27 / 05 / 2022

TOKİ'den kurasız çekilişsiz ev sahibi olma fırsatı!

TOKİ'den kurasız çekilişsiz ev sahibi olma fırsatı!

Yaptığı projelerle her yıl yüz binlerce aileyi ev sahibi yapan TOKİ Ağustos ayı fırsatlarını vatandaşlara duyurdu. Peki, TOKİ tarafından hangi illerde konut satışı yapılacak? İşte konut ve iş yeri satışı yapılacak iller...Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) bu ay 36 ilde 215 konut ile 20 ilde 79 iş yerini satıyor. Takvim'de yer alan habere göre; TOKİ belirlenen tarihlerde uygun fiyatlı daireleri satıyor. Son olarak Toplu Konut İdaresi Başkanlığı 215 adet konut ve 79 adet işyeri olmak üzere toplam 294 adet taşınmaz 11 Ağustos 2020 tarihinde düzenlenecek Açık Artırma (teklif alma) ile satıyor. Açık satış yöntemi ile satışa çıkarılan evleri almak isteyenler TOKİ'ye başvuruda bulunabiliyor.

TOKİ 215 KONUT İLE 79 İŞ YERİNİ SATIŞA ÇIKARDI

TOKİ 36 ilde 215 konut ile 20 ilde 79 iş yerini açık artırma usulüyle satıyor. 

AÇIK ARTIRMA NE ZAMAN?

Açık Artırma 11 Ağustos 2020, Salı günü, saat 10:00'da  Ankara  Bilkent Otel ve Konferans Merkezi ile  TOKİ  İstanbul Hizmet Binası'nda düzenlenecek. Ayrıca internetten (www.emlakyonetim.com.tr) teklif yapılabilecek. 

HANGİ İLLERDE KONUT SATIŞI VAR?

Alıcılar Adana, Afyonkarahisar, Ankara, Balıkesir, Bartın, Batman, Bolu, Burdur, Bursa, Çanakkale, Çankırı, Denizli, Düzce, Edirne, Elazığ, Erzurum, Gaziantep, Hatay, İzmir, Karaman, Kayseri, Kırklareli, Kırşehir, Kocaeli, Konya, Kütahya, Nevşehir, Niğde, Ordu, Sakarya, Samsun, Sivas, Tokat, Trabzon ve Zonguldak şehirlerinde satışa çıkarılan daireler %25, peşin 120 ay vade ile sahip olabilme fırsatı sunuyor.

Ayrıca alıcılar, İstanbul'da satılan konutlara %25, %40, %50 peşin 96 ve 120 ay vade seçenekleriyle alabiliyor.

HANGİ İLLERDE İŞ YERİ SATIŞI VAR?

Ayrıca, Adana, Afyonkarahisar, Ağrı, Ankara, Aydın, Balıkesir, Bitlis, Çanakkale, Denizli, Kastamonu, Kırşehir, Konya, Nevşehir, Niğde, Siirt, Şanlıurfa, Trabzon, Uşak ve Yozgat'ta satılan iş yerleri %10, %25 peşin 120 ay vade ile ev sahibi olabilecek.

Açık artırmayla ilgili bankacılık hizmetleri Türkiye Halk Bankası A.Ş. ve T.C. Ziraat Bankası A.Ş. tarafından yürütülecek olup, başvurular/teminatlar anılan Bankaların tüm şubeleri aracılığı ile alabilecek.

Ayrıntılı bilgilere www.toki.gov.tr ile www.emlakyonetim.com.tr internet adreslerinden ve 444 86 54 numaralı telefondan ulaşılabilecek.

BAŞVURU SIRASINDA NELER GEREKECEK?

Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşı olan ve 18 yaşını dolduran gerçek kişiler ile Türkiye Cumhuriyeti kanunlarına uygun kurulan tüzel kişilikler başvuruda bulunacak.

- Fotoğraflı nüfus cüzdanı,
- Vatandaşlık kimlik ve Vergi sicil numaraları,
- Yetkili Banka Şubelerine Nakit olarak;
muhammen bedeli 99.999.- TL ye kadar olanlar için 5.000.-(Beşbin) TL,
muhammen bedeli 100.000 - 349.999.- TL'ye kadar olanlar için 10.000.-(Onbin) TL,
muhammen bedeli 350.000 – 999.999.- TL'ye kadar olanlar için 50.000.-(Ellibin) TL,
muhammen bedeli 1.000.000.- TL ve üstünde olanlar için 100.000.-(Yüzbin) TL, katılım teminatı ödemek zorundadırlar.

- Başvuruların vekaleten yapılması durumunda, satışlarla ilgili tüm belgeleri düzenleme, imzalama, beyan ve taahhütlerde bulunma yetkisini içeren vekaletname,
- Başvuru bir tüzel kişilik adına yapılacak ise, Şirketin yetki belgesi ve yetkili kişinin vekalet ile imza sirküleri.
(Alıcılar başvuru sırasında "Açık Artırma Satış Şartnamesi"ni imzalayacaklardır.)

ÖDEME KOŞULLARI

Hemen teslim olarak satılan projelerde; Taşınmazlar mevcut durumu ile satışa sunulmuş olup, alıcılar taşınmazı görmüş, beğenmiş ve kabul etmiş sayılacaktır. İdarece bu taşınmazlarda herhangi bir tadilat ve onarım yapılmayacak.

Muhammen bedeller bütün projeler için KDV olarak belirlendi, vadeli işyeri satışları ile İstanbul Bakırköy Yalı Ataköy Projesinde bulunan konutlar Gayrimenkul Satış Sözleşmesinde yer alan satış bedeli ve teslim tarihine kadar düzenlenen dönem artışları toplamı üzerinden hesaplanan tutar esas alınarak 3065 sayılı yasa kapsamında geçerli KDV oranı üzerinden hesaplanan Katma Değer Vergisi tutarı, taşınmazın tesliminden sonraki vadelere yayılarak alınacak.