08 / 08 / 2022

TOKİ'den Trabzon'a 2 millet bahçesi!

TOKİ'den Trabzon'a 2 millet bahçesi!

Toplu Konut İdaresi Başkanlığı tarafından, Trabzon'un Akçaabat ve merkez Ortahisar ilçelerinde hayata geçirilecek olan millet bahçelerinin ihaleleri yapıldı.TOKİ tarafından, Trabzon'un Akçaabat ve merkez Ortahisar ilçelerinde inşa edilecek olan millet bahçelerinin ihaleleri yapıldı.

Anadolu Ajansı'nda yer alan habere göre, Yeni "çevre ve şehircilik vizyonu" doğrultusunda Türkiye'nin tüm illerinde hayata geçirilmeye başlanan millet bahçeleriyle kentlerin ehresi değişiyor. Millet bahçelerinin inşasında aktif görev alan TOKİ, öncelikli olarak mülkiyetinde yer alan eski statların alanlarını millet bahçelerine dönüştürüyor.

Anadolu Ajansı muhabirinin edindiği bilgiye göre,  TOKİ  tarafından ihalesi yapılan Trabzon Ortahisar Millet Bahçesi Hüseyin Avni Aker Stadyumu'nun yerine 62 bin 290 metrekarelik alanda, Akçaabat Millet Bahçesi ise eski Akçaabat Fatih Stadı'nın bulunduğu yerde 23 bin 125 metrekarelik alanda hayata geçirilecek.

Trabzon'da eski statların yerine inşa edilecek olan millet bahçeleri ile Trabzonlular içerisinde yürüme yollarının, spor alanlarının, biyolojik göletlerin, millet kıraathanelerinin, renk ve koku bahçelerinin olduğu yeşil alana kavuşmuş olacak.

- Gün doğumu ve gün batımı için seyir terasları

Akçaabat Millet Bahçesi, konumu itibarıyla deniz kıyısında yeşille mavinin buluştuğu noktada hayata geçirilecek.

Fonksiyon ve sosyal donatılarıyla her yaştan vatandaşın ihtiyaçlarına yanıt verecek Trabzon Akçaabat Millet Bahçesi'nin ihalesi 28 Mart Perşembe günü gerçekleştirildi. 11 firmanın katıldığı ihalede tekliflerin değerlendirilmesinden sonra ihaleyi kazanan firma projenin inşaatına başlayacak ve 240 gün içerisinde projeyi tamamlayacak.

Akçaabat Millet Bahçesi, Trabzon-Samsun kara yolu paralelinde, Akçaabat kent merkezine 1 kilometre, Trabzon şehir merkezine 11,5 kilometre mesafede olacak, içerisinde barındıracağı sosyal donatı alanlarıyla, yeşiliyle, millet kıraathanesiyle, yürüyüş parkurlarıyla, dinlenme ve piknik alanlarıyla doğa ile iç içe yepyeni bir sosyal yaşam alanı olacak.

Projenin kuzey batı köşesinde Karadeniz'i seyretmek için basamaklar, doğu tarafında ise gün doğumu ve gün batımı için seyir terasları yer alacak.

- Proje 300 gün içerisinde tamamlanacak

Trabzon Millet Bahçesi projesi şehrin merkezinde yer alan Hüseyin Avni Aker Stadyum alanında inşa edilecek. Toplam 62 bin 290 metrekare olacak Trabzon Millet Bahçesi'nin ihalesi de dün yapıldı.

İhaleye 13 firma katıldı, değerlendirme aşamasından sonra ihaleyi alan firmanın açıklanacağı millet bahçesi 300 gün içerisinde tamamlanacak.

Trabzon Millet Bahçesi, konumu itibarıyla kentin merkezinde yer alıp, Trabzonluların rahatça nefes alabileceği yeşil alan olacak.

Vatandaşların kolayca ulaşabileceği, sosyal aktivitelerini yapabileceği Trabzon Millet Bahçesi projesinde mini futbol sahaları, basketbol sahası, tenis kortu, koşu ve yürüyüş yolları bulunacak.

Renk ve koku etkili botanik bahçe ve gölet çevresinde vatandaşların gezip dinlenebileceği alanların da yer alacağı proje içerisinde çocuk parkı, çim amfi, sosyal donatılar ve restoranlar bulunacak.

Proje kapsamında ayrıca 340 metrekarelik millet kıraathanesi de inşa edilecek. Ücretsiz ikramların sunulacağı millet kıraathanesinde kitap okumak ya da ders çalışmak isteyen öğrenciler, internet, fotokopi ve tarayıcıdan ücret ödemeden faydalanabilecek.