Türeli'den Karabağlar'daki kentsel dönüşüm için soru önergesi!

Türeli'den Karabağlar'daki kentsel dönüşüm için soru önergesi! Türeli'den Karabağlar'daki kentsel dönüşüm için soru önergesi!

Türeli'den Karabağlar'daki kentsel dönüşüm için soru önergesi geldi. Rahmi Aşkın Türeli, İzmir'in Karabağlar ilçesinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından başlatılan kentsel dönüşüm çalışmasını TBMM gündemine taşıdı.


CHP  İzmir  Milletvekili Rahmi Aşkın Türeli, İzmir'in Karabağlar ilçesinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından başlatılan kentsel dönüşüm çalışmasını TBMM gündemine taşıdı. 


Türeli, Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce'nin yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığına sunduğu yazılı soru önergesine ilişkin yaptığı değerlendirmede, söz konusu kentsel dönüşüm çalışmasının ilçedeki 15 mahalleyi kapsadığını ifade etti. 


Kentsel dönüşüm çalışmasının bu haliyle 80 bin kişiyi ilgilendirdiğine dikkati çeken Türeli, "İzmir ili Karabağlar ilçesinde "riskli bölge" ilan edilerek kentsel dönüşüm kapsamına alınan 540 hektarlık alan içerisinde bulunan mahallelerde yaşayan vatandaşlar aylardır süren belirsizlik nedeniyle büyük sıkıntı yaşamaktadırlar" dedi. 


"Vatandaşlar, dönüşüm yapdması planlanan alanda yüklenici firmanın kendileriyle hiçbir temasta bulunmadığını ve kendilerine projenin imar planı hakkında bilgi verilmediğini ifade etmektedirler" diyen Türeli, şunları kaydetti:"Buna ek olarak firma yetkililerinin vatandaşları, 'kesinleşmeyen imar planları üzerinden uzlaşma görüşmelerine ve hazırladıkları tutanakları imzalamaya çağırdıklarına' dair iddialar bulunmaktadır. Vatandaşlar, "evlerinin ellerinden alınacağı" korkusunu yaşamaktadırlar." 


Yeni Ekonomi