Toprak altından karlı çıktı

Toprak altından karlı çıktıMardin toprağı Bergama altınından daha çok kar getiriyor.


Bergama Altın Madeni işletmesine sahip Koza Davetiye ve Mardin Çimento'nun açıkladığı faaliyet karları, Mardin toprağının Bergama altınından daha çok kar getirdiğini ortaya çıkardı.

Bergama Altın Madeni işletmesine sahip Koza Davetiye ve Oyak Grubu'na bağlı Mardin Çimento fabrikasının açıkladığı 2007 yılına ait konsolide bilançolar, Mardin toprağının Bergama altınından daha çok kar getirdiğini ortaya çıkardı.

FAALİYET KARI

Aynı zamanda Bergama altın madeni işletmesine sahip Koza Davetiye konsolide bilanço açıklıyor. Koza Davetiye' nin açıkladığı bilançoya göre 2007 yılında şirket 186,1 milyon YTL hasılat elde edildi. Bu hasılattan 85.4 YTL faaliyet karı elde edildi. Altın madeni işlettiği için Koza Davetiye'nin oldukça yüksek bir kar marjına sahip olması bekleniyor. Ancak ortaya çıkan rakamlar hiç de öyle değil. Bir diğer şirkete baktığımızda karlılık açısından altın madeninden daha karlı şirketlerin olduğu ortaya çıkıyor. Özellikle G.Anadolu bölgesinde yer alan şirktlerde karlılık daha yüksek oranlara çıkıyor. Oyak Grubu'na bağlı Mardin Çimento 2007 yıında 173,4 milyon YTL ciroya karşılık 8 , 1milyon YTL faaliyet karı elde etmiş oldu.

ÇİMENTO DAHA KARLI

Aynı faaliyet karını 10 milyon YTL daha düşük ciro ile elde eden Mardin Çimento aslında Bergama'da altın işletmektense G.Doğuda çimento üret daha iyi sonucunu veriyor.

Bizim için önemli bir şirket

Mardin Ticaret ve Sanayi Odası Genel Sekreteri Çetin Sasa, Mardin'de genellikle küçük çapta hazır beton üzerine kurulmuş fabrikaların olduğunu söyledi. Mardin Çimento'nun Türkiye'nin köklü firmalarından biri olduğunu belirten Sasa, "Mardin Çimento İSO'nun yayınladığı Türkiye'nin ilk 500 sanayi kuruluşları arasında kendisine yer bulmuş, fabrikalaşma ve şirketleşme yönünde ciddi atılımlar yapmış bir işletmedir. Bugün çimento almak için başvurduğunuzda ancak 6 ay sonraya sıra alabiliyorsunuz. Özellikle Irak ve Suriye'ye yönelik çok ciddi ihracat yapıyorlar. Başta yarattığı istihdam olmak üzere Mardin Çimento bizim için çok önemli bir şirket" şeklinde konuştu.

Yeni Şafak