06 / 02 / 2023

TOKİ'den emekliye 400 TL taksitle konut!

TOKİ'den emekliye 400 TL taksitle konut!

Ucuz konut yatırımlarına hız kesmeden devam eden Toplu Konut İdaresi Başkanlığı, konut satışlarına hız verdi. İşte 3 milyon emeklinin alabileceği en ucuz konutlar...
Toplu Konut İdaresi Başkanlığı emekli ve dar gelirliler için konut satışına hız verdi. Posta gazetesinde yer alan habere göre, 20 yıl vade ve yüzde 10 peşinatla sunulan konutlara başvuru için süre de kısalıyor. İşte evi olmayan 3 milyon emekli vatandaşın alabileceği en ucuz konutlar...


VADEYİ SEN AYARLA

 

Toplu Konut İdaresi (TOKİ), eşi, kendisi ve çocukları dahil hiç konut sahibi olamamış emeklileri konut sahibi yapmaya devam ediyor. Evlerin ortalama taksidi 400 TL civarında. En pahalısının taksidi 1000 TL'yi geçmiyor. Evlerin başlangıç fiyatı 55-60 bin TL. Yüzde 10 peşinatla 240 ay (20 yıl) vadeyle sahip olunabilecek evler için emekli maaşı dahil aylık hane gelirinin 3 bin 200 TL'yi geçmemesi gerekiyor.

YÜZDE 10 PEŞİNAT

Satışa sunulan konutlar için TOKİ’nin yetkilendirdiği kamu bankalarına yani Halkbank ve Ziraat Bankası’na başvuru yapmak gerekli. Projenin olduğu yerdeki banka şubeleri aracılığıyla teminat yatırılıp sözleşme imzalanıyor. Başvurunun hangi bankaya yapılacağı konutun özelliğine ve bulunduğu ile göre farklılık gösteriyor. Peşinat için daire fiyatının yüzde 10’luk bölümü alınıyor.


TOKİ den emekliye 400 TL taksitle konut!

 

GEREKLİ ÖZELLİKLER

Konut almak isteyen emekliler son başvuru tarihine kadar projelerin bulunduğu yerdeki Ziraat ya da Halkbank şubesine başvu yapacak. TOKİ’nin konutlarına başvurabilmek için eş ve çocuklar üzerinde tapulu ev ya da hisseli ev bulunmayacak. Bu birinci şart. İkinci olarak daha önce TOKİ’den herhangi bir konut satın almamış veya konut kredisi kullanmamış olma şartı da mevcut. Bazı projelerde ev alınacak il/ilçede en az 1 sene ikamet şartı da bulunuyor.

Örnek hesaplama: Örneğin; emekli Edirne İpsala 2. Etap’tan 2+1 konut almak isterse 10 bin 748 TL ödeyecek. Peşinat 12 bin 596 TL. Geri kalan tutar ise 180 ay (15 yıl vadeyle) ödenebilecek. Bunun aylık taksidi 512 TL. Eğer 20 bin 949 TL peşinat ödenirse vade 20 yıla kadar çıkarken, ödenecek aylık taksitler 349 TL'ye kadar düşüyor.

 
Geri Dön