Türk müteahhitleri 10 yıldır dünya 2'ncisi!

Türk müteahhitleri 10 yıldır dünya 2'ncisi! Türk müteahhitleri 10 yıldır dünya 2'ncisi!

TMB, Dünyanın En Büyük 250 Uluslararası Müteahhidi listesine giren firmaları ödüllendirdi. Türkiye, “Dünyanın En Büyük 250 Müteahhidi” listesinde dünya ikinciliğini korudu.Türkiye, “Dünyanın En Büyük 250 Müteahhidi” listesinde dünya ikinciliğinde yer aldı. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın katılımıyla Türkiye Müteahhitler Birliği'nce gerçekleşen törende listede yer alan müteahhitlere başarı plaketleri verildi.

Yurtdışı ziyareti nedeniyle törende yer alan Cumhurbaşkanı Erdoğan, gönderdiği tebrik mesajında, “Sizlerin çabaları sayesinde Türkiye, resmi misyonlarının yanı sıra dünyada sizlerin bitirdiği ve birer iftihar abidesi olarak yükselen projelerle de temsil edilmeye başladı. Biz de gerek ikili ziyaretler, gerekse uluslararası toplantılar vesileyle bir araya geldiğimiz devlet ve hükümet başkanlarına, sizlerin meselelerini anlatmaya devam edeceğiz” açıklamasında bulundu.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Türk müteahhitlerinin bölgedeki her türlü gelişme ve belirsizliğe rağmen güçlerini halen koruyor olmalarının takdire şayan olduğunu söyledi. Libya'da yaklaşık 35 milyar dolarlık bir projenin tamamlanmış olduğunu sözlerine ekleyen Oktay, “Son aşamada 10 milyar dolarlık proje potansiyeline ulaşmış olmamız 'Bizim oralarda ne işimiz var?' diyenlere en güzel cevaptır. Suriye, Libya, Irak ve dünyanın farklı coğrafyalarındaysak yıkmaya değil yapmaya gidiyoruz” şeklinde konuştu.


Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Türk müteahhitlerinin Orta Asya’nın steplerinden Sahra-Altı Afrika’nın çöllerine tam 126 farklı ülkede çalışmalarda bulunduklarını ifade ederek “48 yıllık serüvende, 2019 yılı Kasım ayı sonu itibariyle, firmalarımızın yurtdışında üstlendiği yaklaşık 10 bin projenin toplam tutarı 394,8 milyar dolara ulaştı. Şu an itibariyle arkadaşlarımız 399 milyar doların yakalandığını söylüyorlar. Yılın bitmesine 6 gün var. 400 milyar dolar bu yıl yakalanacak” ifadelerini kullandı.

Türk müteahhitlerin ilk yurtdışı pazarı olan Libya’da bulunan iç karışıklığın, sektöre büyük zararlar verdiğinden bahseden Türkiye Müteahhitler Birliği (TMB) Başkanı Mithat Yenigün, Türkiye ile Libya arasında başlatılmış olumlu diyalogdan memnun olduklarını söyledi. Ayrıca Yenigün, “Mevzuat değişikliği ve maliyetleri düşürücü bazı tedbirlerin alınması ile yurtdışında 100 bin Türk işgücü istihdamını hedefliyoruz” dedi.

Türkiye, "Dünyanın En Büyük 250 Uluslararası Müteahhidi" listesinde bu yıl da dünya ikincisi oldu. Türkiye, tüm dünyada referans olarak kabul edilen ENR Dergisi tarafından firmaların bir önceki yıl ülkeleri dışında düzenledikleri projelerden elde ettikleri ciro esas alınıp hazırlanan listede, 10 44 firmayla zirvede Çin’in yanında yerini korudu.

Türkiye Müteahhitler Birliği tarafından, inşaat sektörünün uluslararası başarısını kutlamak üzere Ankara’da gerçekleşen törene, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, büyükelçiler, bürokratlar ile sivil toplum ve özel sektör temsilcileri katılım gösterdi. Törende 53 Türk müteahhitlik firmasının listede yer aldığı son üç yılın ödüllerne teslim edildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: “İkili ziyaretlerde sizi anlatmaya devam edeceğiz”

Yurtdışı ziyareti nedeniyle törene katılamayan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, sektörün bu onur gününde Türk müteahhitlere bir tebrik mesajı gönderdi."Dünyanın En Büyük 250 Uluslararası Müteahhidi" listesinde bulunan firmalara tebriklerini ileten Cumhurbaşkanı Erdoğan, küresel ekonomide yaşanan dalgalanmalara ve ABD ile Çin arasında devam eden ticaret savaşlarına rağmen Türk müteahhitlerinin yakaladığı ivmeyi koruduğunu söyledi. Listede 44 firma ile ikinci sırada bulunan Türkiye’nin gelecek dönemde bu yerini daha da pekiştireceğini söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Sizlerin çabaları sayesinde Türkiye, resmi misyonlarının yanı sıra dünyada sizlerin bitirdiği ve birer iftihar abidesi olarak yükselen projelereler de temsil edilmeye başladı. Özellikle havalimanı, liman, yol, gayrimenkul yönetimi, kamu-özel ortaklığı gibi projelerde elde ettiğiniz başarıları takdirle takip ediyoruz. Devletimizin yurt dışındaki büyükelçilikleri, konsoloslukları, ticaret müşavirleri bu süreçte sizleri desteklemek, sizlere yardımcı olmak, sizlerin işlerini kolaylaştırmak üzere daima yanınızdadır. Biz de gerek ikili ziyaretler gerekse uluslararası toplantılar vesileyle bir araya geldiğimiz devlet ve hükümet başkanlarına, sizlerin meselelerini anlatmaya devam edeceğiz. Son 17 yıldır olduğu gibi gelecekte de, inşallah Türkiye’nin marka değerini yükselten siz kardeşlerime her türlü desteği vereceğiz” dedi.

