Türk müteahhitlerden Libya çıkarması!

Türk müteahhitlerden Libya çıkarması!

Türkiye'nin önde gelen yaklaşık 50 müteahhitlik şirketi, Libya Sanayi ve Ticaret Odaları Birliği ev sahipliğinde 29-31 Mayıs tarihlerinde gerçekleştirilecek Turkish Expo Construction furarına katılarak Libya'nın yeniden inşasındaki projelerden en büyük payı almak için adım atacak. Türkiye'nin önde gelen yaklaşık 50 müteahhitlik şirketi, Libya Sanayi ve Ticaret Odaları Birliği ev sahipliğinde 29-31 Mayıs tarihlerinde gerçekleştirilecek Turkish Expo Construction furarına katılarak Libya'nın yeniden inşasındaki projelerden en büyük payı almak için harekete geçti. 

Anadolu Ajansı'nda yer alan habere göre; ICF Fuarcılık tarafından, Libya'nın en büyük iş dünyası sivil toplum kuruluşu Libya Sanayi ve Ticaret Odaları Birliği ev sahipliğinde, Trablus Radison Blue Hotel'de Turkish Expo Construction adında bir fuar gerçekleştirilecek. 

Türkiye'nin Libya'nın yeniden inşasında en büyük paya sahip olması ve ikili ilişkilerin geliştirilmesi için Libyalı Arkan şirketi iş birliğinde 29-31 Mayıs tarihlerinde yapılacak fuara, Türkiye'nin en büyük müteahhitlik firmalarının da aralarında bulunduğu 50 civarında firma katılım gösterecek.

Türk müteahhitlerden Libya çıkarması!

Başta Libya Başbakanı Abdulhamid Dibeybe ve bazı bakanlar olacak şekilde, Libyalı üst düzey siyasetçi, bürokrat, iş insanı ve yatırımcının katılacağı fuarda, çeşitli zirveler ve B2B görüşmeler yapılacak. 

Bugüne kadar Libya'da 29 milyar dolarlık müteahhitlik işi üstlenen Türk şirketler, 10 senedir devam eden, tüm yatırımların durduğu, altyapı projelerinin kesinti yaşadığı dönemin ardından Libya'da yapılacak 10 milyarlarca dolarlık projelerden en büyük payı almayı hedefliyor.

Türk müteahhitlerden Libya çıkarması!

- "Başbakan Dibeybe'nin çağrısı Türk şirketleri heyecanlandırdı"

ICF Yönetim Kurulu Başkanı Mesut Akpınar, AA muhabirine konuya ilişkin açıklamalarda bulundu. Mesut Akpınar, açıklamasında, Libya Başbakanı Abdulhamid Dibeybe'nin kabinesinden 14 bakanla 7-8 Şubat tarihinde Türkiye'yi ziyaret ettiğini, bu çerçevede Türk iş insanları ile görüştüklerini dile getirdi. 

Dibeybe'nin bu toplantıda, "Türk iş adamlarını yeniden Libya'da görmek istiyoruz" diye konuştuğunu anımsatan Akpınar, "Bizzat Libya Başbakanı Dibeybe tarafından yapılan bu çağrı Türk müteahhitleri de heyecanlandırdı. Müteahhitlerimizin aslında yurt dışında en çok tanıdığı ülkeler arasında Libya ilk sıralarda geliyor. Yeniden inşa sürecinde şirketlerimiz en büyük payı almak istiyor" dedi. 

Akpınar, Türkiye ile Libya'nın birbirleri için her zaman "dost ve kardeş ülke" dediklerine dikkat çeken, "Aslında ticari meselelerden önce kardeşlik hukuku hakim. Bu nedenle başta Almanya, İtalya ve Fransa olmak üzere çok sayıda ülke Libya'yı ziyaret etmesine ve iş birliği konusunda istekli olmasına rağmen Libya'nın önceliği Türkiye'de şeklinde konuştu.

Türk müteahhitlerden Libya çıkarması!

Libya'da siyasi ve ekonomik ortamın düzelmesinin ardından ikili ticaret hacminin gün geçtikçe artış gösterdiğini belirten Akpınar, Libyalı Arkan şirketiyle ortak şekilde gerçekleştirecekleri fuarın bu artışa ciddi katkılarda bulunacağını ifade etti. 

Akpınar, "Geçici hükümet kurulduktan sonra gelen siyasi istikrarla birlikte çok yoğun altyapı ve üst yapı projeleri ihtiyacı doğdu. Şirketlerimiz, 10 yıldır süren, bütün yatırımların durduğu, altyapı projelerinin kesintiye uğradığı karışıklık sonrası Libya'da hayata geçirilecek 10 milyarlarca dolarlık projelerden en büyük payı almak istiyor" diye konuştu. 

- "Son 7 yılın en büyük fuarını ise haziran sonunda yapacağız"

ICF Yönetim Kurulu Başkanı Akpınar, Türkiye-Libya özel organizasyonu şeklinde geçecek Turkish Expo Construction etkinliğinden sonra çalışmaları duraksatmayacaklarına vurgu yaparak, şunları kaydetti:

Türk müteahhitlerden Libya çıkarması!

"28 Haziran-1 Temmuz'da Al Dawlia ortaklığında Libya Construction ismiyle gerçekleştireceğimiz ikinci fuarda Türk inşaat malzemesi üreticileri Libya'da görücüye çıkacak. Bu fuar, son 7 yılda yapılacak ilk büyük çaplı organizasyon olacak. Şu anda bile katılan şirket sayısı salgına rağmen 150'den fazla. 10 bin metrekareden fazla bir alanda 200'den fazla firmanın katılımıyla gerçekleşecek. 20 binin üstünde ziyaretçi bekliyoruz. Nitekim Libya'nın en büyük firmaları, Türkiye, İtalya ve Tunus başta olmak üzere uluslararası büyük markaların distribütörleri de bu fuarda olacak. Bu organizasyonlarda, Türk firmalarının ciddi anlamda verim alacağını düşünüyoruz."

Mısır'da Türk müteahhitler için büyük fırsat!

Türk müteahhitlerine Özbekistan'dan davet!

Türk inşaat sektörü uluslararası pazarda marka haline geldi!