14 / 08 / 2022

Türk inşaat sektörünün hedefi Avrupa!

Türk inşaat sektörünün hedefi Avrupa!

Türkiye'nin lokomotif sektörlerinden inşaat sektörünün yeni hedefi Avrupa oldu. Balkanlar’ın Avrupa’ya açılan kapısı Montenegro, Türk yatırımcıların ilgisini çekiyor.Ülkemizin lokomotif sektörleri arasında yer alan inşaat sektörünün temsilcileri tüm dünyada başarılı çalışmalar hayata geçiriyor. İnşaat sektörü Ortadoğu, Türki Cumhuriyetler derken yüzünü Avrupa’ya döndü. Balkanlar’ın Avrupa’ya açılan kapısı Montenegro, Türk yatırımcıların ilgisini çekiyor.

250 Milyon Euro’luk Ticaret Hedefi

2019 yılı itibarıyla 3 binden fazla Türk şirketine de ev sahipliği yapan Montenegro ile Türkiye arasında yıllık 250 milyon Euro’luk ticaret hedefi bulunuyor. Türklerin çoklukla danışmanlık, ticaret ve turizm alanlarında faaliyet gösterdikleri, inşaat alanında ise büyük yatırımlar yapıldığı belirtiliyor.

Tivat’ta lüks bir apartman inşa eden ve Montenegro hükümetinin yatırımcılara karşı olumlu bir tutum sergilediğinden bahseden Maya Montenegro Ceo’su Gani Uğur Bozel, “Avrupa’ya açılma perspektifi ile yaptığımız değerlendirmede yatırım için en uygun ülkenin Montenegro olduğuna karar verdik ve şu ana kadar hükümet ve görevliler her konuda desteklerini gösterdiler” dedi.

Türkiye’nin İhracatına Doğrudan Katkı

2, 5 milyon Euro’luk yatırımla düzenlenen Bayview Hills Montenegro projesinde tüm malzemenin Türkiye’den getirileceğinden bahsede Gani Uğur Bozel, “Projenin iş gücünü ağırlıklı olarak Türk vatandaşları oluşturuyor. Ancak sadece iş gücü olarak değil, kullandığımız tüm malzemeleri Türkiye’den getirterek hem Montenegro halkını Türk markalarının kalitesi ile tanıştırmak hem de Türkiye ihracatına doğrudan ve pozitif katkı sağlamayı hedefledik. Türk malzemelerinin kalitesi ile tanışan pek çok yatırımcının da tercihini Türk markalarından yana kullanacağına inanıyoruz.” dedi.

Avrupa’da taahhüt işleri yüklenmeyi de planlayan Maya Montenegro, Türkiye’nin inşaat konusundaki bilirkişi kimliğinin tüm Avrupa’da ses getirmesi için çalışıyor.

Sadece Konut Almıyor, Aynı Zamanda Turizm Yatırımı Yapıyorsunuz

Balkan seyahatlerinin 1-2 günlük durağı Montenegro (Karadağ), Avrupa turizmi pastasında yer alan payını son 5 yıl boyunca artırıyor. 6 ay boyunca deniz sezonu ile soğuk Avrupa ülkelerinden rağbet gören Montenegro gelişmiş marinaları ile de deniz turizmini sevenlere ev sahipliğinde bulunyor. Bayview Hills Montenegro projesinde artan turistik faaliyetleri dikkate alarak Bozel, “Dünyada çok ilgi gören “Lüks Servisli Apartman Kompleksi” olarak bilinen uygulama ile hem ev sahiplerimiz diledikleri zaman dairelerini 5 yıldızlı otel hizmeti konforuyla kullanabilecekler hem de kullanmadıkları zaman Euro bazlı kiralayarak kar elde edebilecekler.” şeklinde konuştu. 

Tarihi ve doğal güzellikleri ile pek çok bölgesi Unesco'nun korumaya aldığı Montenegro, jeostratejik konumu, Avrupa Birliği ile son evreye ulaşan ilişkileri ve yerli yatırımcı ile eşit koşullar sağlamasıyla 110 farklı ülkeden yatırımcının da gözbebeği oluyor. 

Türk müteahhitlik sektörü pandemi sürecinden umutlu!