Türk müteahhitler Libya yolculuğu hazırlığında!

Türk müteahhitler Libya yolculuğu hazırlığında!Libya 'daki gelişmeleri yakından izleyen  Türkiye Müteahhitler Birliği (TMB) ile Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK)  Türk-Libya İş Konseyi, Türk müteahhitlerinin haklarını korumak için Libya 'ya gitme hazırlığı yapıyor


Libya 'daki gelişmeleri yakından izleyen  Türkiye Müteahhitler Birliği (TMB) ile Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK)  Türk-Libya İş Konseyi, Türk müteahhitlerinin haklarını korumak ve gelecek dönemde  kurulacak ilişkileri sağlamlaştırmak için Libya 'ya gitme hazırlığı yapıyor.

Edinilen bilgiye göre, Türkiye Müteahhitler Birliği  Yönetim Kurulu Başkanı Emin Sazak 'ın başkanlığında toplanan yönetim kurulu  üyeleri, Libya 'da yaşanan gelişmeleri ve önümüzdeki dönemde meydana gelebilecek  gelişmeleri değerlendirdi.

Libya 'da kısa zamanda büyük gelişmeler beklemenin çok doğru olmayacağı  kanaatine varan üyeler, buna rağmen Türk müteahhitlerinin Libya 'da yaşanacak  gelişmelerde söz sahibi olabilmesi için ülkeye yakın durma kararı aldı.  Müteahhitler ayrıca, Avrupa 'daki meslektaşlarına göre, çok daha hızlı ve kaliteli  iş bitirme kabiliyetlerine sahip olduklarının altını çizerek, bu özellikleri sayesinde gelecekte Libya 'da açılacak ihalelerden 'Aslan payını' alabilmek için  tüm güçlerini ortaya koyacaklarını ifade etti.

Enerji ve petro-kimya tesisleri gibi bazı büyük işlerde ise devletin  öncülüğüne ihtiyaçları olduklarını belirten üyeler, bu alanlarda ilgili kurum  kuruluşlarla görüşme kararı aldı.

'TÜRK İşž ADAMLARI, LİBYA 'NIN GELECEĞİNDE OLACAKTIR'

DEİK Türk-Libya İş Konseyi Başkanı Hüseyin Ersin Takla da   yaptığı açıklamada Türk iş adamlarının Libya 'daki varlıklarını artırmak için çalışmalar yaptıklarını  söyledi.

Bu kapsamda Libya 'ya bir seyahat düzenlemek için hazırlandıklarını  anlatan Takla, bunun için önce kendi aralarında, sonra TMB ile, daha sonra da  Dışişleri Bakanlığı ve ilgili kurumlarla toplantılar düzenleyeceklerini  bildirdi. Takla, güvenlik açısından Libya 'ya şu an için ancak günübirlik bir  seyahat düzenleyebileceklerini belirterek, 'Libya 'ya, öncelikle 'biz buradayız '  mesajını vermek için gitmek istiyoruz. Bu konuda bir tereddüt kalmasını  istemiyoruz. Türk iş adamları, Libya 'nın geleceğinde olacaktır. Gittiğimizde, karşılıklı teknik heyetlerin kurulmasını ve bu heyetlerin çalışmalara başlamasını arzu ediyoruz' diye konuştu.

AA