Türk müteahhitler Libya'ya yatırım yapmak için hazır!

Türk müteahhitler Libya'ya yatırım yapmak için hazır!Türk Müteahhitler Birliği Başkanı Mithat Yenigün, inşaat sektörünün yurt dışındaki yatırımlarının altını çizerek, "Libya bizim ilk göz ağrımız. Türk müteahhitleri Libya'ya gitmek için hazır" diye konuştu...


Libya hükümeti ile imzaladığı askeri ve güvenlik işbirliğine yeni boyutlar katan Türkiye, dün başkent Trablus'a adeta çıkarma yaptı. 

9 yıldır iç savaşa maruz kalan Libya'nın yeniden inşası için Türk şirketleri ülkeye davet edilirken, enerjiden altyapı çalışmalarına kadar çok sayıda proje masaya yatırıldı. Yeni Şafak'tan Hasan Hız'ın haberine göre; Türk Müteahhitler Birliği Başkanı Mithat Yenigün, inşaat sektörünün yurt dışındaki yatırım kabiliyetine dikkat çekerek, "Libya bizim ilk göz ağrımız. Türk müteahhitleri Libya'ya gitmek için hazır" dedi. 

Türkiye'nin askeri desteğinden sonra Trablus'un Hafter işgalinden kurtarılması, Libya-Türkiye ilişkilerini geliştirdi. Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti Başbakanı Fayez El-Sarrac'ın  Ankara  ziyaretinden günler sonra Türkiye'den üst düzey bir heyet dün Trablus ziyaretindeydi. 

HEYETTE ÜST DÜZEY İSİMLER VAR

Söz konusu heyette Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, MİT Başkanı Hakan Fidan ve Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın'ın bulunması ziyaretin önemini bir kez daha gözler önüne serdi.

LİBYA İLE YENİ PROJELER MASADA

Libya ile Türk heyetlerinin toplantısından sonra açıklamalarda bulunan Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, "Toplantıda ilişkilerimizin ekonomik boyutunu da ele alma fırsatımız oldu" dedi. 

İki ülke arasında yeni enerjiden altyapı çalışmalarına kadar çok sayıda yeni projelerin hayata geçirilmesi hedefleniyor. Peki bu duruma Türk iş adamları hazır mı?

Türk müteahhitler Libya

Yeni Şafak'a açıklamalar yapan Türkiye Müteahhitler Birliği Başkanı Mithat Yenigün, Libya'nın yeniden inşasını sağlamak için Türk inşaat sektörünün kabiliyet ve imkanlara sahip olduğuna vurgu yaparak, "Libya, Türk inşaat şirketlerinin gözağrısıdır. 1972 yılında ilk defa Libya'ya gittik. O günden bugüne dünya genelinde 48 yılda 400 milyar dolarlık sözleşme yaptık. 127 ülkede 10 bin 500 proje hayata geçirildi. Böylesine büyük bir kapasitemiz var" diye konuştu.

SAVAŞIN TÜRK İŞ ADAMLARINA ZARARI MALİYETİ 4 MİLYAR DOLAR

Türk iş adamlarının 2011'de başlayan Libya çatışmalardan sonra duran projeleri ve zararları olduğunu belirten Yenigün, "Libya'dan hala 1 milyar dolarlık alacağımız var. 1.3 milyar dolarlık teminat mektubumuz kaldı. Makine farkları ile toplam zarar 4 milyar dolar. Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti Başbakanı Sarrac Türkiye'ye geldiğinde bu durum hem ticaret Bakanımız hem de cumhurbaşkanı yardımcımız aracılığıyla konuşuldu. Bu sorunun gündeme alınması istendi. Bu itilafların kaldırılması sonrası Türk iş adamları olarak yeni projeler için hazır oluruz" şeklinde konuştu.

Türk müteahhitler koronavirüs sonrası yeni açılımlar yapacak!