14 / 08 / 2022

Türk konut sektörüne Çinli ilgisi!

Türk konut sektörüne Çinli ilgisi!

Bankaların konut kredisi faiz oranlarını 0.99’a indirmesi konut sektöründeki satışları da artırdı. Coldwell Banker ACCE Yönetim Kurulu Başkanı Ali Dilber, Uzakdoğulu yatırımcı için Türk konut sektörünün cazip olduğunu söyledi.Merkez Bankası’nın geçtiğimiz 3 ayda 10 puanlık faiz indirim hamlesi ile beraber harekete geçen bankalar, faizleri dip seviyelere indirdi. 2019'a kötü bir başlangıç yapan gayrimenkul sektörü, yaşanan faiz indirimleriyle beraber biraz olsun nefes aldı. Star gazetesinde yer alan habere göre, Türkiye genelinde 146 bin 903 konut satışı yapıldığıeylül ayında, konut satışları bir önceki senenin aynı ayına göre yüzde oranında15.4 arttı. 


Türk konut sektörüne Çinli ilgisi!

REKORLAR GELDİ

Konut kredisiyle gerçekleştirilen satışlar aynı dönemde yüzde 410.2 oranında artışla yeni bir rekora da imza attı. Toplam konut satışları içerisinde ipotekli satışların payı da yüzde 39.4 oldu. Coldwell Banker ACCE Yönetim Kurulu Başkanı Ali Dilber, sene sonunda sektörün toplam satışlarının 1 milyonun üzerine çıkmasını beklediklerini söyledi. Bu senenin başında sektörün ‘yüksek döviz kuru ve faiz’ etkisiyle kötü günler yaşadığını dile getiren Ali Dilber “Toparlanma başladı. Konut sektörü eski günlerine dönecektir” dedi.

YÜZDE 30 PRİM 

Yurtdışından markalı konut projelerine yoğun ilgi olduğunu da dile getiren Ali Dilber “Özellikle son aylarda Uzakdoğulu müşterilerin sayısı arttı. Satışını gerçekleştirdiğimi Kartal Wings projesinde geçen hafta bir grubu ağırladık. Projenin detaylarını paylaştık” dedi. Uzakdoğulu yatırımcı için Türk konut sektörünün cazip olduğunu söyleyen Ali Dilber “Sektördeki markalı konut projeleri oldukça kaliteli yapılıyor.  Bugün 1 milyon TL’ye aldığınız bir konut, şayet lokasyonu iyi ise, 2 yıl içinde yüzde 30 prim yapabiliyor. Doğru projeye yatırım kazandırıyor” şeklinde konuştu.

Fiyatlara yüzde 10 zam yapıldı

Faizlerin düşmesi sebebiyle sektöre ilginin oldukça arttığını dile getiren Dilber “Tabi bu ilgi, devamında zammı da getirdi. İstanbul genelinde, bölgesine bağlı olarak yüzde 10 ila 30 arasında konutlara zam yapıldı. Bu daha da artacaktır. Dolayısıyla konut alımı için şu an doğru zaman. İstanbul’da malum çarpık yapılaşma oldukça fazla. Hükümetin kentsel dönüşüm adımını çok doğru buluyorum. Bir çok bine risk altında, deprem korkusu vatandaşları da konutlarını yenilemeye yönlendirdi” dedi.  

 

Eylül'de 4 bin 177 konut yabancılara satıldı!