05 / 07 / 2022

Trump Alışveriş Merkezi'ne KidzMondo çocuk şehri kurulacak!

Trump Alışveriş Merkezi'ne KidzMondo çocuk şehri kurulacak!

Trump Alışveriş Merkezi içerisinde kurulacak olan KidzMondo, Türkiye'de benzeri olmayan bir konsept. Gerçek dünyanın minyatür hali olarak tanımlanan KidzMondo'da şehrin kendisine ait anayasası, kendine ait para birimi, kamu hizmetleri olacak...
Trump Alışveriş Merkezi içerisinde kurulacak olan KidzMondo, Türkiye'de benzeri olmayan bir konsept. Gerçek dünyanın minyatür hali olarak tanımlanan KidzMondo'da şehrin kendisine ait anayasası, kendine ait para birimi, kamu hizmetleri olacak. Yetki ve yönetim ise sadece çocuklara ait. Kasını ayında açılacak olan bu miııi şehri bir yılda 600 bin kişinin ziyaret etmesi bekleniyor. 


Çocuklar yılda 3,5 milyar lira harcıyor Orta ve üst gelir grubundaki ( 4-14 yaş arası çocukların sayısı l Harçlık alan çocukların oranı (%) Haftalık ortalama harçlık Haftalık harçlık toplamı  (Yıllık harçlık toplamı Türkiye'deki eğlence sektörü, toplumsal bilincin gelişmesi ve ailelerin çocuklanna daha fazla yatırım yapmaya başlamasıyla birlikte, özellikle son dört yılda çok büyük bir ivme kazanmış durumda. Sadece İstanbul'da hayata geçecek yeni projelerle birlikte önümüzdeki dönemde sektörün daha da büyümesi öngörülüyor. Araştırmalara göre, Türkiye'de oıta ve üst gelir grubundaki 8,6 milyon çocuğun yüzde 73'ü harçlık alıyor. Haftalık harçlıkların ortalaması ise 11.7 TL düzeyinde. Yani çocuklar yılda 3,5 milyar İkayı yönetiyor. Bu dunım çocuklara yönelik pazarın cazibesini anırıyor. Hem uluslararası markalar Türkiye'ye gelmek için birbiriyle yanşıyor, hem de organizasyon firmaları dünyaca ünlü gösterileri buraya taşımak istiyor. 


Son dönemde gelişen "edutainment", ebeveynlerin çok sevdiği ve çocuk eğlence sektörünün de iştahını kabartan bir kavram. ingilizce'deki eğitim ve eğlence kelimelerinin birleşimiyle oluşturulan bu kavram. Türkçe'de eğitici eğlence gibi bir anlama geliyor. Yani çocuklar eğlenirken eğitici bilgelere de sahip oluyor. İşte yakında Tnımp Alışveriş Merkezi'nde kapılarını açacak olan KidzMondo, bu kavramla birebir örtüşen bir konsept. Burada çocuklar için yazılmış bir anayasa var. Çocuklar bir yandan eğlenirken bir yandan da hayatı öğreniyor. 


GERÇEK DÜNYANIN MİNYATÜRÜ 


KidzMondo'nun geçmişi iki yıl öncesine dayanıyor. KidzMondo Trump İstanbul Proje Koordinatörü Hande Sabuncuoğlu, Trump Alışveriş Merkezi henüz inşaat aşamasındayken "Her yaştan ziyaretçi nasıl mutlu edilebilir?" diye düşünmeye başladıklarını söylüyor. Sabuncuoğlu, İstanbul'un bir metropol olduğu gerçeğinden yola çıktıklarını ve bu metropolde çocukların keyifle vakit geçirip kendilerini geliştirebilecekleri 8,6 milyon alanların kısıtlı olmaya sını referans aldıklarını belirtiyor. Lübnanlı Kidz Holding'in yaratıcısı olduğu KidzMondo tam anlamıyla bir çocuk şehri. 1998'den beri dünyada uygulanan bir konseptten yola çıkan bu proje, aslında bir "eğlence&öğrence konsepti" olarak da tanımlanabilir. KidzMondo'yu "Gerçek dünyanın minyatür hali" olarak tanımlayan Sabuncuoğlu, bu konseptin çocukların hem seveceği hem de faydasını göreceği bir proje olduğuna inandıklarını ve böylece Kidz Holding ile franchise anlaşması imzaladıklarını ifade ediyor. 


BEYRUT'TAN SONRA İSTANBUL'DA 


KidzMondo, Beyrut'tan sonra istanbul'da Trump Alışveriş Merkezi'nde açılacak. Önümüzdeki dönemde Abu Dhabi ve Doha'da da şubeleri olacak. Az önce de ifade ettiğimiz gibi, "eğlence&öğrence" konseptinden yola çıkan KidzMondo, bir çocuk şehri. Bu şehrin kendine ait anayasası, ekonomisi, Kidlar adında kendine ait bir para birimi ve kamu hizmetleri var. Yetki ve yönetim sadece çocuklara ait. Kimlikleri, sürücü belgeleri, ATM kartları, pasaportları çocukların ceplerinde yer alıyor. 


