TOKİ'nin kentsel dönüşüm projesi için yıkımlar başladı

TOKİ'nin kentsel dönüşüm projesi için yıkımlar başladı

Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ)  tarafından sürdürülen kentsel dönüşüm projesi kapsamında İzmir, Trabzon ve Uşak´ta kapsamlı yıkımlara başlanacağı bildirildiTOKİ´den yapılan açıklamada, kentsel dönüşüm projeleri için belediyeler, valilikler ve kaymakamlıklarla işbirliği yapan İdarenin, kullanım ömrünü tamamlamış, imar planı bulunmayan, alt ve üst yapısı olmayan gecekondu ve sanayi bölgelerini yıkarak yerine yeni yaşam alanları oluşturmaya devam ettiği hatırlatıldı.

Kentsel Dönüşüm Projesi kapsamında İzmir, Trabzon ve Uşak´ta kapsamlı yıkımlar yapılacağı, buna göre  İzmir  Büyükşehir Belediyesi tarafından Kadifekale´de boşaltılan evlerin yıkımına başlanırken, Trabzon Zağnos Vadisi 2. etapta bu hafta, Uşak Tabakhane bölgesinde ise gelecek hafta yıkımların başlatılacağı kaydedildi.

-YENİ UŞAK EGE´NİN İNCİSİ OLACAK-
Uşak Tabakhane bölgesinde başlatılan kentsel dönüşüm projesi için gelecek haftadan itibaren yıkım aşamasına geçileceği belirtilen açıklamada, söz konusu bölgedeki deri işleme fabrikaları, boyahaneler ve yün yıkama işletmeleri başta olmak üzere çeşitli imalathanelerin yıkılarak, modern bir yaşam alanına dönüştürüleceği, bu çerçevede bölgeye bin 56 konut ile 950 dükkan, 24 derslikli ilköğretim okulu, sağlık ocağı, cami, kültür ve ticaret merkezi, rekreasyon alanı, kapalı otopark, yürüyüş ve bisiklet yolu, eğlence ve dinlenme alanları yapılacağı ifade edildi.

-KADİFEKALE´DE YIKIMLAR BAŞLADI-
Heyelan bölgesi olduğu için kentsel dönüşüm kapsamına alınan Kadifekale´de İzmir Büyükşehir Belediyesi ekiplerinin yıkım çalışmaları başladığı kaydedilen açıklamada, bu proje kapsamında da heyelan bölgesindeki tüm yerleşim birimlerinin tahliye edilerek ortaya çıkacak arazinin yeşil alan olarak değerlendirileceği belirtildi. Açıklamada, proje kapsamında  TOKİ  tarafından Uzundere´ye 3 bin 80 konut, 44 derslikli ilköğretim okulu ile 38 derslikli lise, ticaret merkezi ve cami yapıldığı bildirildi.

-ZAĞNOS´TA DA YIKIMLAR BAŞLIYOR-
Trabzon Belediyesi ile TOKİ işbirliğiyle yürütülen Zağnos Vadisi 2. etap çalışmaları çerçevesinde anlaşmaya varılan binaların yıkımına başlandığı ifade edilen açıklamada, daha önce yıkılan 113 evin hafriyatlarını kaldırmaya başlayan Trabzon Belediyesi´nin, 143 binanın bulunduğu Zağnos Köprüsü ile Kahramanmaraş Caddesi arasında kalan 2. etapta 22 evin yıkımını gerçekleştireceği kaydedildi.

TOKİ tarafından şimdiye kadar, belediyeler, valilikler ve kaymakamlıklarla işbirliği içerisinde 125 belediye ile 170 bin 794 konutluk 195 dönüşüm projesi başlatıldığı belirtilen açıklamada, şöyle denildi:
"105 projede 53 bin 600 konut ihalesi yapılmış ve bunlardan 50 bin 708 adet konutun ihalesi tamamlanarak inşaat sürecine başlatıldı. Dönüşüm konutlarımızın bir kısmının inşaatları sürerken Erzincan, Denizli, İstanbul, İzmir, Samsun, Kocaeli, Ankara, Erzurum, Karabük, Gaziantep, Bayburt ve Kars gibi bazı bölgelerde hak sahiplerine konut teslim işlemleri sonuçlandırıldı. Bu çerçevede 30 bin 745 adet konut tamamlanarak hak sahiplerine teslim edildi."

Açıklamada gelecek 5 yıllık dönemde tüm büyükşehirlerde kentsel dönüşüm projesi başlatmayı hedefleyen TOKİ´nin, yenileme projesi başlatılmayan tüm il merkezlerinde de birer adet kapsamlı dönüşüm projesini hayata geçireceği de bildirildi.
AA