Tüketici frene bastı

Tüketici frene bastıKüresel kriz ve yüksek faiz baskısıyla bunalan piyasalar Ak Parti'ye açılan kapatma davasının ardından durma noktasına geldi. Siyasi belirsizlik harcamaları vurdu. Tüketici kredisi kullanımında hafta başından itibaren yüzde 50 gerileme oldu.


Küresel kriz ve Merkez Bankası'nın yüksek faiz politikası nedeniyle piyasalarda yaşanan durgunluk geçen cuma AK Parti'ye açılan kapatma davasının ardından ürkütücü boyutlara ulaştı. Tüketici siyasi belirsizliğin de etkisiyle harcamalarını kısarken alışveriş merkezlerinden, Doğubank esnafına, bankalardan oto ve konut sektörüne kadar hemen her kesiminde `İşler bıçak gibi kesildi' mesajı gelmeye başladı.

Müşteri azaldı
Son gelişmelerden en çok etkilenen alan haracamaların başlıca göstergelerinden biri olan tüketici kredilerinde yaşandı. Uluslararası borsalardaki çalkantı ve AK Parti'ye açılan davanın ardından piyasalarda yaşanan dalgalanmanın had safhaya ulaştığı pazartesiden bu yana tüketici kredilerinde yüzde 50'ye yakın düşüş görüldü. Tüketici kredilerinde pazar payı açısından ilk üçte yer alan bir bankanın genel müdür yardımcısı `Yeni hafta işlerimizde büyük bir durgunlukla başladı' dedi. Aynı bankacı şunları söyledi: `Geçen haftaya kadar günde ortalama 100 müşteriye kredi kullandırıyorduk. Ancak bu hafta söz konusu sayının 60'a indiğini söyleyebilirim. Aslında bu rakam daha da düşebilir. Çünkü yaptığımız işlemler daha çok geçen haftadan kalan kredilere onay vermek. Bu yüzden tahribat daha da artabilir. Otomobilde ise daha problemli bir durum var. KOBİ'lere açılan araç kredileriyle birlikte günde 300'e yakın otomobili finanse ediyorduk. Bu hafta ortalama rakam 150'ye kadar indi.' Bankalar oto ve konut kredilerinin aylık faizine son iki gündür 0.1 puanlık artış yaparken, ödeme maliyeti de arttı.

Sanayicinin de maliyeti arttı
Son bir haftada yaşanan gelişmeler üretici kesimini de etkiledi. Bankalar şirketlere açtıkları kredilerin faizlerinde minimumu 2 puan artışa gitti. Bir bankanın kurumsal kredilerden sorumlu genel müdür yardımcısı `Kredibiletesi en yüksek firmaların borçlanma faizi salı günü 2 puan arttı. Bu haftaya kadar gecelik yüzde 16.5 faizle kredi alabilen bir şirket bu hafta yüzde 18.5 faiz ödemek zorunda' dedi.

(Star)