Toplumsal değerleri koruyan binalar inşa edilecek!

Toplumsal değerleri koruyan binalar inşa edilecek! Toplumsal değerleri koruyan binalar inşa edilecek!

Çevre ve Şehircilik Bakanı Fatma Güldemet Sarı, yüksek binaların komşuluğu unutturduğunu söyledi. Sarı, toplumsal değerleri koruyan yapılar inşa edileceğini kaydettiÇevre ve Şehircilik Bakanı Fatma Güldemet Sarı, yüksek binaların komşuluğu unutturduğunu söyledi. Sarı, toplumsal değerleri koruyan yapılar inşa edileceğini kaydetti


Türkiye’nin ilk kadın Çevre ve Şehircilik Bakanı Fatma Güldemet Sarı, asıl mesleğinin mimarlık olduğunu belirterek “Çevre ve şehirciliğe hem bir kadın hem de bir mimar eli değecek” dedi. BUGÜN’e özel açıklamalarda bulunan Sarı, komşuluğu unutturan yüksel binalar yerine daha alçak ama toplumsal değerleri koruyan yapılar inşa edileceğini ifade etti. 

 

Bakan Sarı sözlerini şöyle sürdürdü: “Toplum olarak bazı değer yargılarımız var. Aile gibi, komşuluk ilişkileri gibi. Büyük ve yüksek binalar belki bir mahalleyi içinde barındırabilecek kadar heybetli ama maalesef değer yargılarımızı kaybettiriyor. Büyük binalarda yaşarken komşuluk ilişkilerimizi kaybettik. Biz bu değer yargılarımızı da dikkate alarak çalışmalar yapacağız.”

 

Sarı, Paris’te düzenlenen İklim Zirvesi’nin kendisine çok şey kattığını da vurguladı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı denilince akıllara hep şehircilik geldiğini aktaran Sarı, “Zirve bana çevrenin de en az şehircilik kadar önemli olduğunu gösterdi” diye konuştu.  

 

Bugün