Trakya`ya piyango vuruyor!

Trakya`ya piyango vuruyor!İstanbul Metropolitan Planlama'dan Trakya'ya bomba gibi haber. Trakya'ya 110 milyon metrekare organize sanayi bölgesi inşa edilecek! Nereler ön planda?


www.emlakkulisi.com'un kulislerden edindiği bilgilere göre; inşa edilecek yeni organize sanayi bölgelerinde favori olarak Çerkezköy ön plana çıkıyor. Çerkezköy'ü Lüleburgaz ve Tekirdağ izliyor.

Haluk Sur'un Türkiye temsilcisi olduğu ULI'nin bu hafta düzenlediği "Dünden Yarına Gayrimenkul Söyleşileri" konferansında konuşan İstanbul Metropoliten Planlama Merkezi Başkanı Prof. Dr. Hüseyin Kaptan önemli açıklamalarda bulundu.

Sanayi alanları ve yasa dışı 8 milyon nüfusun su havzalarında bulunduğuna dikkati çeken Kaptan, "Küçükçekmece havzasından vazgeçtik. Bu bizim gelecek kuşaklara hiçbir şekilde anlatamayacağımız büyük bir şehircilik hezimetidir. Ekoloji ve ekonomi savaşında aslında hem ekoloji hem de ekonomi büyük mağlubiyet içinde" dedi.

Türk sanayi nüfusunun yarısının İstanbul Gebze ve Çorlu bölgesinde bulunduğunu, bunun bir geminin yanlış yüklenmesi gibi riskli bir iş olduğunu ifade eden Kaptan, "İstanbul Ticaret Odası (İTO) bizden 7 bin hektar yeni sanayi alanı istedi, tek tek firmalar da 4 bin hektar alan talebinde bulundu. Buna hayır demek ulusal ekonomiye çomak sokmak kadar riskli. Bu nedenle sanayi desantrilizasyonu, uzun vadede Türkiye genelini hedef alan stratejilerin geliştirilmesi vazgeçilmezdir" diye
konuştu.