Trabzon Tonya'daki otele helikopter pisti mi yapılacak?

Trabzon Tonya'daki otele helikopter pisti mi yapılacak? Trabzon Tonya'daki otele helikopter pisti mi yapılacak?

AK Parti Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanvekili Atilla Ataman, Ağustos ayında Tonya Erikbeli yaylasındaki otelinin açılışını yaptı. Açılışa giderken ulaşımda zorluk çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan, otele helikopter pisti gerekiyor dedi...AK Parti Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanvekili Atilla Ataman, 2019'un Ağustos ayında Tonya Erikbeli yaylasındaki otelinin açılışını gerçekleştirmişti. Otelin açılışını, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yapmıştı.

Sözcü gazetesinden Yusuf Demir'in haberine göre, AKP’li belediye başkanvekilinin otelinin açılışına giderken zorluk çeken Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatı üzerine tesise helikopter pisti yapılacak. Çevresinde hiçbir işletme bulunmayan butik otele, devlet kasasından 4 milyon 98 bin TL harcama yapılacak.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan geçtiğimiz Ağustos ayında AKP'li Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanvekili Atilla Ataman'ın Tonya Erikbeli yaylasındaki otelinin açılışını gerçekleştirdi.

Konuşmasında yayladaki otele ulaşmanın zorluğundan ve fazla zaman kaybettirdiğinden bahseden Cumhurbaşkanı Erdoğan, en kısa zamanda buraya bir helikopter pisti yapılması gerektiğini kaydetti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Otele bol kazançlar diliyorum. Bizler sadece Halk Bankası olarak değil, bakanlıklar olarak da inşallah sizlere elimizden gelen desteği vereceğiz. Burada 2 helikopterin inebileceği yer olsa buraya inerdik. Bu işaret fişeğini de inşallah vermiş olalım. Ulaştırma Bakanımız zaten bu işlerin piri… Bunlar çok çok yüksek yatırımlar değil. Helikopterler inip kalkmaya başlayınca, iş adamları helikopterleriyle buraya gelecek, hafta sonu bir iki gün burada kalacaklar” şeklinde konuştu. 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Gerek valimiz, gerek Büyükşehir Belediye Başkanımız, Tonya Belediye Başkanımız da üzerlerine düşeni yaparlar, biz de bu adımı inşallah hep beraber atmış oluruz” şeklinde konuştu. Böylece ilgili kurumlara açık talimat verdi. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, otelin temelini atan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan’ın da Trabzonlu olduğuna dikkat çekerek, onların da ellerinden gelen desteği göstereceklerini vurguladı.

JET HIZIYLA İHALE

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın bu konuşmasından sonra Ulaştırma Bakanlığı'nda hummalı bir çalışma yürütülüyor. Bir taraftan pist için uygun konum arandı, diğer taraftan teknik dökümanlar hazır hale getirildi. Ve şartname bitirildi. 15 Kasım'da da ihale onaylandı.

İhale, kanunda deprem, sel gibi olağanüstü durumlar için öngörülen fakat, AKP döneminde sıradan hale gelen istisna 21b-Pazarlık Usulüyle 19 Kasım'da gerçekleştirildi.

Yaklaşık maliyeti 4 milyon 236 bin lira olarak belirlenen ihale, özel olarak davet edilen kurumlar arasında yapıldı.

En yüksek teklif 4 milyon 211 bin lira olarak görüldü. İhale, 4 milyon 98 bin liraya Aliyazıcıoğlu İnşaat'a verildi.

Böylece, çevresinde başka hiçbir işletme olmayan, sadece 70 odalı otele, devlet kasasından özel helikopter pisti yapılacak.

TRABZON VE BÖLGESİNDE HELİKOPTER YOK

Sözcü gazetesinin yaptığı araştırmada, ambulans uçaklar hariç Trabzon ve çevre illerde konuşlu hiç helikopter olmadığı öğrenildi. En yakın helikopter 3 saatlik mesafede bulunan Ankara'da yer alıyor. Helikopterlerin saatlik kirası yaklaşık 3 bin Euro yani yaklaşık 20 bin lira olarak hesaplanıyor.