“Daha çok firmayı ilk sıralarda görmeyi temenni ediyorum”

Türkiye’nin inşaat sektöründeki küresel başarısında katkı yapan tüm müteahhitlere tek tek başarı plaketi veren Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay törendeki konuşamasında "Dünyanın En Büyük 250 Uluslararası Müteahhidi" listesine girmeyi başaran ve inşaat sektöründe devler liginde faaliyetlerine devam eden müteahhitlerle bir arada olmaktan mutlu olduklarını belirtti. İnşaat sektörünün doğrudan ve dolaylı etkileriyle her dönemde ekonominin en önemli lokomotiflerinden biri olduğunu sözlerine ekleyen Oktay, sektörün canlılığı ve ekonomiye yaptığı katkıyla, ülkelerin gelişmesine, büyümesine, refah artışına ve hayat kalitesinin yükselmesine aynı anda katkı sağlayacaklarını kaydetti.

“Üstlendiğiniz projeleri dünyanın her yerinde en hızlı ve en kaliteli şekilde tamamlayarak bugün dünyada bir marka haline gelmiş durumdasınız" Sözleriyle firmalara seslenen Oktay, küresel yatırımlardaki daralmaya rağmen, inşaat sektörünün başarılarını sürdürerek kendilerini gururlandıracaklarını söyledi. Özellikle havalimanı, liman, yol, gayrimenkul yönetimi ve kamu-özel ortaklığı gibi alanlarda sahip oldukları prestij ile Türk müteahhitlerinin ülkeyi güçlendireceğini anlatan Oktay, "Dünyanın En Büyük 250 Uluslararası Müteahhidi listesine girmeyi başaran müteahhitlerimizin ödüllendirildiği bu organizasyonun son derece önemli olduğunu düşünüyor daha çok sayıda firmamızı ilk sıralarda görmeyi temenni ediyorum" dedi.

“Libya’da 35 milyar dolarlık proje tamamladık”

İnşaat sektörünün küresel büyüklüğünün 2018 yılında 482 milyar dolar seviyesine ulaştığını belirten Oktay, "Türk müteahhitlerinin bölgedeki her türlü gelişme ve belirsizliğe rağmen güçlerini halen koruyor olmaları takdire şayandır. Libya'da yaklaşık 35 milyar dolarlık bir projenin tamamlanmış olması ve son aşamada 10 milyar dolarlık proje potansiyeline ulaşmış olmamız 'Bizim oralarda ne işimiz var?' diyenlere en güzel cevaptır. Biz gittiğimiz yerlere imar ve inşa için gideriz. Yıkmaya, dökmeye gitmeyiz. Bugün de bölgedeysek, Suriye, Libya, Irak ve dünyanın farklı coğrafyalarındaysak yıkmaya değil yapmaya gidiyoruz" değerlendirmesi yaptı.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay, müteahhitleri yurtdışında birbirlerini rakip olarak değil, güç birliği yaparak daha büyük sonuçlar elde edecekleri dayanışma ortağı olarak göreceklerini açıkladı. Güçlerini birleştiren firmaların ticari ve teknik rekabette, diğer ülkelerdeki rakiplerinden bir adım öne çıkacaklarını kaydeden Oktay, "Bu konuda sektörün çok daha hassas, yapıcı ve vizyoner davranmasını bekliyoruz. İnşallah bu yılsonunda da müteahhitlerimiz hedeflerine ulaşacak, hem kendileri kazanacak, hem de ülkemize kazandırmaya devam edeceklerdir." şeklinde konuştu.

