28 / 05 / 2022

Toros Dağları'nda bulunan tarihi yapılar gün ışığına çıkıyor!

Toros Dağları'nda bulunan tarihi yapılar gün ışığına çıkıyor!

KÜLTÜR ve Turizm Bakanlığı ile Gazi Üniversitesi, Demre'deki Toros Dağları'nda bulunan tarihi yapıları gün ışığına çıkarmak için çalışma başlattı. Likya Yürüyüş Yolu üzerindeki yapıların planları ve çizimleri yapılıyor...KÜLTÜR ve Turizm Bakanlığı ile Gazi Üniversitesi, Demre'deki Toros Dağları'nda bulunan tarihi yapıları gün ışığına çıkarmak için çalışma başlattı. 


Antalya'nın Demre İlçesindeki Toroslar'da bulunan Çağman, Belören ve Yukarı Beymelek mahallelerindeki tarihi yapıların ortaya çıkarılmasına ilişkin çalışma Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Gazi Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Sanat Tarihi Bölümü işbirliğinde başlatıldı. 


Sanat Tarihi Bölümü öğretim üyesi Dr. Bülent İşlerin başkanlığını yaptığı projeye, Demre Kaymakamlığı, Suna İnan Kıraç Vakfı ve Demre Belediyesi de destek veriyor. 


EKİP ARAŞTIRMA YAPIYOR 


Bakanlık adına Arkeolog Şakir Demiıok, Osmanlı Tarihi uzmanı Nesrin Aydoğan İşler, Harita Mühendisi Süleyman Memioğlu ile Yürüyüş Yolları Derneği nden Kate Clau'nun da yer aldığı ekip Demre'nin dağlık bölgelerinde araştırma yapıyor. Bizans ve Roma dönemi yerleşim birimleri, manastırlar ve kilise yapıları tespit edilirken, Likya Yürüyüş Yolu üzerindeki yapıların planları ve çizimleri yapılıyor. 


TURİZME KAZANDIRILACAK 


Tespit edilen yapılarla ilgili kitap yazılacağını ve tanıtım broşürleri hazırlanacağını söyleyen Dr. Bülent İşler, "Kazı yapılabilecek alanların tespiti yapılacak. Bu yapıların tescili yapılarak, korumaya alınacak. Çünkü bölgede çok sayıda alternatif turizme kazandırılacak konut yapıları, kilise yapıları, şarap ve zeytin yağı üretim merkezleriyle ilginç manastırlar var. Proje tamamlanınca bölge halkı ve Likya Yürüyüş Yolu bölgesindeki tesisler için kazanç kapısı olacak" dedi. 


Antalya Son Haber