Trabzon otel yatırımında zirveyi zorluyor!

Trabzon otel yatırımında zirveyi zorluyor! Trabzon otel yatırımında zirveyi zorluyor!

Bu senenin ilk 10 ayında 48 şehirde 143 yeni otel projesi 2.3 milyar TL’lik teşvik belgesi aldı. Antalya ve İstanbul yine ‘en fazla otel yatırımı yapılan iki il’ olurken, Trabzon 12 otel yatırımı ile adeta zirveyi zorladı.Yeni Şafak gazetesinde yer alan habere göre, Anadolu illerindeki otel yatırımlarında dikkat çekici artışlar yaşanırken, Antalya ve İstanbul’un "en fazla otel yatırımı yapılan iki il" olmayı sürüyor. Trabzon, son iki senedir yeni yatırımlardan önemli pay almaya devam ederken, Van konaklama yatırımlarının yeni gözdesi olarak öne çıktı.

Ticaret Bakanlığı tarafından verilen ‘Yatırım Teşvik Belgeleri’ne ilişkin verileri Türkiye Otelciler Birliği (TÜROB) derledi. Buna göre, bu senenin Ocak-Ekim dönemini kapsayan 10 aylık döneminde toplam 48 şehirde toplam 22 bin 81 yataklı 143 yeni otel projesi teşvik belgesi aldı.

TURİZMİN GÖZDESİ VAN

Yeni yatırımlar toplamda 2 milyar 337 milyon Türk Lirası harcanarak tamamlanacak. Geçen sene aynı dönemde 46 ilde toplam 28.073 yataklı 153 otel projesi 2 milyar 564 milyon lira yatırım teşviği almıştı. Buna göre proje sayısında yüzde 6.5, yatırım tutarında yüzde 8.8 gerileme yaşandı. Şehirler bazında Antalya toplam 3.628 yataklı 16 yeni otel projesi ile ilk sırada yer aldı. İstanbul 2.449 yataklı 15 proje ile ikinci sıraya yerleşti, Trabzon 1.253 yataklı 12 proje ile ilk iki sırayı zorluyor. Muğla 1.861 yataklı 10 proje ile dördüncü sırada yer alırken,  İzmir  855 yataklı 6 proje ile 5. oldu. Bu sene Van’da yatırımlar, proje sayısında ciddi bir sıçrama da yaptı. Şehir toplam 439 yataklı 5 otel projesi ile proje sayısı açısından en fazla yatırım yapılan 6. il oldu. 10 ayda teşvik belgesi alan projeler içinde 3 yıldızlılar toplam 78 otel (6.996 yatak) ile ilk sırayı alırken, kapasite bakımından 7 bin 748 yatak (15 otel) ile 5 yıldızlı oteller ilk sırada yer aldı. 4 yıldızlılar proje sayısında 29, yatak kapasitesinde 5.773 adet oldu. 2 yıldızlı başvurusu proje bazında 1’de kalırken, 15 butik otel, 5 özel belgeli otel başvurusu da yapıldı.

FAZLA ARZ UYARISI

TÜROB Başkanı Timur Bayındır, yatırımlarla ilgili değerlendirmesinde görüşlerini tekrar ederek, “İlk yarıda yatırımlarda gerileme eğilimi minimumda kaldı. Öngördüğümüz gibi ikinci yarıdan itibaren gerileme meydana geldi. Yatırımların Anadolu’ya yayılması eğilimi memnuniyet verici. Ancak planlı yatırımlar yapılmasına dikkat etmek gerek. Plansız yatırımlar hızlanırsa önümüzdeki dönemlerde fazla kapasite riski ortaya çıkabilir. Antalya ve İstanbul’daki yeni yatırımlar arz fazlalığına rağmen artmaya devam ediyor. Yatak arzındaki aşırı artış turizmdeki sıkıntılardan biri haline gelmiş durumda. Bir planlama yapılması şart” diye konuştu.

Bayındır, yenileme teşvikleri konusunda adım atılması gerektiğini söyleyerek, “Antalya, İstanbul, Aydın ve Muğla’da yıpranma sürecine giren birçok otel bulunduğu göz önüne alınmalı ve bu illerimize verilecek teşvik belgelerinde yeni yatırımlar yerine, daha çok mevcut yatırımların modernizasyonu ve renovasyonu yönünde düzenleme yapılmalı” dedi.