Türk müteahhitleri, 400 milyar dolar barajına dayandı

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, konuşmasına Türk inşaat sektörünün, dünya müteahhitlik pazarına yön verdiğini, Orta Asya’nın steplerinden Sahra-Altı Afrika’nın çöllerine tam 126 farklı ülkede çalışmalarda bulunduklarını söyledi. Türkiye’nin “dünyanın en büyük 10 ekonomisi” arasında yer almasını planlayan kapsamlı bir ekonomik program gerçekleştirdiklerinden bahseden Pekcan, bu dönemin, ekonominin her alanında olduğu gibi inşaat sektörü açısından da büyük imkânlar bulunduğunu açıkladı. Sektörün özellikle yurtdışı projelerde daha ileri seviyelere ulaşması amacıyla gerekli düzenlemeleri hayata geçirmek amacıyla kararlı olduklarını sözlerine ekleyen Pekcan, sektörün 48 yıllık yurtdışı serüveninde, 2019 yılı Kasım ayı sonu itibariyle üstlendiği yaklaşık 10 bin projenin toplam tutarı 394,8 milyar dolara ulaştığını, çok yakın bir zamanda 400 milyar dolar barajının aşılacağının altını çizdi. Ülkemiz, ENR dergisinde firma sayısında göre yıllar boyunca Çin’den sonra ikinci sırada bulunuyor. Gelirlere göre ise 7. ve 8. sıralarda kendine yer buluyor. Gelirlere göre kendimizi daha yukarılara çıkarabilmek amacıyla kurumsal gücümüzü arttırmalı, geleneksel pazarlar dışına çıkabilmeli ve finansman anlamında güçlenmeliyiz” dedi.

Türk müteahhitlerinin yurtdışında birbiri ile rekabeti bırakması konusunda çağrı yapan Ticaret Bakanı Pekcan, şunları söyledi: “Yurtdışında bir ihalede 3 Türk firma kalıyor. Bütün firmalarımız birbirinin fiyatını kırıyor. Önde olanın elini sıkın, bir başka ihalede de o sizin elinizi sıksın. Biz bakanlık olarak sizi destekliyoruz. Siz de birbirinizi destekleyin.”

”Libya ile diyaloğun olumlu yansımalarını bekliyoruz”

 

Türkiye Müteahhitler Birliği (TMB) Başkanı Mithat Yenigün, törende yaptığı konuşmasında amaçlarının, küresel inşaat pazarından alınan yüzde 4,6’lık payı, daha çok sayıda firma ile orta vadede yüzde 7’ler seviyesine yükseltmek olduğunu söyledi. Türk müteahhitlerinin yıllık 30 milyar dolar seviyesinde proje üstlendiğini açıklayan Yenigün, “Bu rakam küresel olaylar, petrol fiyatlarındaki gerileme ve ana pazarlarımızdaki sorunların etkisiyle, son dönemde geriledi. Bu yıl, 20 milyar dolar seviyesini korumak için çaba harcadık. Ancak, özellikle Ortadoğu’da ülkemiz aleyhine oluşturulan algı neticesinde 3 milyar dolar kadar iş kaybına uğradığımızı söylemek yanlış olmayacak” açıklamasında bulundu. Sektörün yurtdışına açıldığı ilk pazar olan Libya’da 8 yıldır süren iç karışıklıklar nedeniyle Türk firmalarının büyük zararlara uğradığını açıklayan Yenigün, “Ülkemiz ile Libya arasında başlatılmış olumlu diyalogdan memnuniyet duymaktayız” sözleriyle siyasi ilişkilerdeki olumlu tablonun sektöre yansımalarını beklediklerini kaydetti. Yenigün, Irak’ta da bir an önce istikrarın tesisi ile barış ekonomisi koşullarının devreye girmesini ve yeni projelerle ülkeye dönmeyi amaçladıklarını kaydetti.

Hedef: Yurtdışında 100 bin Türk işgücü istihdamı

Sektörün pazar çeşitliliğini yükselttiği gelişme yolunda yapılan ülkelerde finansman ihtiyacının önemli bir konu olduğunu sözlerine ekleyen TMB Başkanı Mithat Yenigün, Eximbank’ın sermaye artırımı ve yeni enstrümanlarının kıymetli olmasına karşın yetersiz kaldığından bahsetti. Yeni çözümler için Eximbank yetkilileri ile birlikte çalışmalar gerçekleştirdiklerini belirten Yenigün, ayrıca “Yurtdışında bankalarımız tarafından verilen teminat mektupları ve kontr-garantilerin kabulünde sıkıntılar yaşıyoruz. Sorunun üst düzey ikili temaslarda gündeme alınmasında fayda görüyoruz” açıklamasında bulundu.

  

Gençlerin istihdamına görr yurtdışında üstlenecekleri projelerde daha çok Türk işçisi istihdam edeceklerini söyleyen Mithat Yenigün, şu açıklamalarda bulundu: “İşçi-işveren uyuşmazlıklarının çözümü sürecinde firmalarımızın maruz kaldıkları haksızlıkları giderecek mevzuat değişikliği ve maliyetleri düşürücü bazı tedbirlerin alınması ile 100 bin Türk işgücü istihdamını hedefliyoruz. İnşaat ve yatırım faaliyetleri için de bir nevi Orta Vadeli Programa ihtiyaç duyuyoruz. Yatırım ve ödenek programı yapılarak öngörülebilirliğin sağlanması, projelerin önceliklendirilmesi, ödeneklerin netleştirilmesi ve belli bir tamamlanma yüzdesine sahip projelerin bitirilerek bir an önce ekonomiye kazandırılması gibi konuların Hükümet nezdinde değerlendirilmesi yerinde olur. Ülkemizde yapı müteahhitliğinin tanımının yapılarak herkesin müteahhit olamayacağı bir sisteme geçiş yönünde atılan adımların devamını bekliyoruz.”

Dev projeler Türk müteahhitlere emanet!