Tunç Soyer: Deprem master planı için destek vermeye hazırız!

Tunç Soyer: Deprem master planı için destek vermeye hazırız! Tunç Soyer: Deprem master planı için destek vermeye hazırız!

İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkanı Tunç Soyer, ‘İzmir Büyükşehir Belediyesi depreme hazır ama İzmir değil’ açıklamasıyla ilgili yapılan eleştirileri cevapladı. MHP İzmir Milletvekili Prof. Dr. Hasan Kalyoncu ise TBMM'de deprem konusunda açıklamalarda yaptı.İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkanı Tunç Soyer,  İzmir  hakkındaki açıklamasıyla ilgili gelen eleştirilere cevap verdi ve açıklamalar yaptı.

Yeni Asır Gazetesi’nde yer alan habere göre; Başkan Soyer, "İzmir Büyükşehir Belediyesi depreme hazır ama İzmir değil" açıklamasıyla ilgili gelen eleştirileri cevapladı.  Başkan Soyer; "Buradaki kastım deprem olduktan sonra yapılacak müdahalelerdi. Yani biz toplanma alanları, hangi araç gereçle kimlerin müdahale yapacağını biliyoruz. O anlamda hazırız. Yoksa Türkiye'de hangi şehir hazır ki depreme... Tabi ki İzmir de değil. Ama biz Büyükşehir olarak kriz yönetimine hazırız, kastımız o" ifadelerini kullandı.

Başkan Soyer, İzmir Valiliği ile Dokuz Eylül Üniversitesi Deprem Araştırma ve Uygulama Merkezi arasında İzmir'in deprem master planının hazırlanmasına yönelik çalışma için ; "Biz de bu çalışmaya her türlü desteği vermeye hazırız. Valimiz ile bu konuda bir toplantı yaptık zaten" şeklinde konuştu.

O raporlar bilimsel mi araştırmam gerekir

İnşaat Mühendisleri Odası İzmir Şubesi'nin kentte olacak 7 ve üzeri bir depremde 75 binanın yıkılacağı veya ağır hasar göreceği, 30 bin kişinin de yaşamını yitireceği yönündeki raporuyla ilgili de konuşma yapan Başkan Soyer; "Bu değerlendirmelerin ne kadar bilimsel olduğunu bilmiyorum. Onu araştırmam lazım. Yani çok spekülatif şeyler de konuşulabiliyor. Ama biraz daha ciddi bir çalışma yapıp bunların bilimselliğini önce bir anlamaya çalışmak isterim"  açıklamasında bulundu.

Doğal afetlere karşı eğitim verilmeli

MHP İzmir Milletvekili Prof. Dr. Hasan Kalyoncu ise TBMM'de yaptığı açıklamada doğal afetler ve deprem konusundan bahsetti. Doğa olaylarına yönelik önlemlerde geleneksel bilgilerin değişmesi gerektiğini anlatan Milletvekili Kalyoncu; "İklim değişikliğiyle fırtınaların, çığ tehlikelerinin artacağı ve sel olaylarının da görüleceği artık bilinmektedir. Tüm ilgili kurumlar yaptıkları planlamaları bu gerçekliğe göre uyarlamalıdır. Kar yağışı rejimindeki değişimler çığ tehlikesini artırmaktadır. AFAD ekipleri de, vatandaşlar da eğitilmeli" ifadelerini kullandı. Şehirlerde imara açılan alanların deprem master planları oluşturularak yapılması gerektiğini kaydeden Kalyoncu, "Fay hatları üzerinde yer alan mevcut yerleşimler acil olarak kentsel dönüşüme alınmalı. İllerde deprem master planları vakit kaybetmeden tamamlanmalı" ifadelerini kullandı.

Hasan Kalyoncu: İzmir’de fay hattı üzerindeki yerleşim yerleri taşınmalı!

İzmir'deki riskli alanlar ve dönüştürülen alanlar mecliste!

İzmir için korkutan açıklama! En riskli bölge!

İzmir için deprem master planı önerisi!