Bankası, itfaiyesi, karakolu, süpermarketi, uçağı; süt fabrikasından radyo istasyonuna kadar akla gelebilecek her şey bu şehirde bulunuyor. 

KidzMondo Trump istanbul, 2-14 yaş arası tüm çocuklara hitap ediyor. Çocuklar giriş biletlerini alıp isterlerse tüm gün parkta kalıp bütün aktiviteleri deneyebiliyor. Sabuncuoğlu, KidzMondo'yu, "Çocuklara özgüven kazandıran, gerçek yaşamı öğreten, eğlenceli bir oyun şehri" olarak tanımlıyor. 


SADECE ÇOCUKLAR OLSAYDI 


Sabuncuoğlu'na göre, KidzMondo daha esnek bir yapıya sahip. Sabuncuoğlu, "KidzMondo, gittiği ülkenin yerel özellikleriyle, yerel alışkanlıklanyla harmanlanabiliyor. Örneğin mimarisinde istanbul'dan esinlenecek, meydanı Sultanahmet Meydanından izler taşıyacak, oyunlarında bizim çocuklarımızın sevdiği oyunlan ön plana çıkaracak" diyor. 


Aslında "Bu dünyada sadece çocuklar olsaydı acaba nasıl olurdu?" sorusunun yanıtı KidzMondo içinde keşfedilebilir. Çocuklar, KidzMondo'ya geliyor, havaalanından giriş yapıyor, istedikleri mesleği seçiyor, kostümlerini giyiyor, işin başına geçiyor ve maaş alıyor. Kısacası, ebeveynlerinin hep söylediği "Para ağaçta yetişmiyor" sözünü tecrübe ederek öğSIRADA  Ankara  VAR KidzMondo, aynı anda bin çocuğu ağırlayabilecek kapasitede olacak. 


Çocuklar isterse tek biletle tüm gün parkta kalabilecek. Sirkülasyon oranına göre günlük ziyaretçi sayısı değişecek. Öncelikli hedeflerinin KidzMondo Trump İstanbul'u hayata geçirmek olduğunu söyleyen Hande Sabuncuoğlu, "Kasım başı gibi açılışı yapmayı hedefliyoruz. Farklı şehirlerden gelen teklifler var. Özellikle Ankara olabilir. Bu teklifleri ancak İstanbul'daki açılışımızdan sonra değerlendirebiliriz" diyor. Ekonominin nasıl işlediğini kavrıyorlar. Çalışıp kazandıkları maaşla isterlerse alışveriş yapıyor, isterlerse bankaya yatırıp biriktiriyorlar. 


200 kişilik eğitimli bir uzman kadro KidzMondo Trump istanbul'da görev alacak. Bilet fiyatları 35-40 TL arasında olacak. Büyükler ve okul grupları için yarı fiyatlandırma yapılacak. Sabuncuoğlu, bir yılda 600 bin kişinin KidzMondo Trump İstanbul'u ziyaret etmesini beklediklerini söylüyor. 40 FARKLI ÜNİTE 


KidzMondo'nun çocukların özgüven sahibi olmalarına, sosyalleşmelerine, meslekleri tanımalarına, yaratıcı düşünmelerine, fiziksel ve zihinsel gelişimlerine katkı sağladığını belirten Sabuncuoğlu, konseptin onları gerçek dünya ile tanıştırdığına dikkat çekiyor. Sabuncuoğlu'nun ifadesiyle; ebeveynler çocuklarının yaratıcı yönlerini keşfediyor ve bu doğrultuda onlan yönlendirebiliyor. 


Konseptte sistemin işleyişi ise şöyle olacak: Çocuklar KidzMondo'ya havaalanından giriş yapacak. 40 farklı ünite olacak, itfaiye istasyonu, banka, polis karakolu, saat kulesi, süpermarket, berber dükkanı, güzellik salonu, benzin istasyonu, tamirhane, radyo istasyonu, TV istasyonu, gazete, inşaat sahası, ev boyama, hastane, dişçi ve eczane bunlardan bazıları.


Bunun yanı sıra, sürücü eğitim alanı, su fabrikası, süt fabrikası, meyve suyu fabrikası, çikolata fabrikası, üniversite, benzin istasyonu, kurye şirketi, oyunculuk akademisi, resim ve el sanatları atölyesi, doğum günü odaları, moda show ve benzeri temalarla kurulacak olan KidzMondo'da aynca tüm bu üniteler için markalarla işbirliği yapılacak. Örneğin doktorluğu seçen çocuklar Acıbadem Hastanesi'nde çalışacak. Meyve suyu fabrikası Tamek logosu taşıyacak, isteyen çocuklar Aras Kargo için koşturacak. Çocuklar gerçek hayatta gördükleri markalan burada görecek ve o markalar için çalışacak, o markalardan hizmet alacak. EKONOMİST