleme Kurası" çekilecek.

İhalenin ardından konut sayılarının azalması halinde konut belirleme kurası ile birlikte ilk kurada belirlenen hak sahipleri arasından konut sayısı kadar hak sahibi belirleme kurası çekilecek.''

TOKİ SÖZLEŞME İMZALANMASI

Konut belirleme kurası ile konutu belli olan alıcılar İdarenin belirleyeceği ve ilan edeceği tarihlerde T.C. Ziraat Bankası A.Ş. Temerküz Şubesinde (Daha sonra ilan edilecektir.) Gayrimenkul Satış Sözleşmesi ve kredi kullanım işlemlerini gerçekleştireceklerdir.

Sözleşme imzalama aşamasında;

Nüfus Müdürlüğünden adrese dayalı kayıt sistemine göre alınacak olan Proje bulunduğu il sınırları içerisinde 1 (bir) yıldan az olmamak koşulu ile ikamet ettiğini kanıtlayacak belge,

Hane halkı gelirinin en fazla net 5.500 TL (İstanbul için 6.000 TL) olduğunu kanıtlayan gelir belgeleri,

Gerekli görüldüğünde istenebilecek ek belgeler ile birlikte ilan edilen tarihlerde ibraz ederek başvuru şartlarına sahip olduklarını kanıtlayacaklardır.

 TOKİ

TOKİ AÇIK SATIŞLARI NASIL YAPILIR?

TOKİ tarafından gerçekleşen açık satış duyurularına başvuranlar başvuru sırasında, eğer başvuru şartlarını sağlaması durumunda ev sahibi olabiliyor. İlk başvuru gerçekleşen ve şartları sağlayan vatandaşın ev sahibi olduğu TOKİ açık satış başvuruları Halkbank ve Ziraat Bankası'ndan alınıyor. 

TOKİ'DEN İHALE YÖNTEMİ İLE EV SAHİBİ OLMA

TOKİ birçok ilde bulunan binlerce vatandaşı çekilişsiz ev sahibi yapabiliyor. TOKİ tarafından çekilişsiz ev sahibi nasıl olunur sorusunun yanıtını araştıran vatandaşlar için TOKİ'den açıklama  yapıldı. TOKİ kurasız daire alma imkanı için "Açık Artırma Yöntemi" yapacağını kaydetti. 

TOKİ'den ev almanın şartları değişti!

Konut kredisinde görülmemiş fırsat!