Çukurova Balkon

Türk müteahhitler Türkmenistan'da 4 milyar 900 milyon dolara projeler aldı!

Türk müteahhitler Türkmenistan'da 4 milyar 900 milyon dolara projeler aldı! Türk müteahhitler Türkmenistan'da 4 milyar 900 milyon dolara projeler aldı!

Türk firmalarının Türkmenistan'da bu yıl aldıkları işlerin bedeli şimdiden 2012 yılını geçti. Türk şirketleri geçen sene Türkmenistan'da 4 milyar" 900 milyon dolarlık proje alırken, bu sene ilk altı ayda üstlenilen projelerin bedeli 5.5 milyar dolar oldu.


Kartal’ın hemen teslim en cazip sitesinde! 364.000 TL’ye ev sahibi olun!


En son Çalık Holding'e bağlı Çalık Enerji Şirketi'nin 545 milyon dolara yapacağı Akbuğday ve Derveze doğalgaz türbinli elektrik santralleriyle Türk firmaları bu ülkede ilk altı ayda toplam 31 proje üstlendi. Türkmenistan'ı adeta yeniden imar eden Türk şirketleri bu ülkede şimdiye kadar hastaneler, elektrik santralleri, idari binalar, konut, köprü, gemi, tatil merkezleri, otel, petrol platformu, elektrik nakil hatları, at çiftliği gibi yüzlerce projeyi hayata geçirdi. Türkmenistan'da üstlendiği büyük projelerle ismini duyuran Polimeks İnşaat şirketinin 2 milyar 253 milyon dolara aldığı Aşkabat Havaalanı inşaatı projesi, Türk müteahhitlik sektörünün yurtdışında bir kalemde aldığı en büyük proje olarak kayıtlara geçmişti. Daha önce bu ülkede 6 adet doğalgaz türbinli elektrik santrali inşa eden Çalık Enerji şirketi ise bu sene aldığı işlerle birlikte bedeli toplam 967 milyon doları bulan doğalgaz türbinli beş elektrik santralinin yapımını üstlenerek söz konusu rakama önemli katkı sağladı. 


Dünya Gazetesi