TOKİ'den Elazığ'a 10 bin kalıcı konut projesi!

TOKİ'den Elazığ'a 10 bin kalıcı konut projesi!

Elazığ'da depremin yaraları siliniyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve TOKİ 10 bin kalıcı konut projesi için çalışmalara başladı.


Elazığ'da 6,8'lik depremin izleri siliniyor. Elazığ'lı depremzedeler için yeni evler yapılıyor.

CNN Türk'te yer alan habere göre; deprem sonrasında hasar tespit çalışmaları devam ediyor. Hasarlı bölgeler lazerlerle taranıyor, ve bu incelemelerin ardından Elazığ'da 4 bin 600 binanın yıkılmasına karar verildi. Binalardan 107'si yıkıldı.

Evleri yıkılan vatandaşlar için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nca 10 bin kalıcı konutluk projenin yapımına başlandı. TOKİ'nin yapımını tamamladığı 400 konut da depremzedelere teslim edilecek. Ayrıca, bölgede rezerv konutları inşa edilecek. 3 bin 850 konut, nisan ayında sahiplerine verilecek.

DAHA ÖNCEKİ DEPREMLERDE NE OLMUŞTU?

Van, 23 Ekim'de 7,2 ile 9 Kasım'da da 5,6 ile ard arda sarıldı. Yaşayanların "kıyamet" olarak gördüğü Cumhuriyet tarihi boyunca Anadolu'da olan en büyük depremlerden biri olarak kayıtlara geçen o depremlerde 644 kişinin yaşamını yitirdi.

Van'da, ayakta kalabilen yapıların yüzde 26'sı ağır hasar aldı.

Depremin henüz 39. Gününde kalıcı konutların temeli atıldı. AFAD koordinasyonunda TOKİ'ye inşa ettirildi.

Deprem sonrasında 8 yıllık süre boyunca 25 bin 170 konut tamamlanarak depremzedelere teslim edildi. 139 iş merkezi, 17 okul, 33 cami, 9 alışveriş merkezi ve 3 bin 194 ahır yapıldı.